Заразний стрес, гіпнотерапія, звʼязок мозку та кишківника: психіатр відповідає на незручні запитання

Заразний стрес, гіпнотерапія, звʼязок мозку та кишківника: психіатр відповідає на незручні запитання

Психіатр відповідає на незручні питання / Фото: Credits

Погодьтеся, у нас в голові буває виникають дивні, а можливо і дурнуваті запитання, які соромно або нема кому поставити, тож вони залишаються без відповіді.

Для багатьох з нас психіатрія – дрімучий ліс. Нам зустрічаються якісь назви хвороб, діагнози та дуже розумні фрази, з яких абсолютно нічого незрозуміло. Хтось тямущий  каже, що здорових людей немає і в кожного з нас свій діагноз. Звучить неоптимістично та чи справді все так – в кого спитати?

Спеціально для подкасту каналу WIRED психіатр Dr. Eric Bender відповів на декілька запитань читачів, щоб хоч трохи розвіяти туман нерозуміння психологічної сфери буття.

Депресія і сон

Коли ви у депресії, ваші циркадні ритми перестають працювати належним чином або взагалі вимикаються. Тож перше, що питають у пацієнтів – як вони сплять. Люди не звертають на це уваги і не розуміють, адже картинка у них в голові показує, що ви маєте весь час спати, коли в депресії. Однак, ви можете дуже рано прокидатись із запитанням: "Ну чому я так рано встав, о 5 ранку, якщо навіть будильник не ставив?", а причиною цього є те, що ваш цикл сну був змінений або посунутий іншою фазою. Ви лягаєте раніше і прокидаєтесь раніше. Вважається, що це через брак нейротрансмітерів, коли у вас депресія. Отже, виробляється менше серотоніну, норадреналіну та ацетилхоліну, і чомусь це змушує нас прокидатися раніше.

Чи є стрес заразним

Наприклад, якщо подивитись на студентів перед екзаменом, то з впевненістю можна сказати – так! Було проведено дослідження, в якому спостерігали за аудиторією, перед якою виступав спікер, що дуже нервував під час виступу. Після цього було зібрано зразки слини тих, хто слухав виступ, і самого оратора. У слині виявили збільшений рівень кортизолу – гормону стресу, не тільки у доповідача, але й у його аудиторії. Отже, можна сказати, що стрес заразний.

Гіпнотерапія

Гіпнотерапія може бути дуже ефективною у певних випадках. Вона може допомогти кинути людям палити, зменшити агресивність темпераменту. Іноді її використовують для лікування розладу сну або безсоння. Але, на жаль, гіпнотерапія не може змінити рівень нейромедіаторів у вашому мозку, які корелюють депресію. 

Психологія проти психіатрії

Психіатр – це та людина, яка має медичну освіту і може виписувати вам препарати. Якщо ж ви відчуваєте себе пригніченим і вам треба з кимось поговорити – психолога буде достатньо. Якщо ж це ситуація, коли потрібні медикаменти, то варто звертатися до психіатра.

Психіатр відповідає на незручні питання / Фото: Credits

Легкий нарцисизм – норма

Кожна людина може мати ту чи іншу форму нарцисизму. Це нормально, але погано, коли ви починаєте думати лише про себе. За фантазіями та одержимістю собою і своєю красою та силою завжди стоїть певний розлад і все це може зайти надзвичайно далеко, коли людина перетворюється на "злоякісного нарциса" і у неї повністю відсутня емпатія та повага, розуміння і турбота про інших людей. В такому разі можна вже говорити про психопатію. 

Зв'язок між мозком і кишківником

Доклінічні дані показали, що існує зв'язок між мозком, кишківником і мікробіотою, або іншими словами – бактеріями вашого кишківника. Дані показали, що стрес впливає на короткострокові жирні кислоти та зменшення серотоніну. Але це не серотонін, що виробляє наш мозок, а той, з такою ж структурую, що виробляється у вашому кишківнику. Виявлено, що запалення, яке виникає під час стресу, є причиною неправильної роботи блукаючого нерва, який, зі свого боку, залучений у депресії. Отже, як результат, це запалення може мати певне відношення до депресивного стану. Це говорить про те, що здоровий кишківник і мікробіом можуть покращити наш настрій.

