Постковідний синдром: симптоми, прояви та способи подолання

Постковідний синдром: симптоми, прояви та способи подолання

Фото: Credits

Кожна нова хвиля "ковіду" приносить нові симптоми і нові перебіги хвороби. Що стосується постковідного синдрому, то він минає по-різному, але виникає практично  у всіх, хто мав захворювання, незалежно від тяжкості його перебігу.

Докладніше про незвичні симптоми, перебіг постковіду (long-covid) та про те, як скоріше відновити сили організму розповів сімейний лікар приватної медичної клініки "Медібор" міста Житомир Тарас Буланов.

Що таке "ковідний язик" та "ковідні нігті"?

Вчені постійно фіксують нові симптоми коронавірусної хвороби. Найпоширеніші - це банальний біль у горлі, кашель, задишка, температура, слабкість, втрата нюху та смаку. Не так часто, але буває таке явище, як "ковідний язик", за якого язик обкладений нальотом і має рельєфний вигляд. А ще "ковідні нігті" - вони мають хвилеподібні рисочки, схожі на кільця дерев на зрізі стовбура чи нагадують візерунок на піску після морської хвилі. З одного боку - це наслідок гіповітамінозу, а з іншого - специфічний вплив вірусу на клітини, які швидко діляться. 

Після того, як хвороба минає, симптоми зникають. Але наслідки відчуває практично кожна людина: підвищення температури, кашель, біль у горлі, погіршення сну, депресія, відчуття серцебиття та болі в серці, тривала задишка та загострення хронічних або прихованих захворювань. Постковідний синдром виникає у всіх, навіть якщо хвороба минула без симптомів. Тривалість постковіду може бути абсолютно різною: від декількох днів до 8 місяців.

Що таке фантосмія?

Постковідні симптоми бувають дуже різні. Одне з проявів постковіду - це фантосмія. Суть цього явища в тому, що людина починає відчувати запахи і смаки, яких взагалі немає. Зустрічаються пацієнти, які після хвороби постійно відчувають запах риби навколо себе, до того ж, доволі тривалий час. Це їх дратує, особливо тих, хто не любить рибу. Буває, що людина їсть солодке, а воно здається кислим чи солоним. Чи просто люди відчувають якісь неприємні запахи, які не можуть пояснити, і вони викликають постійний дискомфорт.

Чому виникає анемія?

Після ковіду чимало людей страждають від аутоімунних процесів.  Іде атака власних антитіл на клітини кісткового мозку. До того ж у людей часто виникає анемія досить високого ступеня. Гемоглобін та еритроцити - на критично низькому рівні. Цікаво те, що такі пацієнти почуваються відносно добре. Все тому, що вони звикли до слабкості та безсилля, які відчували протягом ковіду, і після хвороби цей стан не дуже змінився, тому люди не здогадуються про велику проблему. Цю проблему визначають за рутинних обстежень.

Еритема, але не від кліща

В дерматології в постковідний період був описаний такий прояв як постковідна еритема, тобто кільцеподібна пляма червоного чи рожевого кольору, схожа на прояви хвороби Лайма. Але якщо хвороба Лайма виникає після укусу кліща, то в цьому разі паразит тут ні до чого. 

Як "ковід" уражає серце

Одне з найбільш поширених ускладнень - ураження провідної системи серця. Справа в тому, що у людини в серці існує водій ритму, який задає такт роботи, а "ковід" уражає цю систему. І у людей розвивається або аритмія (аритмічні скорочення серця), або тахікардія (воно б'ється так сильно, що неможливо заснути). Китайські вчені ще в першу хвилю коронавірусу виявили, що у 90% госпіталізованих людей було уражене серце за типом міокардиту (запальне захворювання серцевого м'яза) з різними ступенями враженості і з різними наслідками. Існують постковідні міокардити, які не потрібно лікувати, а тільки виконувати рекомендації лікаря щодо продуктів харчування та способу життя. Але є і важкі, що проявляються задишкою, які потрібно негайно лікувати. 

Фіброз легенів

Ще одне із грізних ускладнень, які настають після "ковіду" - це фіброз легенів. Адже саме від масивного фіброзу легенів частіше за все помирають люди. Річ у тім, що внаслідок хвороби звичайна легенева тканина замінюється тканиною, ураженою вірусом - а саме сполучною. Це така щільна тканина, яка не виконує функції дихання. Люди, які виписуються додому з фіброзом, потребують кисневого концентратору, бо їм не вистачає кисню і вони не можуть дихати своїми легенями. Це ураження нерідко призводить до летального випадку. 

Як утворюються тромби 

"Ковід" впливає також на систему згортання крові. Вірус призводить до того, що вона поступово згущується. Тому люди приймають препарати для розрідження крові. Хвора людина мало рухається, кров поступово загущується і утворюється тромб (як правило, в нижніх кінцівках).  І коли людина нарешті починає активно рухатися, цей хиткий тромб відривається і потрапляє в легеневу артерію, перекриваючи кровотік - виникає тромбоемболія легеневої артерії. Тромб може потрапити також в судину мозку або серця. А це інсульт чи інфаркт. Шанси на виживання в таких випадках більші, але якщо одразу не звернутися до лікаря, людина отримує тяжку інвалідність. 

Незвичайна депресія

Багато пацієнтів після хвороби мають проблеми зі сном і незвичайні депресії. В чому їхня незвичайність? За звичайної депресії настрій пригнічується поступово і, зрештою, людина втрачає інтерес до того, що її цікавило раніше. Тобто процес іде плавно і повільно. А за "ковіду" депресія настає різко - стан змінюється з настанням хвороби і триває певний час. Такі зміни в настрої лякають людину. Тому за останній рік значно збільшилася кількість консультацій у психолога...

"Гімнастика" для нюху

Що потрібно робити, щоб відновити сили і позбутися постковідних симптомів? Якщо людина довго не відчуває запахів та смаків, чи їй дошкуляє неприємний запах, не допоможуть жодні ліки, тому що медикаментозного лікування цього не існує. Рекомендуються так звані тренування нюху. Суть їх в тому, що людині пропонується самій вибрати найбільш потужні аромати ( ванілін, кориця, оцет, тощо…). Та кава, яка повинна, так би мовити, обнулити відчуття рецепторів. Як правильно виконувати вправу? Людина нюхає, наприклад,  ванілін 3 секунди, а потім каву 2-3 секунди, потім - оцет. І так далі. Часто запах відновлюється саме на каву, а потім на всі інші інгредієнти. Але більшість людей, на жаль, не мають сили волі займатися цими вправами стільки, скільки потрібно, а за один-два рази домогтися покращення неможливо.. 

Як уникнути тромбозу?

Майже всім хворим, особливо тяжким, призначають препарати з розрідження крові, щоб уникнути тромбозу. Крім того, потрібно пити багато рідини і вживати продукти, багаті калієм. Це, передусім печене яблуко і курага. Плюс адекватне фізичне навантаження. Не потрібно одразу робити всі справи, які ви звикли виконувати до хвороби. Після одужання потрібно знизити навантаження на 30% від рівня, який був до захворювання. Якщо раніше жінка могла приготувати обід, зібрати та відправити дітей до школи, тепер вона не впорається - потрібно зменшити навантаження або робити перериви і відпочивати. Як показує життя, маленькі перепочинки більш ефективні, ніж один довготривалий. Потрібно вчитися планувати дії, розділяти їх на маленькі блоки та обов'язково робити перерви з відпочинком. 

Взагалі те, що люди не можуть після хвороби зробити те, що робили раніше, наприклад, за годину  скопати грядку, викликає в них апатію та депресію. Особливо, коли навколишні їх не розуміють. Тому дуже важлива підтримка та турбота близьких людей.

Ефективна дихальна гімнастика

Багато пацієнтів, що хворіли на "ковід" пережили пневмонію. За гострого етапу хвороби дихальна гімнастика може бути шкідливою, тому що легенева тканина тонка і може розірватися. Але тільки-но пацієнт виписується з лікарні додому чи просто почав одужувати, йому потрібна дихальна гімнастика. Вона може бути в різних варіантах. Старий і перевірений варіант - це надування повітряних кульок. Але їх лопають, і це буває неприємно, та ще потрібно купувати нові кульки, тому є простіший варіант. Людина бере склянку води чи набирає пів літрову пляшку, туди опускає коктельну трубочку, робить глибокий вдих і повільно видихає в трубочку, пускаючи у воді бульбашки. Оскільки видихати не так просто і не так швидко, альвеоли легенів змушені розширятися, тим самим дихальна площа легенів збільшується. Така вправа допомагає їм і взагалі організму набагато швидше відновитися. Чим раніше почати виконувати такі вправи, тим кращим буде результат. Вправа займає 2-3 хвилини, і робити її потрібно два-три рази на день. З кожним разом людина відчуває полегшення в диханні, тому робити вправи потрібно до повного відновлення нормального дихання. Головне - не ледарювати, і все вдасться. 

Читайте також: Постковідний синдром: як повернути нюх, здоровий сон і хороше самопочуття 

Повʼязані теми:

Наступна публікація