Магнітно-резонансна томографія: що потрібно знати про діагностику

Магнітно-резонансна томографія: що потрібно знати про діагностику

Фото: Credits

Магнітно-резонансна томографія є найбільш сучасним методом діагностики, зокрема раку на ранніх стадіях.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) є одним з досліджень виняткової важливості для діагностики багатьох захворювань. Завдяки дії радіохвиль і магнітного поля можна отримати точне зображення людського тіла і швидко діагностувати патологічні зміни на ранніх стадіях розвитку.

Принцип роботи МПП

Магнітно-резонансна томографія є одним з найбільш точних і корисних методів візуалізації в сучасній медицині. Це обстеження дозволяє проводити надзвичайно точне картування тканин, органів та цілих систем, що полегшує постановку правильного діагнозу і визначає результати лікування.

Принцип одержання зображення заснований на взаємодії радіохвиль різних частот з організмом, поміщеним в сильне магнітне поле, тобто в апарат МРТ. В результаті цього зовнішнього магнітного поля тканини організму протягом дуже короткого часу генерують сигнал, який збирається детекторами і після комп'ютерної обробки дозволяє відображати окремі ділянки тіла у вигляді зображення.

Магнітно-резонансна томографія працює за допомогою електромагнітного випромінювання, створеного радіохвилями, нешкідливими для організму.

Магнітно-резонансна томографія ідеально підходить для діагностики:

центральної нервової системи (демієлінізувальні захворювання, деменція, пухлини головного мозку, зображення гіпофіза і орбіти, інсульти, неврологічні розлади невідомого походження);

м'яких тканин (травми суглобів, м'язів, зв'язок, візуалізація пухлин м'яких тканин);

захворювань малого тазу (рак статевих органів у жінок, рак простати у чоловіків);

молочних залоз;

серця, легенів, кісткового мозку.

Люди, яким не подобається перебувати в маленьких кімнатах, можуть відчувати клаустрофобну тривогу, перебуваючи в камері апарату МРТ. Такі пацієнти проходять обстеження, проведене у відкритому приладі або під загальним наркозом. Клаустрофобія під час МРТ може з'явитися навіть у людей, які раніше не відчували такої тривоги.

Під час дослідження можна чути шум або інші звуки – це нормальні явища, пов'язані з роботою апарата, їх боятися не варто. Тривалість дослідження може становити від 10 хвилин до години, також за необхідності буде використовуватися контрастує препарат.

Магнітно-резонансна томографія і вагітність

Магнітно-резонансна томографія безпечна як для вагітних так і для плода. Однак рішення про проведення цього обстеження завжди повинно ухвалюватися на підставі консультації з акушером-гінекологом, особливо якщо необхідно використовувати препарат, який контрастує.

Як правило, МРТ вагітним жінкам проводять тільки тоді, коли це дійсно необхідно і коли результати аналізів не дають однозначної відповіді на запитання лікаря.

Магнітно-резонансна томографія і фобії

Біль, шум, підозрілі звуки, припливи, нестача повітря – приклади міфів про симптомах, спричинених магнітно-резонансною томографією. Клаустрофобія (страх обмеженого простору), мізофобія (підвищена чутливість до певного звуку) або акустікофобія (боязнь занадто гучного звуку) – це всього лише кілька прикладів фобічної поведінки, яка не повинно бути протипоказанням для МРТ.

Слід пам'ятати, що завжди, коли під час обстеження виникає страх, з яким пацієнт не може впоратися, про це слід повідомляти персоналу. Голос лікаря або медсестри дозволить пацієнту контролювати свої емоції і завершити процес обстеження.

Докладні показання для МРТ:

демієлінізувальні захворювання (наприклад, розсіяний склероз);

деменція (хвороба Альцгеймера);

пухлини головного мозку, які важко оцінити в інших дослідженнях;

оцінка структур гіпофіза, задньої порожнини черепа (включаючи діагностику інсульту та ін);

пухлини хребетного каналу (спинного мозку);

анатомічна оцінка структур хребетного каналу;

радіаційні зміни в центральній нервовій системі;

незрозумілі неврологічні розлади;

пухлини м'яких тканин (доброякісні, ракові);

травми м'яких тканин (суглоби, м'язи, зв'язки);

пухлини серця;

захворювання великих судин;

пухлини легень, що проникають у грудну стінку;

рак статевих органів у жінок;

рак простати, яєчок, пеніса у чоловіків.

МРТ – один із найбільш точних тестів, доступних наразі у разі діагностики різних захворювань, дозволяє оцінити стан і функціонування навіть найменших кровоносних судин.

Протипоказання для магнітно-резонансної томографії

Абсолютним протипоказанням до проведення тесту є імплантований кардіостимулятор або нейростимулятор. Магнітне поле, створюване пристроєм МРТ, може створювати перешкоди для стимулятора, що може загрожувати здоров'ю і життю пацієнта.

Лікар, який виконує МРТ, повинен бути поінформований про будь-які металеві предмети в організмі:

ортопедичні імплантати (гвинти, стабілізатори);

металеві внутрішньоматкові пристрої;

металеві зубні протези, штифти.

Відносним протипоказанням для МРТ є протизаплідний внутрішньоматковий пристрій (якщо він зроблений з металу), штучний клапан серця, судинні протези і затиски.

Як підготуватися до магнітно-резонансної томографії?

МРТ не вимагає особливої підготовки, але у разі призначення препарата, який контрастує, слід приходити на обстеження з порожнім шлунком. Перед діагностикою потрібно скористатися туалетом і бути морально підготовленим до необхідності залишатися всередині досить шумного пристрою. Лікар обов'язково пояснить пацієнту, як працює МРТ, і проінструктує, як поводитися.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

Читайте також: Ангіографія периферичних артерій і вен: важлива діагностика судинних захворювань

Повʼязані теми:

Наступна публікація