Навіщо організму калій: симптоми і наслідки його дефіциту

Дата публікації
Перегляди
44к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Навіщо організму калій: симптоми і наслідки його дефіциту

Фото: Credits

Калій необхідний для правильного функціонування серця і системи кровообігу, допомагає підтримувати адекватне кров'яний тиск та м'язовий тонус.

Калій (хлорид калію, K) поряд з натрієм є найбільш важливим компонентом позаклітинної рідини. Калій бере участь у нервовій провідності та в процесі скорочення м'язів, тому його правильна концентрація в крові надзвичайно важлива для людини. Особливо дефіцит калію відчувається влітку в спекотну погоду, що проявляється у вигляді неприємних судом і слабкості. Без калію функціонування найважливіших органів порушується, тому важливо знати симптоми та причини дефіциту мікроелемента, а також способи його усунення.

Що такий калій та його роль для здоров'я

Калій (він же Kalium, позначений буквою K періодичної таблиці елементів Менделєєва) є одним з чотирьох основних електролітів, присутніх в організмі людини, інші – натрій, магній і кальцій. Калій відповідає за водний баланс в організмі і допомагає підтримувати нормальний кров'яний тиск, нервову та серцево-судинну системи.

Калій впливає на водний, кислотно-лужний баланс організму і бере участь у підтриманні осмотичного тиску, відіграє важливу роль в обміні вуглеводів.

Найбільш важливі функції калію в організмі:

підтримання водно-електролітного і кислотно-лужного балансу;

регулювання кількості іонів і води в клітинах;

контроль над регулюванням артеріального тиску;

участь у проведенні імпульсів через нейрони;

допомога в нормальному функціонуванні нирок.

Якщо ви помітили, що ваші ноги стали опухати, особливо влітку, це може говорити про нестачу калію в організмі.

Щоб підтвердити надлишок або нестачу калію, необхідно виконати аналіз крові з визначенням цього елемента. Норма калію в сироватці крові становить 3,5-5,0 ммоль/л, а більш детально описано далі:

легкий дефіцит – 3,5-3,0 ммоль/л

помірний дефіцит – 3,0-2,5 ммоль/л

виражений дефіцит < 2,5 ммоль/л

легкий надлишок – 5,5-5,9 ммоль/л

помірний надлишок – 6,0-6,4 ммоль/л

сильний надлишок > 6,5 ммоль/л

Добова потреба в калії:

діти (до 3 років) – 3000 мг

діти (4-8 років) – 3,800 мг

діти та підлітки (9-18 років) – 4500 мг

дорослі (старше 18 років) – 4700 мг

Калій виконує ряд дуже важливих функцій в організмі. Тому наслідки неправильної кількості цього елемента можуть бути досить серйозними, хоча вони зустрічаються відносно рідко.

Як проявляється дефіцит калію

Симптомами дефіциту калію є набряк, аритмія і м'язові спазми в основному під час тренувань або спекотної погоди, а також нервозність і хронічна втома.

У разі дефіциту, тобто гіпокаліємії, може відбутися наступне:

м'язові спазми;

слабкість, нервозність;

аритмія;

поява набряків на ногах;

гіпертонія;

непереносність глюкози;

сонливість;

затримка води в організмі;

запаморочення.

Люди, які використовують певні антигіпертензивні препарати з групи діуретиків (наприклад, Фуросемід), особливо схильні до ризику дефіциту калію. Те ж саме стосується людей, які сидять на дієті або страждають на хронічну діарею.

Причина дефіциту калію

Важко точно визначити, що викликає дефіцит калію, проте фахівці виділяють групу факторів. До передумов браку елемента в організмі можна віднести наступні моменти:

дієта з низьким вмістом калію;

хронічна діарея або блювота;

великі опіки;

анорексія або недоїдання;

застосування ліків з групи петльових діуретиків (наприклад, Фуросеміду);

захворювання нирок;

надниркова недостатність (хвороба Аддісона);

синдром Кушинга;

використання бета-агоністичних протиастматичних препаратів;

вживання великої кількості кави.

На думку вчених, оптимальна або мінімальна кількість споживаного калію у здорових і хворих людей ще не визначена. У 2013 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) випустила нові рекомендації: щоденне вживання калію здоровими людьми (тобто з нормальною функцією нирок) має бути не більше 3,51 г/день.

Брак калію під час вагітності

Дефіцит калію під час вагітності зазвичай супроводжується блювотою, яка виникає в перші місяці розвитку плода. На щастя, це, як правило, носить тимчасовий характер і не потребує медикаментозного втручання. Проте варто пам'ятати, що гострий дефіцит калію під час виношування дитини може мати серйозні наслідки – розвиток гіпертонії, гіпоксії плоду і навіть передчасні пологи. Тому дуже важливо здати аналіз на концентрацію в крові калію і дотримуватися оптимального раціону харчування. Так, щоб не допустити дефіцит елемента, слід урізноманітнити свій раціон такі продукти, як:

абрикоси;

шпинат;

буряк;

авокадо;

помідори.

Крім продуктів харчування, у випадку гострого дефіциту калію можуть застосовуватися біологічно активні добавки, які часто поєднуються з магнієм і вітаміном В6. Проте в цьому разі необхідно проконсультуватися з лікарем і підібрати оптимальний варіант дозування.

Пам'ятаєте! Зміст цієї статті носить інформативний характер, вищеописане не заміняє візит до лікаря і фізичне обстеження.

Читайте також: Навіщо потрібні Омега-3

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
44к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація