Правила приймання антибіотиків

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Антибіотики скоро не зможуть перемагати хвороби: люди настільки зловживають цими препаратами, що зводять нанівець їхній лікувальний вплив. Нещодавно такого висновку дійшли американські вчені, їх підтримують медики у багатьох країнах. Чи дійсно ситуація така критична і як правильно лікуватися антибактеріальними засобами, щоб не нашкодити своєму організму, розповів науковий співробітник лабораторії геродієтетики ДУ "Інститут геронтології ім. Д. Ф. Чеботарьова НАМН України" Юрій Гавалко.

Чим загрожує самолікування

Багато людей призначають собі антибіотики самі. Тільки-но заболіло горло, з'явився кашель, нежить, вони одразу ж йдуть до аптеки купувати антибактеріальні засоби. Чим це загрожує?

"Передусім, лікувати застуду антибактеріальними препаратами недоцільно. Адже антибіотиків, здатних знищувати віруси, не існує. Тому такі ліки при грипі чи застуді – зайве навантаження на всі системи організму, – стверджує Юрій Гавалко. – Але якщо при вірусній інфекції через два-три дні не знижується температура, можна запідозрити підключення ще й бактеріальної інфекції, оскільки віруси дуже послаблюють імунітет. У такому разі лікар може прописати хворому антибіотики. Але самим призначати антибактеріальні препарати не слід, оскільки їх неконтрольоване приймання може серйозно нашкодити здоров'ю, зокрема викликати появу стійких бактерій і дисбактеріоз. Про небезпеку самолікування антибіотиками свідчить і те, що в країнах ЄС вони відпускаються тільки за рецептом".

Чітко за схемою

Часто буває і таке: хворі, яким призначені антибіотики, приймають їх кілька днів, а потім, тільки-но покращиться самопочуття, припиняють лікування. Лікар попереджає, що, діючи таким чином, ви можете серйозно зашкодити здоров'ю.

Якщо хворий почав приймати антибіотики, неодмінно слід пропити їх весь курс (у разі алергії на препарат потрібно звернутися до лікаря, щоб він призначив інший антибіотик). Навіть якщо через один-два дні самопочуття поліпшується, курс лікування антибіотиками не можна припиняти, інакше бактерії, які загинули (за два-три дні неможливо знищити всіх збудників хвороби), до цього антибіотика в майбутньому будуть не чутливими. Ба більше, мікроорганізми, яким вдалося вижити, будуть передавати іншим хвороботворним бактеріям інформацію про те, як боротися з антибактеріальним препаратом. У результаті з'являться так звані мультирезистентні бактерії, які не бояться жодного антибіотика.

Перерваний курс антибіотикотерапії має й інші негативні наслідки. Як приклад візьмемо левоміцетин, який часто приймають за кишкових розладів. Якщо його неправильно приймати (один-два дні), то це небезпечно не тільки появою стійких бактерій, але і можливими захворюваннями крові (лейкоз).

Також не намагайтеся коригувати дози препарату (наприклад, пити не цілу таблетку, а половину, щоб уникнути побічної дії). За вживання малих доз бактерії не гинуть, а навпаки, загартовуються. Категорично не дозволяється пропускати приймання препарату, ліки треба пити чітко за тією схемою, яку визначив лікар.

Захист і відновлення

Що ж робити, щоб уникнути дисбактеріозу, приймаючи антибіотики?

"Будь-який антибіотик вбиває всі бактерії, які є в організмі (зокрема корисні). В результаті загибелі корисної мікрофлори кишечника виникає дисбактеріоз. Його основні симптоми: дискомфорт, неприємні відчуття в животі, порушення випорожнення, непереносимість деякої їжі (чого раніше не траплялося), алергічні реакції. Тому з першого дня антибіотикотерапії треба приймати пробіотики (речовини, що захищають корисну мікрофлору шлунково-кишкового тракту). Пацієнтам нашого інституту з цією метою ми рекомендуємо препарат "Лінекс". Але слід пам'ятати, що між прийманням антибіотика і пробіотика повинен бути проміжок – не менше двох годин. Тобто "Лінекс" приймають через 2-2,5 години після антибактеріального препарату. Разом з тим треба брати ще і пребіотики (речовини, які допомагають працювати пробіотику, щоб він не проходив через кишечник транзитом). Це може бути препарат "Лактулоза", який треба вживати по 30 мл вранці натщесерце за 30 хвилин до їжі", – відповідає лікар.

Також слід пам'ятати, що стандартна антибіотикотерапія зазвичай триває два-три тижні. А для відновлення нормальної мікрофлори кишечника курс пробіотиків повинен бути втричі довшим. Після закінчення приймання антибіотиків замість "Лінексу", який є досить дорогим препаратом, можна приймати простіші пробіотики. Наприклад, капсули йогурту, які продаються в аптеках.

Відновити мікрофлору кишечника допоможуть і кисломолочні продукти, оскільки вони містять корисні для людини бактерії.

"Кефір, ряжанка, йогурт, наріне – цілющі продукти, проте слід пам'ятати, що корисними є не магазинні йогурти з великим терміном придатності, а приготовані в домашніх умовах. Для цього беруть домашнє молоко, кип'ятять протягом п'яти хвилин, трохи охолоджують, щоб воно було теплим, додають закваску кефіру або йогурту, які продаються в супермаркетах, аптеках та фірмових магазинах молокозаводів, а потім ставлять у тепле місце. Через добу корисний продукт готовий", – радить Юрій Гавалко.

Також слід пам'ятати, що антибіотики ми вживаємо не тільки у вигляді ліків: хімічні консерванти (ті ж антибіотики) додають майже до всіх продуктів, які продаються у магазинах. Така їжа чинить згубний вплив на мікрофлору кишечника. Найбільше "хімії" в ковбасах, м'ясі, напівфабрикатах, є вона і в овочах і фруктах. Тому потрібно дотримуватись таких правил. М'ясо з магазину або базару потрібно проварити протягом 30 хвилин, потім бульйон злити і залити новою водою. Овочі і фрукти вимочуйте протягом двох годин у холодній воді (вимиваються пестициди, нітрати та інші шкідливі речовини). А від ковбас, баликів та інших копченостей треба відмовитися взагалі.

Важливо. Запивати антибіотики слід лише звичайною водою. Щоб не перевантажувати організм, в період антибіотикотерапії слід дотримуватися дієти: їсти продукти, які легко перетравлюються (нежирне м'ясо, овочі, печені яблука і хліб з висівками).

Інна Бірюкова

Вибір редакції