Мигдалики: видалити або зберегти?

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Піднебінні мигдалини, або, як їх називають у повсякденні, гланди, відіграють важливу роль в організмі. Проте бувають ситуації, коли вони припиняють виконувати свої функції і починають завдавати шкоди організму. У таких випадках постає питання про видалення мигдаликів. Про причини і доцільність операції з видалення піднебінних мигдаликів ми поговорили з дитячою лікаркою-отоларингологом медичної мережі "Добробут" Ельвірою Ісмагіловою.

Піднебінні мигдалики перебувають в глотці, належать до органів імунної системи і виконують захисну функцію. Вони складаються з лімфоїдної тканини і розміщені на перетині травного та дихального тракту. Однією з основних функцій мигдаликів є "знайомство" з мікробом, зчитування інформації про нього і передавання в інші імунні органи, які виробляють захисні білки — антитіла, які дозволяють нашому організму боротися з ним.

Мигдалики — важлива ланка в нашому організмі, але лише в тому випадку, коли вони виконують свою функцію. Однак за хронічного запалення мигдаликів (хронічний тонзиліт) м'яка лімфоїдна тканина замінюється більш грубою сполучною і утворюються спайки і рубці. При цьому утворюються замкнені і напів замкнені порожнини, наповнені патологічним вмістом (злущеним епітелієм, залишками їжі, лейкоцитами, загиблими і розмножувальними мікробами). Все це підтримує запальний процес. Запалення поширюється на прилеглі лімфовузли і спричиняє їх збільшення.

Коли мигдалики не виконують своєї функції

Піднебінні мигдалики мають вплив на низку органів і систем організму (серцево-судинну систему, суглоби, нирки, травну систему і т. д.). Запалені мигдалики можуть давати ускладнення на ці органи. Захворювання, що виникли як ускладнення від хронічного запалення мигдаликів, називаються метатонзилярними. Якщо лікар-лор спільно з вузькопрофільними спеціалістами встановили наявність такого захворювання, то постає питання про те, зберегти мигдалики або оперувати. Навіть якщо встановлено, що патологія нирок, серцево-судинної системи або суглобів пов'язана з хронічним запаленням піднебінних мигдаликів, лікар-отоларинголог насамперед проводить консервативне або хірургічне лікування.

Як відбувається лікування мигдаликів?

Якщо встановлено діагноз "хронічний тонзиліт", для ефективного консервативного лікування спочатку береться бакпосів для визначення флори. Після чого проводиться промивання лакун. За допомогою спеціальної канюлі в порожнини мигдаликів вводиться фізіологічний розчин, за допомогою якого вимивається патологічний вміст. Цю процедуру проводять тоді, коли дитина здорова, адже вона може спричинити загострення процесу. За яскраво вираженого запального процесу, крім промивання, використовуються антисептики. Також застосовується фізіолікування: ультразвук, фонофорез на підщелепну зону або безпосередньо на мигдалик.

Комплексне лікування також містить санацію зубів і ясен, лікування синуситів і відновлення порушеного носового дихання, дотримання правил гігієни житла, раціональне харчування, адекватне фізичне навантаження, комплекс заходів із загартовування. У низці випадків як альтернатива оперативного лікування використовується кріолікування — вплив рідким азотом.

Коли без операції не можна?

Якщо консервативне лікування не дало позитивних результатів і не призвело до позбавлення від метатонзилярного (пов'язаного з запаленням мигдаликів) захворювання, операція неминуча. Також ухвалюється рішення про операцію, якщо загострення хронічного тонзиліту повторюються, незважаючи на спроби консервативного лікування. Одним з показань до операції є повторюваний паратонзілярний абсцес. Всі зазначені причини говорять про те, що мигдалики вже не виконують захисної функції, а завдають шкоди організму.

Як відбувається операція

Операція робиться під ендотрахеальний (загальним) наркозом. Дитина перед операцією проходить лабораторно-інструментальне обстеження (береться загальний і біохімічний аналіз крові, робиться ЕКГ, огляд профільних фахівців, анестезіолога). Лише при загальному висновку, що у пацієнта немає протипоказань до оперативного лікування, роблять операціяю. Під час операції видаляється вся лімфоїдна тканина.

Мінуси і негативні наслідки операції

Як вже було сказано вище, мигдалики виконують важливу роль в організмі, тому їх видалення призводить до негативних наслідків. Часто такі діти хворіють на фарингіт, який виявляється пирхотою і сухістю в горлі. Багато дітей також хворіють на ларингіт та бронхіт. Тому операція доречна лише у випадках, коли наслідки операції менші від ризиків при збереженні мигдаликів.

Коли необхідна операція

Буває, що мигдалик не запалений, його функція не порушена, але він великий за розміром. Це явище називається гіпертрофією піднебінних мигдаликів. Великі мигдалики заважають дитині ковтати, спричиняють хропіння уві сні. Тоді постає питання про те, щоб підрізати мигдалики, тобто зменшити в розмірах.

Заходи профілактики

Для того, щоб не допустити видалення мигдаликів, важливо вчасно виявляти і лікувати їх запалення. Важливо вчасно проводити санацію зубів і порожнини рота, стежити за нормальним носовим диханням і, якщо воно порушене, боротися з його причинами (лікувати запалення аденоїдів, синусити). Також важливі раціональне харчування, прогулянки на свіжому повітрі, гігієна житла. Для профілактики хронічного тонзиліту рекомендується загартовування і достатні фізичні навантаження.

Корякіна Тетяна

За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо дитячій лікарці-отоларингологу медичної мережі "Добробут" Ельвірі Ісмагіловій med.dobrobut.com.

Залиште свій коментар

Вибір редакції