Аби депресія не підкралася непомітно: як розпізнати перші ознаки

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Коли депресія входить у клінічну стадію, необхідна допомога фахівця і повноцінне медикаментозне лікування. Але розпізнати хворобливий стан простіше на ранніх етапах, коли ще можна обійтися відвідуванням психотерапевта, а якщо випадок не надто запущений, то і вирішити проблему можна своїми силами. Головне, знати, на що саме звертати увагу.

Втома

Однією з головних ознак депресії є перманентна втома. Зрозуміло, в ній самій немає нічого жахливого або протиприродного, ба більше, вона буває досить приємною, і якщо втома з'являється ввечері, то означає тільки одне: ми добре попрацювали – або потренувалися – протягом дня. Проте вранці після повноцінного нічного відпочинку здорова фізично і морально людина повинна прокидатися бадьорою. Якщо ж ви щойно встали, а вже відчуваєте себе знесиленим і розбитим, або втомлюєтеся, виконавши елементарне завдання, а на більш важливі вас вже не вистачає, йдеться про небезпечний симптом, ігнорувати який не можна.

Дратівливість

Серйозно слід поставитися і до неймовірної дратівливості. Кожен з нас час від часу втрачає терпіння з тієї чи іншої причини, і, зазвичай, всі вони – досить вагомі. Але, якщо вас серйозно дратує музика і сміх за вікном або задовга черга до каси супермаркету, це серйозний дзвіночок, що сигналізує про те, що з вами не все гаразд.

Невпевненість в своїх силах

Не схильна до депресії людина теж сумнівається в собі і своїх силах, але це не має маніакального характеру: одна річ хвилюватися перед виступом на молодіжному форумі або науковій конференції, і зовсім інша – переживати через необхідність вийти в найближчий магазин за продуктами: мовляв, мало які неприємні несподіванки на вас там чекають! У першому випадку хвилювання виправдані, у другому – ні, і якщо вони виникають, це повинно вас насторожити і викликати закономірне запитання: чому ви так сильно переживаєте з такого незначного приводу?

Підвищена тривожність

Побоювання повинна викликати і підвищена тривожність, коли страхи буквально оточують людину: вона боїться всього – потопу, пожежі, застряглого ліфта, різкого дзвінка у двері, гучних звуків і багато іншого. Не можна сказати, що через все це можна зовсім не переживати, але якщо ви, скажімо, боїтеся, що у вас заіскрить проводка і в результаті згорить квартира, то потрібно поміняти електрику, а не мучити себе безпідставними страхами. Варто прислухатися до тривог, в основі яких лежать реальні і логічні передумови, якщо ж вони нелогічні і ірраціональні, йдеться про ознаку депресії, що насувається.

Нав'язливі дії

До неусвідомлених ознак депресії можна зарахувати і неприємні, але нав'язливі дії, які часом огидні самій людині, але при цьому вона не в змозі їх позбутися. Вона може постійно покашлювати, шморгати носом, цокати зубами, хрустіти пальцями, часто кліпати, терти перенісся, гризти нігті і навіть висмикувати волосся. До цієї ж категорії – нав'язливих дій – належать слова-паразити і ритуали, які люди роблять щодня, щоб привернути успіх або, навпаки, відвести від себе уявну біду. Так, якщо ви не виходите з будинку, поки тричі не подивитеся в дзеркало або не постукаєте по дереву, а забувши зробити це, вважаєте, що день пропав, у вас є серйозні підстави для того, щоб запідозрити у себе ранню стадію депресії.

Неприємні спогади

У кожного з нас є неприємні спогади, які можуть викликати цілу хвилю негативу, але здорова психіка зберігає їх у глибинах пам'яті – там, де вони не зможуть нас потривожити. Якщо ж такі спогади заважають заснути або будять в наймістичніший час доби – з трьох до чотирьох годин ранку, знову-таки йдеться про зародження депресії.

За допомогу у розкритті теми дякуємо психологу Марині Єлисеєвій.

Олександра Волошина

Залиште свій коментар

Вибір редакції