Профілактика грипу та застуди: які способи точно не допоможуть

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Грип та застуда – найпоширеніші захворювання, від яких щорічно страждають мільйони людей. Більшість з нас застуджуються кілька разів на рік, а літні люди й діти хворіють набагато частіше. Але примітно те, що більша частина хворих вдавалися до профілактики, використовуючи відомі і, здавалося б, "робочі" способи. Так чому ж найвідоміші методи профілактики грипу та застуди не працюють, що з ними не так?

Трохи фактів: грип і застуда – не одне й те саме

Щоб зрозуміти, чому не працюють ті чи ті методи профілактики, для початку потрібно дізнатися, чим застуда відрізняється від грипу.

Отже, що таке застуда, чому її не варто плутати з грипом? Застуда – це сукупність симптомів, пов'язаних із ринітом або фарингітом, що  викликані вірусною інфекцією. Захворювання розвивається на тлі різноманітних вірусів, найчастіше причиною стають риновіруси.

Першою ознакою застуди часто є біль у горлі, іноді з'являється охриплість у голосі. Потім з'являється риніт (нежить), який згодом стає домінувальним симптомом хвороби. У перші дні захворювання може виникнути температура, яка, зазвичай, не перевищує 37-38°С.

Грип є гострим захворюванням, викликаним респіраторною інфекцією вірусу грипу. Людське захворювання викликає грип типу А і В. Сезонний грип найчастіше викликається вірусами підтипу H1N1 та H3N2 (в деяких сезонах H1N2), меншою мірою – грип B. Саме з цих трьох типів вірусів виробляються вакцини проти сезонного грипу.

У хворих на грип захворювання часто починається з високої температури (до 40°C, особливо у дітей), що супроводжується відчуттям ломоти в тілі, ознобу, головного болю й кашлю. Риніт зазвичай має м'які прояви.

Симптоми обох захворювань в середньому тривають до 7 днів.

Важливо!

Симптоми грипу мають гострий початок, в той час як застуда починається з одного-дводенного періоду нездужання.

Грип супроводжується високою температурою, дриготою, міалгією, болем.

Грип може викликати серйозні ускладнення, такі як пневмонія або навіть дихальна недостатність.

Топ найпопулярніших і недієвих методів профілактики грипу

Вітамін С

Вітамін С є важливим елементом в організмі людини і, звичайно, необхідний для здоров'я. Проте вживання вітаміну С ніяк не позначиться на можливому зараженні застудою або грипом.

Вітамін С (аскорбінова кислота) не є панацеєю від застуди та грипу. Дослідження показали, що він не лікує грип і не є ліками, яке ми можемо використовувати для профілактики. За останні 60 років було проведено багато досліджень передбачуваної ефективності аскорбінової кислоти під час застудних захворюваннях. Найстаріші дати – 1973 рік, коли група добровольців була заражена вірусом грипу, потім половина отримала вітамін С, а інша половина – плацебо. Відмінностей між дослідними групами не було. Результати наступних незалежних досліджень були схожими – люди, що приймають вітамін С, і ті, хто приймав плацебо, протягом року заражалися приблизно однаково.

Доведено, що профілактичне приймання вітаміну С не захищає від застуди чи грипу. Ніяких переваг від аскорбінової кислоти, крім профілактики цинги, немає.

Оксолінова мазь

Всіма відома мазь ще від часів СРСР, згідно з інструкцією, має противірусну дію і захищає слизову носа від проникнення патогенних мікроорганізмів. Однак досі не було жодного дослідження, яке змогло б підтвердити ефективність препарату. Сучасні фахівці у сфері інфектології впевнені, що мазь оксоліну має скоріше ефект плацебо, оскільки з таким самим успіхом можна використовувати вазелін. Крім того, якщо спостерігається зниження імунітету і організм ослаблений, ефективність оксолінової мазі практично дорівнює нулю.

Варто відзначити, що в інших країнах оксолінова мазь не використовується як профілактичний засіб простудних захворювань та грипу.

Цибуля та часник

Давно відомо, що такі продукти, як цибуля і часник, не мають противірусних властивостей. Тому в профілактиці грипу та застуди допомогти не зможуть, але відлякати людей завдяки специфічному аромату їм вдасться. Немає жодного народного засобу, який зміг би забезпечити профілактичну дію щодо захворювань вірусної природи.

Імунологи стверджують, єдиним ефективним варіантом профілактики вірусних хвороб є своєчасна вакцинація.

Ефірні олії

Ще один популярний продукт, що використовується задля профілактики грипу. При цьому ефірні олії застосовуються як ароматерапія, а в деяких випадках наносяться на тіло.

Якщо вивчити детальніше інформацію щодо таких олій, то можна дізнатися, що науково доведену ефективність вони мають, але у вкрай малій кількості випадків. Дійсно був відзначений деякий бактерицидний ефект, а також зменшення головного болю, мабуть, на тлі розслаблення.

Але всі подібні позитивні сторони олій перекриваються проблемами, які вони можуть викликати. Насамперед  постійне вдихання таких засобів може спровокувати алергічну реакцію.

Лікарі наполегливо рекомендують під час лікування вдаватися до сучасних лікарських засобів, і якомога менше звертатися до народної медицини. А ефірні олії використовувати зрідка, і тільки для надання дому приємного аромату.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

Залиште свій коментар

Вибір редакції