Синдром такоцубо або «розбитого серця»: причини, симптоми, лікування

Синдром такоцубо або «розбитого серця»: причини, симптоми, лікування

Credits

Синдром розбитого серця — рідкісний синдром гострої серцевої недостатності, який легко імітує серцевий напад. Найчастіше вражає жінок після 55 років.

Печіння в грудях, блідість шкіри, холодний піт, прискорене серцебиття — симптоми, які можуть вказувати на кардіоміопатію такоцубо, або синдром "розбитого серця". Однак це не метафорична назва образи. Серце дійсно може розбитися. І вчені вже знають чому.

Кардіоміопатія такоцубо, або синдром "розбитого серця", — хвороба, що збиває з пантелику. Це гостре захворювання серця, часто пов'язане з сильним емоційним або фізичним стресом.

Вперше синдром був описаний японськими лікарями в кінці XX століття. Тоді фахівці вперше виявили гостру серцеву недостатність, що нагадує інфаркт міокарда, однак коронарні артерії (судини, що забезпечують кров'ю серцевий м'яз) не мали атеросклеротичного стенозу. Примітно й те, що всі пацієнти за кілька днів до госпіталізації пережили потужний стрес.

Перші випадки синдрому були зареєстровані в Японії, але згодом з'ясувалося, що з однаковою частотою вони зустрічаються в США і Європі. Синдром частіше відзначається у жінок між 60-70 роками життя.

Причини синдрому такоцубо

Точний механізм кардіоміопатії такоцубо невідомий. Передбачається, що фактор стресу призводить до викиду в кров великої кількості катехоламіну (так званого гормону стресу), який у схильних людей викликає дифузний спазм коронарних артерій і тимчасове ішемічне порушення лівого шлуночка. Пацієнти скаржаться на біль в грудях (який тисне, важкий) або задишку, а зміни в момент проведення ЕКГ показують гострий серцевий напад.

Тому таких пацієнтів правильно направляти на екстрену коронарну ангіографію — візуалізацію коронарних артерій із використанням прямого рентгенологічного контрастування. Саме така діагностика дає можливість відрізнити справжній напад від синдрому "розбитого серця". Під час проведення рентгенологічного контрастування можна бачити, що на коронарних артеріях немає атеросклеротичного стенозу (або є лише незначні зміни).

Симптоми синдрому "розбитого серця"

Синдром розбитого серця проявляється аналогічно серцевого нападу, гострої серцевої недостатності або ішемічної хвороби серця. Людина відчуває раптовий біль в грудях, яка може поширитися на плечі і руки. Крім больового відчуття, в грудях часто виникають прискорене серцебиття, зниження артеріального тиску, складність зробити глибокий вдих. Крім того, можна відзначити блідість шкіри, її похолодання і активне виділення поту.

Описуючи ознаки синдрому, хочеться відзначити одне дослідження, опубліковане в 2015 році в New English Journal of Medicine. Дослідження проводилося у найбільшої групи пацієнтів на сьогоднішній день, а самі результати здивували навіть вчених. Було виявлено, що пацієнти з синдромом такоцубо часто страждають захворюваннями, що межують з неврологією та психіатрією. До того ж, як з'ясувалося, не тільки негативні емоції можуть спровокувати синдром. Так, з 1750 пацієнтів, які брали участь в дослідженні, у 36 людей синдром був викликаний радісними подіями — у когось народженням дитини, у інших — весіллям, несподіваним подарунком і т. п.

Синдром "розбитого серця" зустрічається у жінок у дев'ять разів частіше, ніж у чоловіків. Частіше страждають жінки в постменопаузі, азійки і європеоїди.

Синдром "розбитого серця" може бути небезпечним для життя

До недавнього часу синдром такоцубо вважався доброякісним захворюванням з неускладненим перебігом. І частково це дійсно так, адже пацієнт вже через кілька тижнів може повернутися до звичного способу життя. Однак більш детальне вивчення кардіоміопатії такоцубо показало, що захворювання не таке легке, як може здатися. Під час госпіталізації приблизно у 3% пацієнтів виникають ускладнення у вигляді шлуночкової тахікардії або діагностованого тромбу. З цієї причини багато фахівців дотримуються думки, що синдром в гострій фазі не менш небезпечний для життя, ніж серцевий напад.

Як лікувати синдром такоцубо і як від нього вберегтися

Синдром розбитого серця — серйозне захворювання, яке може привести до гострої серцевої недостатності, а в деяких випадках і до набряку легенів. І навіть, враховуючи факт, що синдром не є серцевим нападом, у 2% пацієнтів трапляється летальний результат.

Лікування хвороби такоцубо в основному направлено на застосування медикаментозної терапії. Найчастіше використовуються бета-блокатори та інгібітори АПФ. Ці препарати позитивно впливають на стан коронарних судин — розслаблюють їх і підсилюють кровопостачання в серцевому м'язі.

Що стосується профілактики, запобігти хворобі такоцубо все-таки непросто. У житті дуже складно повністю позбутися від стресу, ігнорувати негативні емоції або спокійно сприймати життєві негаразди. Однак можна навчитися давати раду зі стресом. Ось кілька порад, які допоможуть зберегти здоров'я серця:

  • не слід придушувати свої негативні емоції;
  • не варто займатися діяльністю, пов'язаною зі стресом, якщо в цьому немає необхідності;
  • рекомендується виділяти достатньо часу для відпочинку. Життя в постійному напруженості негативно позначається на фізичному і психічному здоров'ї;
  • і, звичайно, найкраща профілактика негативного впливу стресу — фізична активність і здоровий раціон харчування. Хоча б кілька разів на тиждень займайтеся будь-яким приємним для вас видом спорту і відмовтеся від вживання жирної і смаженої їжі, алкоголю, куріння.

Читайте також: Ангіографія периферичних артерій і вен: важлива діагностика судинних захворювань