Депресія і втрата пам'яті

Це факт, що через депресію ми можемо багато чого забути та втратити пам'ять. Вважається, що це пов'язано з відсутністю глутамату – збудливого медіатора, і коли його недостатньо в організмі, пам'ять людини починає погано працювати та людина мало що запам'ятовує. Швидкість обробки інформації за умови пригніченої мозкової активності може знизитись майже на 40%, у порівнянні з нормальним психологічним станом. Такий стан часто називають псевдодеменцією. Насправді це не є справжньою деменцією, а лише один із симптомів депресії.

Панічні атаки

Панічна атака зазвичай з'являється нізвідки. У вас може тиснути в грудях, бути ускладненим дихання, вам може здатися, ніби хтось стискає вас за горло, починають пітніти руки та вас кидає у холодний піт, окрім того, ви можете відчувати реальний біль, тож все це схоже, ніби у вас серцевий напад. За кілька хвилин ця тривога сягає свого піка і йде на спад, але ви вже настільки змучені та засмучені, що продовжуєте відчувати паніку. Існує ще таке неприємне відчуття як напад тривоги. Це відчуття може виникнути перед якимось важливим виступом, складанням тесту. Коли тривога накриває хвилями й вам здається, що ви вже нічого не можете зробити – це саме напад тривоги.

Що робити під час нападу тривоги

Спробуйте виконати метод заземлення. Нагадайте собі, де ви та що відбувається. Можна використати техніку 3-3-3: сконцентруйте увагу на трьох речах, прислухайтесь до трьох різних звуків і порухайте трьома частинами свого тіла. Зробіть глибокий вдих через ніс  і нешвидкий видих через рот, повторіть це ще два рази.

Психіатр відповідає на незручні питання / Фото: Credits

Омега-3

Омега-3 жирні кислоти збільшує кровотік у мозок, а у деяких людей після його вживання навіть спостерігається збільшення об'єму гіпокампа. Дехто каже, що під час його приймання у них покращився настрій та зменшились депресивні думки. 1-2 грами, максимум 4 грами буде достатньо для вживання – більше вже може нести загрозу організму. Однак пам'ятайте, якщо ви будете в достатній кількості споживати жирну рибу, то додаткового вживання Омега-3 вашому організму не знадобиться.

Шизофренія

Нині відомо, що існує понад 200 генів, відповідальних за шизофренію. Якщо у вас є певна кількість помилок цих генів, плюс певні фактори навколишнього середовища – на жаль, може розвинутись ця хвороба. Сьогодні відомі випадки хвороби у людей, родичі яких не хворіли на шизофренію. Отже, виходить, що на її розвиток може впливати вживання певних речовин або різні травми. На сьогодні, лікарі все ще намагаються знайти зв'язки між усіма факторами, щоб можна було попередити та зупинити хворобу.

Подолання депресії

Депресію можна перемогти, але лише за допомогою ліків. Це спеціальні ліки (селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну), що збільшують кількість дендритів або гілок нервових клітин, збільшуючи синаптичні зв'язки та підвищуючи настрій людини. Дослідження виявили, що спільна робота терапії та ліків можуть допомогти та дадуть кращий результат, ніж самостійне лікування чимось окремим.

Генетика та хвороби

На жаль, деякі психологічні стани мають сильні генетичні компоненти: біполярний розлад, шизофренія, аутизм тощо. Навколишнє середовище також відіграє велику роль у тому, чи експресуються наші гени. Це зветься епігенетикою й означає, що щось інше вмикає певний генетичний код, який розблоковує хвороби.

Це лише частина з-поміж океану запитань, на які відповів лікар, і сподіваємось, що ви знайдете відповідь на своє. І все ж таки  наголосимо – якщо вас щось турбує, не треба соромитись, натомість краще записатись на приймання до конкретного спеціаліста й отримати всю необхідну інформацію, яка вас цікавить.

Читайте також:

Повʼязані теми:

Наступна публікація