Спірометрія, або спірографія, – дихальний тест стану легень: кому, навіщо і що показує

Спірометрія, або спірографія, – дихальний тест стану легень: кому, навіщо і що показує

Фото: Credits

Спірометрія – тип медичного обстеження, призначеного для визначення дихальних резервів і розпізнавання респіраторних захворювань.

Спірометрія – тест, який використовується для вимірювання об'єму повітря, що видихається з легких, а також швидкості потоку під час вдиху і видиху. Дослідження надзвичайно корисно для людей, які страждають від задишки, хронічного задушливого кашлю, болю в грудях та інших респіраторних захворювань.

Спірометрія – дослідження об'єму легенів

Спірометрія вважається найбільш поширеним тестом функції легень, необхідним для діагностики, а також контролю лікування обструктивних захворювань, які викликають звуження дихальних шляхів і утруднюють дихання. Особливо діагностика важлива під час перебігу бронхіальної астми і хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ).

Важливо! Згідно з рекомендаціями ВООЗ всім пацієнтам-курцям після 40 років слід проходити спірометрію кожні 2 роки. А при наявності захворювань органів дихання – не менше одного разу на рік.

Показання до спірометрії

Основними показаннями для спірометрії є:

діагностика і диференціація обструктивних захворювань легенів і рестриктивних патологій;

попередня пересадка легенів;

як частина обстеження стану пацієнтів, які курять або піддаються впливу шкідливих факторів навколишнього довкілля;

моніторинг перебігу та лікування респіраторних захворювань;

вимірювання бронхіальної чутливості у пацієнтів з підозрою на астму;

передопераційна оцінка ризику перед анестезією або кардіоторакальної операцією.

Як працює спірометр

Сучасні спірометри дозволяють точно визначити, наскільки правильно функціонують легені і яка є витрата повітря. Спірометрія зазвичай виконується під час статичного (спокійного) і динамічно інтенсивного дихання з глибокими вдихами і видихами, що дозволяє оцінити стан дихальних шляхів пацієнта.

Принцип роботи спірометра залежить від типу пристрою. Наразі існує кілька видів діагностичних апаратів:

пневмотахометр. Вимірює швидкість потоку на основі змін тиску і температури, рекомендується як прилад для раннього виявлення загрози потенційних загострень нападів астми;

ультразвуковий спірометр. Прилад використовує явище Доплера, точний і нечутливий до змін довкілля. Є максимально точним у визначенні всіх параметрів спірометрії;

турбінний спірометр. Вимірювання швидкості повітря проводиться за допомогою турбіни, що приводиться в рух видихуваним повітрям.

Під час тесту вимірюється життєва ємність, яка представляє собою найбільшу кількість повітря, яке можна видути з легень, і кількість повітря, що видихається протягом першої секунди. Тому видих повинен бути якомога сильнішим і довшим.

Як підготуватися до тесту

Не потрібно спеціально готуватися до спірометрії. Правильне зчитування результату буде можливо у разі вимірювання ваги і зросту пацієнта. Однак перед діагностикою для отримання максимально точних результатів слід пам'ятати кілька моментів:

не курити і не пити алкоголь протягом 4 години до дослідження;

одягтись у щось зручне, що не буде обмежувати рухи тулуба;

виключити приймання їжі за дві години до проведення тестування;

не робити інтенсивних вправ безпосередньо перед спірометрією (принаймні за 30 хвилин до тесту);

необхідно припинити приймання деяких протиастматичних препаратів.

У разі призначення дати обстеження лікар повинен проінформувати пацієнта про необхідність припинити застосування бронходілататорів до обстеження.

Хто повинен пройти спірометрію

Спірометрія повинна проводитися що два роки кожним курцем старшим 40 років, незалежно від того, чи є у нього симптоми респіраторного захворювання. Тест також рекомендується людям, у яких є кашель, задишка, швидка стомлюваність, відчуття нестачі повітря. Такі симптоми можуть вказувати, наприклад, на легеневу гіпертензію, за якої є підвищений артеріальний тиск легеневої артерії.

Важливо! Обстеження не повинно проводитися у людей, у яких була діагностована аневризма аорти або головного мозку, і пацієнтів, які нещодавно перенесли офтальмологічну операцію.

Інтерпретація результатів

Одразу варто відзначити, що спірометричні стандарти розрізняються для чоловіків /жінок, а також мають відмінності для дорослих, дітей і літніх людей. Для правильного зчитування результатів використовуються спеціальні формули, що залежать від віку та зросту пацієнта, які дозволяють розрахувати стандартне відхилення.

Взагалі кажучи, результати, близькі до прогнозованих 100%, є максимально бажаними, а результати близькі до 80% вважаються нормальними і не розглядаються як ознаки захворювань легенів.

На підставі отриманих результатів лікар може розпізнати захворювання паренхіми легень, плеври, грудної клітки, ознаки астми і хронічної обструктивної хвороби легень.

Читайте також: Я хворіла на коронавірус COVID-19: історія журналістки

Стаття з добірки новин:
Современные методы диагностики
Дата публікації
Перегляди
4429
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація