Психосоматика: "чиказька сімка" класичних психосоматозів

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Психосоматичні захворювання – термін, що позначає соматичні хвороби, в яких беруть участь психологічні фактори.

Термін "психосоматика" був запроваджений німецьким психіатром – Йоганном Августом Гайнротом (Johann Christian August Heinroth) 1818 року. Доктор Гайнрот стверджував, що фізичні проблеми є наслідком емоційних подій. Так, конфліктні ситуації, розчарування або гнів, особливо якщо вони пригнічуються і переживаються багато разів, – основні емоції, які сприяють виникненню психосоматичних захворювань. Дивно, але навіть такі відомі фізичні недуги – гіпертонія, виразка шлунка, дерматити – нерідко мають психоемоційне походження. Так давайте дізнаємося, що таке психосоматика і як вона впливає на життя людини.

Психосоматика – наука про вплив емоцій на здоров'я

Психосоматика – це наука про визначення взаємозв'язку між психікою людини, пережитими нею емоціями і виникненням соматичних (тілесних) захворювань.

Психосоматика – дисципліна, що об'єднує наукові досягнення психології, медицини, неврології та багатьох інших наук. Вона розглядає людину як єдність, що складається з двох взаємодоповнювальних компонентів: психічного (емоційного) і фізіологічного (біологічного). В основі психосоматичного підходу до проблеми здоров'я і функціонування людини лежить переконання, що конфлікти психологічного характеру можуть викликати симптоми біологічного функціонування організму.

Психосоматика схиляється до теорії, що через певний біль, недуги і хвороби тіло дає нам знаки, які допомагають зрозуміти, що не так з нашим емоційним життям, а також психічним станом.

І хоча досі механізми, що викликають психосоматичні захворювання не зовсім зрозумілі, вченим вдалося зробити деякі спостереження щодо їхнього патогенезу. Як приклад можна навести вплив хронічного стресу на організм людини. Стресові ситуації призводять до того, що надниркові залози збільшують викидання своїх гормонів, які є глюкокортикостероїдами. Надлишок цих сполук у крові (особливо якщо тривалий стресовий фактор) сприяє виникненню багатьох проблем зі здоров'ям, серед яких гіпертонія, діабет.

Як бачимо, стресові ситуації і емоційна перенапруженість не минають безслідно для організму. Однак більшість пацієнтів абсолютно не вірять в психосоматику і не бажають покидати кабінет лікаря без діагнозу.

Причини психосоматичних захворювань і розладів

Причинами психосоматичних захворювань і розладів зазвичай є хронічний стрес або хронічна втома з емоційним перенапруженням. Було виявлено, що типовими психосоматичними захворюваннями (які найчастіше зустрічаються) є атопічний дерматит і вогнищева алопеція. Ці захворювання проявляються аутоімунними реакціями організму, які посилюються в результаті сильного стресу.

У разі атопічного дерматиту на тілі пацієнта з'являються ділянки сухої чутливої шкіри, які лущаться, сверблять і тріскаються, зазвичай в згинах ліктів і під колінами. Вогнищева алопеція пов'язана з локальним випадінням волосся в результаті руйнування його  коріння, що також є симптомом аутоімунної реакції організму на стрес.

Негативні психічні стани можуть не тільки викликати конкретні захворювання, але і впливати на їхній перебіг і спосіб розвитку. Наприклад, подібний зв'язок зустрічається у разі бронхіальної астми. Згідно з численними науковими дослідженнями, напади цього захворювання посилюються в ситуаціях надмірного стресу, нездужання або нестачі відпочинку. У таких випадках напади астми характеризуються раптовим початком і вкрай вираженою задишкою. Аналогічна ситуація стосується людей, що страждають на гіпертонію. В стресових ситуаціях, під час підвищеної тривоги або емоційного збудження тиск може значно підскочити і навіть викликати низку ускладнень.

Звідси можна зробити висновок, що прийняття до уваги впливу психіки на розвиток соматичних захворювань має велике значення, оскільки воно може визначати правильні методи лікування проблеми пацієнта. Так, захворювання, які розвиваються на тлі стресу, ліпше піддаються лікуванню, а головне – набагато рідше здатні повторюватися в майбутньому.

"Чиказька сімка" соматичних захворювань

Захворювання, до яких залучені психологічні фактори, можуть вражати будь-який орган тіла. Однак вчені, які займаються психосоматичною дисципліною, виділяють кілька патологій, за яких зв'язок між їхнім виникненням і станом психіки людини найчастіше помітний. Ця група патологій згадується як "чиказька сімка", або "свята сімка" (в народі "хвороби на нервовому ґрунті").

Список із семи хвороб, в яких емоції пацієнта відіграють значну роль, був описаний Францем Габріелем Александром в 1950 році. Франц був лікарем і психоаналітиком, мав справу як із чисто соматичними аспектами, так і з людською психікою. Він вважається одним з перших людей, що зробили найбільш значний вплив на розвиток психосоматичної медицини. Будучи професором психіатрії в Університеті Іллінойсу, Франц Александер і запропонував свій список соматичних захворювань та назвав його "свята сімка". У цей список увійшли такі відомі патологічні стани, як:

виразка шлунка;

гіпертонія;

бронхіальна астма;

ревматоїдний артрит;

запальне захворювання кишечника;

гіпертиреоз;

атопічний дерматит.

Точно відомо, що в разі перерахованих захворювань зв'язок між їхньою появою та психологічними розладами найбільш виражений. Однак від моменту появи списку минуло багато часу, і сьогодні його можна розширити іншими проблемами, які розглядаються як психосоматичні одиниці. Як приклади можна назвати такі порушення і проблеми, як ожиріння, безсоння, мігрень, порушення апетиту, неврози.

Важливо! Діагностувати психосоматичні розлади допоможе терапевт, психіатр або психолог. Перед постановкою діагнозу пацієнт повинен бути ретельно обстежений для виключення захворювань фізичного характеру.

Профілактика психосоматичних розладів

Ось декілька практичних порад:

зберігайте баланс між роботою та особистим життям, піклуючись про хороші міжособистісних взаємини;

відпочивайте протягом дня, робіть перерви на роботі;

нормалізуйте сон, спіть не менше 8 годин. За годину до сну не використовуйте ґаджети, засинайте в тиші;

вживайте здорову їжу, багату вітамінами групи B і мінералами, особливо магнієм, залізом, цинком, кальцієм;

будьте активними, рух – це здоров'я! Відомо, що люди, які регулярно займаються спортом, мають найкращий настрій і самопочуття.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

Читайте також: Чому болить голова?

Залиште свій коментар

Вибір редакції