Папіломи на тілі людини: діагностика та лікування

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Ці новоутворення різної форми можуть бути зовсім безневинними, а можуть завдавати сильного дискомфорту або навіть збільшувати ризик онкології. Про папіломи нам розповів лікар-дерматолог клініки "Добробут" Ігор Васлаух.

Папіломи (бородавки) — це новоутворення на тілі, що викликаються вірусом папіломи людини. Передається цей вірус контактним шляхом, від людини до людини. Ті види папілом, які з'являються на тілі, передаються через тілесний контакт або через користування спільними предметами (дверна ручка, склянка, рушник, одяг та ін). Що сильніша імунна система, то менше ймовірності появи папілом. Отже, у людей з великою кількістю новоутворень імунітет слабкіший. Папіломавірус передається також під час пологів від матері до дитини.

Як проявляються папіломи

Новоутворення можуть з'являтися як на шкірі людини, так і на слизових. Їх досить легко побачити, адже кожна людина зможе у себе помітити бородавку. Розрізняють близько 60 типів бородавок і папілом. Папіломи і бородавки відрізняються один від одного тим, що папіломи м'які, не мають ороговілого шару, а бородавки більш жорсткі. Виглядають вони теж по-різному: на довгій або короткій ніжці, на широкій основі.

Не всі папіломи нешкідливі

Деякі типи вірусів, а саме 16 і 18, підвищують ризик виникнення онкології в 2000 разів. Це так звані гострі кондиломи. Вони з'являються на статевих органах, мають вигляд кольорової капусти або півнячого гребеня. Особливо ризик онкології стосується жінок через специфіку будови статевих органів і коливання гормонального фону.

Діагностика

Особливо важливо вчасно виявити гострокінцеві кондиломи через ризик онкології. Вони можуть ховатися в складках слизових, тоді їх важко виявити під час огляду. Існує проба, коли на слизову наноситься 3%-вий розчин трихлороцтової кислоти, і папіломи біліють. Для того щоб зрозуміти, високоонкогенні папіломи чи ні, проводиться скринінг на 17 вірусів в мазку. Якщо результат аналізу негативний, то досить просто видалити бородавку або папілому. Якщо ж виявиться, що це високоонкогенні типи, то слід лікувати організм від вірусу.

Як лікувати папіломи і бородавки

Бородавка легко видаляється. Методів для цього безліч. Буває, що папіломи минають самі. Імунна система долає вірус, і папіломи зникають. Можна видалити папілому самостійно за допомогою спеціальних засобів, які продаються в аптеці. Ці засоби містять хімічні компоненти, які спалюють папілому. Видаляються папіломи і бородавки у дерматолога за допомогою лазера, рідкого азоту або електрокоагулятора. Якщо їх багато-в одному місці і неможливо видалити всі, то видаляється одна або дві найбільших, інші часто зникають самі.

В деяких випадках потрібно лікувати бородавки, впливаючи на вірус. Це стосується високоонкогенних типів, особливо у жінок. У цьому випадку застосовуються імуностимулятори та противірусні препарати (індуктори інтерферону). Має сенс лікування вірусу, якщо папіломи створюють косметичну проблему – з'являються на повіках, носі або на губах.

Важливо враховувати, що при лікуванні папілом високий рівень рецидивів, якщо вірус не знищений. Це означає, що папілома може з'явитися знову на тому ж місці, де і була, або на іншій ділянці шкіри.

Профілактика онкозахворювань

На сьогодні розроблено вакцину, що запобігає зараженню вірусами, які підвищують ризик виникнення ракових захворювань.

Тетяна Корякіна

Залиште свій коментар

Вибір редакції