Рак соска (рак Педжета) — рідкісне, але небезпечне захворювання

Рак соска (рак Педжета) — рідкісне, але небезпечне захворювання

Credits

Хвороба Педжета є рідкісною формою онкології і становить близько 5% всіх випадків раку молочної залози.

Перша згадка про рак Педжета (рак соска) з'явилася в 1874 році. Тоді першим автором дослідження хвороби став британський доктор сер Джеймс Педжета. Було виявлено, що онкологія соска розвивається у 0,5-5% пацієнток із раком молочної залози. На жаль, і сьогодні ці дані підтверджуються — майже у 70% випадків рак Педжета соска співіснує з іншим типом онкології молочної залози, що протікає в глибоких шарах тканини.

Рак Педжета — що це?

Рак Педжета — особлива форма раку молочної залози, де характерною особливістю хвороби є ракова інфільтрація за участю соска, що часто викликає його виразку.

Симптомами, які передбачають початок процесу канцерогенезу (багатоступінчасті зміни в клітинах організму, які призводять до раку) в напрямку цієї аномалії, є свербіж або біль у соску. І хоча переважна більшість випадків раку діагностується серед жінок, іноді захворювання вражає пацієнтів чоловічої статі.

На сьогодні експерти не змогли прийти до єдиної думки щодо причини виникнення цього виду раку. Сучасні дані говорять про існування двох теорій на цю тему. Перша теорія — епідермотропна, де клітини раку, присутні в молочній залозі, мігрують в епідерміс соска через протоки. Друга теорія містить трансформацію безпосередньо епідермальних клітин соска, тобто клітини, які функціонували правильно досі, починають патологічно ділитися, що призводить до розвитку пухлини.

Причини онкологічного процесу

Як згадувалося раніше, немає єдиної думки про причини розвитку раку соска. Однак вчені вважають, що провокувальними факторами захворювання є умови, які призводять до утворення злоякісних пухлин грудей:

вік > 35 (пік захворюваності — від 50 до 70 років);

рецидив раку молочної залози;

рання перша менструація або пізня менопауза;

пізнє материнство;

тривале застосування гормонозамінююча терапії (ЗГТ) і оральних контрацептивів;

дієта з високим вмістом тваринних жирів;

частий вплив іонізуючого випромінювання;

доброякісні проліферативні захворювання молочної залози.

Наявність мутацій гена BRCA1 і BRCA2 (у жінок з цією мутацією ймовірність виникнення раку молочної залози протягом усього життя коливається від 50% до майже 100%).

Однак слід пам'ятати, що майже у чверті жінок, які страждають на рак молочної залози, немає жодного з перерахованих вище факторів ризику.

Симптоми й ознаки захворювання

Щодо ранніх симптомів, які дають можливість запідозрити розвиток раку Педжета, то це:

постійний свербіж, лущення, поколювання в області соска;

хворобливість в соску, особливо під час пальпації;

виділення з соска (зазвичай, жовтуватого кольору), поява виразок;

запалення молочної залози (набряк, почервоніння).

Будь-які зміни, які з'являються на шкірі соска, повинні піддаватися диференціальній діагностиці для виключення таких захворювань, як контактна екзема, розширення молочних проток, меланома, папіломатоз, хвороба Боуена.

Як проводиться діагностика

Першим етапом обстеження є пальпація молочних залоз. Під час огляду лікар ретельно вивчає стан грудей на наявність почервоніння, гематом, виразок або інших ушкоджень шкіри. В обов'язковому порядку проводиться пальпація сосків, що дозволяє визначити можливу наявність патологічних виділень.

Далі фахівець повинен промацати лімфатичні вузли в області пахв, які часто збільшені в разі запалення молочної залози або розвитку ракових поразок.

З огляду на, що пальпація і присутність відповідних ознак патології дозволяє поставити попередній діагноз, для його підтвердження не обійтися без інструментальних методів діагностики. За підозри на рак Педжета лікар призначить такі види досліджень:

цитологію;

тонкоголкову біопсію;

магнітно-резонансну томографію;

сцинтиграфію.

Що ж до такого базового дослідження, як мамографія, то в даному випадку є великі сумніви щодо її діагностичної корисності. Половина пацієнтів з раком Педжета мають нормальні результати мамографії.

Лікування і профілактика хвороби

Лікування раку Педжета залежить від стадії захворювання та наявності супутніх онкологічних патологій.

Радикальна хірургія (мастектомія). Включає видалення всієї грудей разом із лімфатичними вузлами пахвової западини. Процедура виконується за наявності раку молочної грудей, де атипові клітини зачіпають глибокі тканини. Мастектомія також виконується, коли хвороба Педжета не супроводжується іншим раком молочної залози, що дозволяє уникнути додаткової хіміо-або гормональної терапії.

Локальна хірургія. Вкрай рідко проводиться за раку Педжета, полягає у висіченні тільки соска і тканин поруч.

Іноді все ж рекомендується додаткова терапія, яка складається з хіміотерапії і/або гормонального лікування. Останнє призначене для пацієнток, у яких виявлені рецептори естрогену й прогестерону після біопсії лімфатичних вузлів, а також надмірна експресія специфічного білка HER2.

Щоб знизити ризики розвитку раку Педжета та інших видів онкологічного процесу, фахівці рекомендують дотримуватися наступних правил:

вести здоровий спосіб життя й уникати факторів ризику;

регулярно проходити профілактичні огляди у гінеколога/мамолога;

мамографія кожні 2 роки для жінок у віці 45-50 років і щороку для жінок від 50 років.

У жінок із підвищеним ризиком розвитку раку молочної залози частота обстеження молочної залози повинна бути збільшена, а мамографія повинна проводитися з 40 років.

Дотримання вказаних вище рекомендацій знижує ризик раку молочної залози (в тому числі раку Педжета), а також збільшує ймовірність його виявлення на ранній стадії, коли відсоток повного лікування досить високий.

Читайте також: Дерматоскопія — діагностика раннього виявлення раку шкіри: кому потрібна, наскільки ефективна