Правила вимірювання артеріального тиску: як отримати точний результат

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Вимірювання тиску – не така проста справа, як багато хто вважає. Результати виходять такими різними, що можна нарікати на бракований тонометр. Не поспішайте розчаровуватися в приладі – ознайомтеся з протоколом вимірювання тиску.

Тиск величина змінна

Показники артеріального тиску дійсно змінюються протягом дня. Конфлікти, переживання, фізичні навантаження – все це впливає на підвищення тиску. Наш організм використовує такий інструмент для того, щоб скорегувати роботу багатьох показників. Наприклад, щоб зберегти концентрацію кисню в корі головного мозку. Інакше б ми непритомніли, лише піднявшись на сходи або побачивши кохану людину.

Як контролювати тиск

Якщо міряти тиск через рівні проміжки часу з метою моніторингу, то ви здивуєтеся, наскільки сильно він коливається протягом дня. Тому, для того, щоб виміряти тиск так, щоб зрозуміти, чи здорові ви, чи ні, вам необхідно засвоїти методику стабілізації тиску:

Для повної стабілізації тиску необхідно за 1,5 години припинити вживати гаряче, усунути фізичні і психічні навантаження, а також не вживати ліки, що підвищують тиск.

За пів години до вимірювання потрібно посидіти за кімнатної температури, щоб зняти напруженість і затискачі м'язів і судин.

За 10 хвилин до вимірювання сісти і спокійно сидіти на тому місці, де ви збираєтеся проводити вимірювання. Тільки тоді ми можемо говорити, що проведений повний цикл стабілізації тиску.

Пам'ятайте, що в період стабілізації тиск може змінюватися на 5-6 мм ртутного стовчика в один або в інший бік навколо деякого значення. Ми живемо, а отже, наш організм здійснює якусь роботу – ми думаємо, відчуваємо, працюють наші мозок, серце та легені.

Навряд чи хтось виконує повний цикл стабілізації тиску, але останні 10 хвилин ви обов'язково повинні сісти і спокійно сидіти в тому місці, де будете вимірювати тиск. За ці 7-10 хвилин ваш тиск зменшиться на 10-15%.

Як одягати манжету

Манжета рівномірно притягується до поверхні плеча на рівні серця. Важливо, щоб манжета кріпилася саме на рівні серця, оскільки під дією земного тяжіння тиск зростає з кожним сантиметром наближення до центру Землі (від голови до ніг, якщо ми стоїмо) приблизно на 1 мм ртутного стовпчина. Якщо міряти тиск у положенні лежачи, то манжету можна кріпити на ділянках ноги або руки на рівні серця.

По-перше: завжди надягайте манжету однаково. Середина манжети щоразу повинна розміщуватися на рівні серця. Покладіть долоню правої руки на те місце, де має бути серце. Ваш середній палець вкаже на середину манжети. Будь-яке зміщення манжети вниз збільшить показники тиску на 3-4 мм ртутного стовпчика!

По-друге: надягаючи манжету, слідкуйте за щільним (один палець внизу, інший – зверху) рівномірним стягуванням манжети до руки. Технічно це легко зробити, якщо стягувати манжету за нижній край.

Як потрібно сидіти під час вимірювання

Сядьте так, щоб всі м'язи були розслаблені – шия, плечі, спина, руки. Спина повинна бути рівною, мати опору, плечі на одному рівні, щоб не були перекошені. Рука з манжетою повинна мати стійку опору по всій поверхні передпліччя. Ноги стоять рівно, вони не перехрещені (не здавлюйте великі судини). У такій позі наше тіло максимально розслаблене в сидячому положенні.

Краще вимірювати тиск біля столу, сидячи на стільці з високою спинкою, в зручному кріслі з підлікотниками або на дивані з високою спинкою. Якщо їх немає, досить кухонного столу, табуретки і стінки за спиною.

Вимірюючи тиск хворому, що лежить, уважно стежте за рівнем серця.

Шість "не"

НЕ перекошуйте плечі

НЕ нахиляйтеся вперед

НЕ витягайте вперед руку

НЕ вивертайте долоню вгору

НЕ навалюйтеся грудьми на руку з манжетою. Стежте, щоб всі м'язи були розслаблені – шия, плечі, спина, руки

НЕ розмовляйте під час вимірювання!

Тонкощі вимірювання

Повторні вимірювання проводять з інтервалом не менше 2 хвилин, щоб відновився кровообіг у судинах.

Під час першого вимірювання артеріального тиску необхідно провести серію вимірювань по черзі на двох руках, даючи кожній руці відпочити не менше 2 хвилин для відновлення кровотоку.

Якщо виявиться стійка асиметрія (понад 10 мм ртутного стовпа для систолічного (верхнього) артеріального тиску і 5 мм ртутного стовпа для діастолічного (нижнього) артеріального тиску), всі наступні вимірювання слід проводити на руці з високими показниками.

Якщо ж великої різниці не виявиться, то вимірювання проводять на "неробочій" руці, як правило, це ліва.

Якщо перші два результати артеріального тиску відрізняються один від одного менше ніж на 5 мм ртутного стовпчика, вимірювання можна припинити і за рівень артеріального тиску взяти середнє між цими двома показниками.

Якщо різниця перевищує 5 мм ртутного стовпчика, проводиться третє вимірювання, яке порівнюється з другим, а за необхідності здійснюється і четверте вимірювання.

Якщо під час цього циклу спостерігається прогресивне зниження або підвищення артеріального тиску, то необхідний додатковий час для розслаблення.

Якщо ж коливання артеріального тиску різноспрямовані (наприклад, систолічний тиск під час послідовних вимірювань 166, 160, 164, 157, 162, 158), то наступні вимірювання припиняють і визначають середнє значення трьох останніх вимірювань (при цьому виключають мінімальне і максимальне значення артеріального тиску).

 

Артеріальний тиск у дітей

 

 

Систолічний

Діастолічний

 

min.

max.

min.

max.

До 2 тижнів

60

96

40

50

2-4 тижні

80

112

40

74

2-12 місяців

90

112

60

74

2-3 роки

100

112

60

74

3-5 років

100

116

60

76

6-9 років

100

122

60

78

10-12 років

110

126

70

82

13-15 років

110

136

70

86

 

Норми артеріального тиску для дорослих

Світові стандарти норм артеріального тиску у класифікації ВООЗ

 

Категорія АТ

Систолічний

мм. рт. ст.

Діастолічний

мм. рт. ст.

Гіпертонія III ступеня

>180

>110

Гіпертонія II ступеня

160-179

100-109

Гіпертонія I ступеня

140-159

90-99

Високий нормальний

130-139

85-89

Нормальний

<130

<85

Оптимальний

<120

<80

 

Людям після 40 років рекомендується регулярно контролювати свій тиск, бажано в один і той же час. Найкраще - зранку.

Корякіна Тетяна

Залиште свій коментар

Вибір редакції