Перейти до змісту
Осінь: як зміцнити імунітет і не захворіти на коронавірус

Зміцніть свій імунітет — це одна з найважливіших речей, яку ви можете зробити, щоб уникнути зараження коронавірусом.

Турбота про імунітет потрібна не тільки восени або взимку, а й цілий рік. Особливо зараз — під час пандемії коронавірусу — зміцнення імунітету поряд із тим, щоб залишатися вдома, — одна з найважливіших речей, яка допоможе не захворіти.

З цієї статті ви дізнаєтеся, як працює імунна система і що можна зробити для її зміцнення. Пам'ятайте, здоровий організм краще дає раду з хворобами — застудою, грипом і навіть коронавірусом.

Що потрібно знати про свою імунну систему

Імунітет організму — це не що інше, як його захисні реакції, які призначені для усунення небезпечних мікроорганізмів, вірусів і бактерій. Організм використовує два типи імунітету для боротьби з патогенами — придбаний (специфічний) та вроджений (неспецифічний).

Перша лінія захисту організму від патогенів — неспецифічний імунітет. Він активується щоразу, коли вступає в контакт із мікроорганізмом, дозволяє швидше діагностувати (за допомогою лабораторних аналізів) і викорінити патоген.

Набутий імунітет, як випливає з назви, розвивається з часом, але характеризується високою точністю розпізнавання небезпечних мікроорганізмів. Під час контакту з інфекцією клітини імунної системи "вивчають" її і розвивають імунну пам'ять. В результаті у разі повторного потрапляння в організм вірусу або бактерій включається імунна відповідь.

Феномен імунної системи полягає в її можливості розпізнавати власні і чужі клітини, а також здатності вчитися і запам'ятовувати. Імунна система захищає організм як від зовнішніх факторів (віруси, бактерії, грибки), так і від несприятливих внутрішніх процесів, таких як пошкодження тканин або неопластичні патології.

Найважливіші вітаміни для вашого здоров'я

Багато лікарів дотримуються думки, що приймати будь-які вітаміни без явної на те причини не слід. Почасти це дійсно так. Адже надлишок вітамінів так само шкідливий, як і їхній недолік. Проте, живучи в сучасному світі, ведучи активний спосіб життя в мегаполісі, практично у кожного відзначається нестача вітамінів. Стрес, неправильний раціон харчування, відсутність вживання достатньої кількості овочів і фруктів — все це призводить до нестачі вітамінів і мікроелементів і, як наслідок, до зниження імунітету.

Існує цілий список вітамінів і мінералів, які необхідні нашому організму для нормального функціонування. На практиці кожен з них відіграє певну роль в організмі і більш-менш безпосередньо впливає на функціонування імунної системи.

Найважливішими вітамінами для імунної системи є:

Вітамін А. Збільшує кількість вироблюваних імунних тіл, а також покращує роботу епітеліальної тканини, захищає організм від інфекцій, особливо в дихальних шляхах. Вітамін А скорочує тривалість захворювань, захищає епітелій шкіри, а також має сильну антиоксидантну дію.

Вітаміни групи В. Зокрема вітамін В6, який підвищує опірність організму, відповідає за імунітет і правильне функціонування організму. Він також підтримує роботу нервової системи, виробляючи серотонін, дофамін і аміномасляну кислота, які сприяють гарному настрою.

Вітамін С. Надає великий вплив на опірність організму і має сильну антиоксидантну дію (що також підтримує імунну систему).

Вітамін D3. Має великий вплив на роботу імунної системи, тому один із симптомів нестачі вітаміну D — часте зараження вірусними інфекціями.

Вітамін Е. Захищає клітинні мембрани і підтримує систему кровообігу, запобігаючи утворенню тромбів. Тому, коли справа доходить до зміцнення організму, вітамін Е поряд з іншими мікроелементами абсолютно необхідний.

Найважливіші вітаміни для дорослих: C, A, E і B6 і цинк. Вони підвищують імунітет і допомагають тілу відновити рівновагу після хвороби.

Відмовтеся від стимуляторів — побережіть імунітет

Крім того, що куріння шкідливе для загального здоров'я, така згубна звичка негативно впливає на роботу імунної системи. У тютюновому димі міститься понад 4000 хімічних речовин, з яких близько 60 є канцерогенними (включаючи аміак, водень, фенол і діоксид вуглецю). Подразники, такі як аміак, кетони і оксиди азоту, стимулюють секрецію слизу бронхіальними залозами і перешкоджають руху війок. Це призводить до порушення функції респіраторного епітелію, який захищає організм від бактерій. Таким чином, курці стають більш схильними до інфекцій та запалень дихальних шляхів.

Наступний небезпечний стимулятор, від якого слід відмовитися, — алкоголь. Спиртовмісні напої впливають на окремі органи і внутрішні системи, змінюючи їхню структуру і функції окремих клітин. Однією з систем, яка також небайдужа до впливу алкоголю, є імунна система — спирт порушує її дуже складним і багатогранним чином. Алкоголь знижує ефективність імунної системи, тим самим піддаючи нас ще більшому ризику розвитку хвороби.

Якщо з курінням і алкоголем все зрозуміло, що не так з кавою? Адже кава — благородний напій, який містить цінні антиоксиданти, що допомагають боротися з вільними радикалами. Однак велике вживання кави (понад 3 філіжанки на день) сприяє виведенню з організму калію і вітаміну С, які тісно пов'язані з імунітетом.

Більш того, нашому організму потрібно до п'яти годин, щоб переварити філіжанку випитої кави.

Спорт і фізична активність — запорука сильного імунітету

Багато досліджень показали, що регулярні вправи середньої інтенсивності знижують сприйнятливість до хвороб, на відміну від неактивного способу життя.

Вважається, що вправи збільшують кількість і активність макрофагів — особливих клітин, які допомагають організму боротися з вірусами і бактеріями.

Водночас сприятливий вплив помірних вправ на імунну систему поширюється на людей будь-якого віку, а у літніх людей ці вправи додатково сповільнюють інволюційні зміни в захисних механізмах системи.

Профілактика наразі є найбільш ефективним методом захисту від коронавірусної інфекції COVID-19. Не варто недооцінювати прості поради, які знижують ризик зараження. Прочитайте рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) та Головної санітарної інспекції (ГІС) щодо ефективного захисту себе і своєї сім'ї.

Читайте також: Чому "стимулювати" імунітет препаратами — погана ідея: пояснює лікар

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин