Найпоширеніші міфи про депресію

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Сьогодні, коли в психології не розбирається тільки ледачий, поради щодо депресії – встановлення її як діагнозу і поради щодо методів лікування – можна почути від будь-кого: бабусі-сусідки, попутниці в громадському транспорті та, звичайно ж, численних подруг. І, зазвичай, в їхньому уявленні про депресію більше міфів, ніж реальних знань. Які ж міфи про депресію є найпоширенішими?

Стреси провокують депресію

Найпоширеніша помилка полягає в тому, що причиною депресії є стреси. Справедливості заради треба сказати: найчастіше це дійсно так, але трапляється, що хвороба виникає несподівано і, як кажуть, на рівному місці. У таких випадках фахівці говорять про роль спадковості, яка робить людину схильною до депресії, "спусковим гачком" недуги може стати будь-яка дрібниця.

Симптоми депресії однакові у всіх

Фахівці – психологи, психотерапевти та психіатри – впевнені: це не так. У різних людей депресія виявляється по-різному: хтось замикається в собі, хтось плаче, а хтось, навпаки, переходить в наступ – стає агресивним і дратівливим. Саме тому самій людині нелегко розпізнати хворобу, і вона роками може страждати на депресію, не розуміючи, що їй потрібно терміново звернутися до лікаря.

Треба опанувати себе

Зазвичай, перебуваючи в депресивному стані, ми чуємо від людей, що для того, аби вилікуватися, досить просто збадьоритися і опанувати себе. Депресія – хвороба, і такі категорії в цьому випадку не працюють. Ви ж не станете переконувати людину з серцевим нападом, що їй потрібно, що "збадьоритися", "опанувати себе" і "дивитися на світ позитивніше". Про те, що хворе серце потрібно лікувати, знають всі, але чомусь прийнято вважати, що з депресією, яка є таким же захворюванням (бо це хімічний дисбаланс в клітинах мозку), можна чинити інакше, лікуючи її силою волі. Якщо ви підозрюєте у себе депресію, звертайтеся до фахівця, тому що без професійної лікарської допомоги тут не обійтися.

"Зате у мене на губах усмішка"

Одна з найпоширеніших помилок під час депресії полягає в тому, що, на нашу думку, людина весь час має перебувати в тузі, але це не зовсім так. Найчастіше їй доступна вся палітра людських почуттів, зокрема щастя і радість, але, на відміну від тих, хто не страждає на депресією, тужливий стан постійно до них повертається. До того ж на душі в людини можуть "шкребти кішки", але зовні вона може мати цілком щасливий вигляд – посміхатися, сміятися з чужих жартів і жартувати сама. Загалом, все відповідно до з цитати з роману Олександра Дюма "Королева Марго": "Королева, у вас на рукавичці кров!" – "Нічого, зате у мене на губах усмішка". Правда, чого їй вартий спокійний і навіть веселий зовнішній вигляд, знає лиш вона сама.

Самотність лікує

Часто доводиться чути, що людині, що перебуває в депресії, краще побути наодинці – поїхати на відпочинок, на дачу або, насамкінець, сховатися від світу в своїй квартирі або кімнаті. І це не завжди є істинним: комусь дійсно легше наодинці з собою, а хтось потребує співчуття рідних і близьких та спілкування з ними. Для таких людей важливо виговоритися і отримати розуміння і пораду, тому на самоті вони можуть відчути себе не краще, а гірше.

"Достатньо однієї таблетки"

Багато міфів супроводжує і лікування депресії. Ми чомусь вважаємо, що прописані лікарем ліки дають миттєвий ефект, хоча насправді це не так. На те, щоб вони подіяли, потрібен час, і що довше ви не зверталися за медичною допомогою, то довшим буде період лікування. До того ж страшна депресія своїми рецидивами: складні життєві обставини або передчасна відмова від медикаментозного лікування можуть спровокувати повернення захворювання.

На депресію хворіють слабкі

Тут все швидше відбувається абсолютно навпаки: депресію можна назвати хворобою сильних людей, оскільки вони до останнього заганяють емоції всередину і не дають їм виявлятися. Насамперед це стосується представників сильної статі, яким з дитинства наголошували, що чоловіки не плачуть. Виростаючи, вчорашні хлопчики соромляться вияву хоч яких-небудь почуттів, тому що вважають це негідним, а коли кількість загнаних до середини емоцій переходить в якість, від депресії вже нікуди не дітися.

За допомогу в розкритті теми дякуємо психологу Марині Єлисєєвій.

Олександра Волошина

Залиште свій коментар

Вибір редакції