Не такий страшний стрес, як його гормони

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Відомо, що стрес негативно впливає на наше здоров'я. І винні в цьому гормони, які виділяються під час стресу. Про ці гормони ми поговорили з лікаркою-онкогінекологом Медичної мережі "Добробут" Марією Деньгуб.

Коли ми відчуваємо стрес, наші надниркові залози виділяють два гормони — адреналін і кортизол. Це різні гормони, які по-різному впливають на наш організм. Проілюструємо цей вплив на прикладі стрибків з парашутом. Коли людина вперше стрибає з парашутом, вони відчуває стрес, а разом з ним - страх. При цьому виділяється кортизол, який ще називають гормоном страху. Коли ж людина займається парашутним спортом, вона вже страху не відчуває, але відчуває стрес, пов'язаний із задоволенням. У цьому випадку виділяється гормон адреналін. Обидва гормони потрібні організму для того, щоб йому легше було впоратися зі стресом. Небезпеку для здоров'я вони становлять лише в тому випадку, коли виділяються у великих кількостях або коли людина перебуває в постійному стресі.

Вплив адреналіну використовують у тренуваннях. Вплив адреналіну протягом тривалого часу сприяє посиленню обміну речовин, що веде до схуднення. Під час виділення адреналіну збільшується частота серцевих скорочень, підвищується тиск, відбувається стимуляція нервової системи. При цьому людині хочеться більше рухатися, відбувається викид емоцій. Це відбувається під час стресу, незалежно від того, чи викликаний стрес зовнішніми причинами (наприклад, ситуацією в країні) або внутрішніми (дієта, голодування, спорт). Дія адреналіну минає протягом п'яти хвилин. Є люди, яких ми називаємо адреналіновими наркоманами. Вони займаються екстремальними видами спорту, щоб провокувати вироблення адреналіну. Однак, якщо часто піддавати свій організм впливу цього гормону, це може призвести до проблем з серцево-судинною системою, гіпертонії. Водночас нестача адреналіну призводить до депресії.

Якщо ми говоримо про стреси, пов'язані із зовнішніми життєвими ситуаціями, то особливу небезпеку для здоров'я становить гормон кортизол. Під час стресу він приводить наш організм до "бойової готовності" — так наше тіло реагує на небезпеку. Завдяки цій властивості, кортизол використовують спортсмени, щоб пожвавити роботу і ріст м'язів. Через короткий час кортизол виводиться з організму. Однак під час стресу його виділяється більше, ніж потрібно, а хронічний стрес постійно провокує вироблення кортизолу.

Про надмірне вироблення кортизолу може свідчити сонливість, постійне бажання з'їсти щось солодке і калорійне, погіршення пам'яті та уваги. За частих стресів кортизол прискорює процеси старіння організму за рахунок пригнічення вироблення естрогену і сприяє відкладенню жиру. Також надлишок кортизолу призводить до депресії, оскільки його вироблення знижує дію серотоніну й дофаміну — гормонів задоволення. Наслідки надмірного вироблення кортизолу — зниження імунітету, підвищення тиску, гіпоглікемія, зменшення м'язової тканини, відкладення жиру в зоні живота. Як наслідок, це може призвести до підвищення рівня холестерину, діабету, інфаркту та інсульту.

Для того, щоб мінімізувати вплив стресу на організм, необхідно дотримуватися здорового способу життя:

обов'язково відпочивайте, спіть достатньо вночі;

харчуйтеся раціонально і рівномірно;

додайте до свого повсякденного графіку фізичні навантаження. Дуже важливо робити зарядку вранці, оскільки вироблення кортизолу підвищується вранці;

більше гуляйте на свіжому повітрі, ходіть пішки;

намагайтеся не перевищувати допустимий рівень навантаження;

не допускайте впливу зовнішніх факторів на ваше здоров'я, намагайтеся емоційно не включатися в зовнішні процеси, а перегляд новин зведіть до мінімуму.

Корякіна Тетяна

За допомогу в написанні статті дякуємо лікарці-онкогінекологу Медичної мережі "Добробут" Марії Деньгуб, med.dobrobut.com.

Залиште свій коментар

Вибір редакції