Остеоартроз: чому болять коліна

Дата публікації
Перегляди
221к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Остеоартроз: чому болять коліна

Фото: www.credits

Колінний суглоб – складний орган, в який входять безліч структур. І якщо болять коліна, цьому може бути безліч причин. Але якщо говорити про найчастішу причину болю в колінах, яка виявляється з віком, то це остеоартроз – захворювання, яке вражає колінні суглоби.

За самим лише характером болю важко судити, в чому причина больового синдрому.

Спектр станів, про які говорить біль у колінах, досить великий, і з максимальною точністю визначити причину може лише лікар, зібравши анамнез, поставивши запитання про локалізацію болю, її тривалість, коли виникла і як починалася – гостро або поступово), в які моменти посилюється і т. д. Біль у коліні необов'язково пов'язана з колінним суглобом. Вона може виникати також за плоскостопості,за проблем з поперековим відділом хребта, з суміжними суглобами, зокрема, з тазостегновими суглобами.

Біль у колінах у дорослих може виникати внаслідок надмірних фізичних навантажень або невдало підібраного режиму навантажень, але може і говорити про початок розвитку такого захворювання, як остеоартроз (деформувальний остеоартроз, або артроз колінних суглобів). Це досить часте захворювання, що виникає переважно в літньому віці (50-60 років) і вражає хрящову тканину колінних суглобів. За статистикою, на остеоартроз раніше починають страждати жінки. Крім того, досить часто зустрічаються початкові вияви остеоартрозу у віці 25-30 років. Тому важливо вчасно діагностувати початок захворювання і загальмувати його розвиток.

Причини остеоартрозу

З віком поступово зношуються всі тканини організму, зокрема і хрящова тканина в колінному суглобі. Вона стає менш пружною і еластичною і, відповідно, вже не може витримати таких навантажень, як у більш молодому віці. Тому після 60 років остеоартроз спостерігається у 80% населення. Одним з факторів є спадковість. Однак деформувальний артроз може виникнути і у людей, чиї батьки не мали проблем з колінами. Значним фактором розвитку остеоартрозу є запальні захворювання колінного суглоба, які можуть виникати у разі переохолодження, різкої зміни погоди, за певних умов праці (наприклад, у плиточників, слюсарів). Також частою причиною розвитку раннього остеоартрозу є незбалансований режим фізичних навантажень, коли людина тренується нерегулярно, навантажує себе занадто сильно, через біль. Додатковим чинником служить зайва вага, коли навантаження на колінний суглоб збільшується.

Діагностика причин болю в колінному суглобі

Біль у коліні, яка не минає протягом декількох днів, – це привід звернутися до лікаря ортопеда-травматолога для з'ясування причини. Але варто пам'ятати, що нерідко розвиток остеоартрозу відбувається безсимптомно. Тому профілактично варто перевірити колінні суглоби у лікаря, особливо людям із зайвою вагою, тим, хто активно займається спортом або з інших причин відчуває великі навантаження на колінні суглоби.

Нині лікарі-ортопеди використовують досить широкий спектр діагностики: ультразвукове обстеження, рентген, МРТ. Якщо говорити про деформувальний остеоартроз, найбільш інформативним методом діагностики є МРТ. Він дозволяє відстежити зміни в хрящовій тканині, побачити внутрішні структури колінного суглоба.

Лікування остеоартрозу

На жаль, таке захворювання, як артроз колінних суглобів, не лікується. Це швидше стан хрящової тканини, яка внаслідок певних чинників зношується і на ній утворюються дефекти, які залишаються вже на все життя і прогресують. До снаги лікарям тільки зупинити цей процес або уповільнити його.

Заходи щодо лікування остеоартрозу залежать від його стадії:

Почати слід зі зміни способу життя. Важливо знижувати навантаження на колінні суглоби, особливо осьову ударну, намагатися розвивати капсульно-зв'язковий апарат з допомогою коригування фізичних вправ, які пов'язані зі значними осьовими навантаженнями. Важливо також стежити за харчуванням і корегувати вагу.

Лікування запального процесу. Якщо болі в колінах з'являються на тлі запалення, призначається протизапальне лікування протизапальними препаратами.

Профілактика розвитку остеоартрозу з допомогою контрпротекторів. Як вже було сказано вище, остеоартроз не лікується, але можна сповільнити або припинити його розвиток. Робиться це за допомогою так званих контрпротекторів. Маються на увазі процедури зі внутрішньосуглобного введення певних препаратів, які не володіють лікувальним ефектом, але здатні зупиняти розвиток деформувального остеоартрозу. Ефект при цьому досягається тимчасовий. Сучасна медицина використовує наступні препарати-контпротектори:

препарат гіалуронової кислоти. Однієї ін'єкції в колінний суглоб вистачає на рік, протягом якого пацієнта болі в колінах не турбують. Ефективність гіалуронової кислоти залежить від індивідуальної чутливості організму і стадії розвитку процесу. На пізніх стадіях цей препарат малоефективний, хоч і чинить позитивний ефект: знижується болісність, підвищується мобільність суглоба. В деяких випадках препарат не діє, тоді треба вдаватися до більш ефективних методів.

тромбоцитарний фактор росту, або так звана PRP-терапія (плазмоліфтінг). У людини проводиться забір крові, і вона спеціальним чином обробляється, щоб отримати концентрат плазми крові, яку, своєю чергою, вводять у суглоб. Ремісія при цьому методі набагато триваліша, ніж при застосуванні гіалуронової кислоти, але ефект настає через 4-6 тижнів від початку лікування. Так що в разі гострої ситуації, вибір залишається все ж за гіалуронової кислотою. Нерідко використовується комбінація цих методів.

Оперативне лікування. На пізніх стадіях остеоартрозу (4-та ступінь) спостерігається повна нефункціональність суглоба, виражений больовий синдром, аж до повного зникнення хрящової тканини, що призводить до зрощення кісток і різкого припинення функції суглоба (коліно не гнеться, а людина під час ходьби відчуває постійний біль, який важко тамується навіть сильними знеболювальними препаратами). Тоді єдиний метод лікування – операція ендопротезування суглобів.

На раніших стадіях сьогодні в деяких клініках також використовується метод артроскопічного лікування. Це міні-інвазивна операція на колінному суглобі за допомогою артроскопа.

Профілактика остеоартрозу

Профілактикою розвитку остеоартрозу є здоровий спосіб життя. Тобто раціональне харчування, адекватні фізичні навантаження, відмова від шкідливих звичок. Позитивний ефект на хрящову тканину чинять деякі біологічно активні добавки: глюкозамін сульфат, хондроїтин сульфат і їхні комбінації. Вони стимулюють регенерацію хрящової тканини.

Тетяна Корякіна

Дякуємо за консультацію ортопеду-травматологу ММ "Добробут" Володимиру Селецькому, dobrobut.com.

Дата публікації
Перегляди
221к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація