Як позбутися каменів у нирках без операції

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Сечокам'яною хворобою страждають близько 200 млн людей у світі. В Україні, за статистикою МОЗ України, камені в нирках "носить" приблизно кожен сьомий її житель. Ця хвороба небезпечна тим, що після видалення каменів, вони можуть утворюватися знову. Про сучасні методи лікування сечокам'яної хвороби та профілактику її рецидивів розповів завідувач Першого урологічного відділення Олександрівської клінічної лікарні м. Києва Володимир Попов.

Чому утворюються камені

У науці не існує загальновизнаної теорії утворення каменів у нирках. Відомі лише фактори, про які необхідно знати для профілактики сечокам'яної хвороби. Це спадковість, коли сечокам'яною хворобою страждали кровні родичі, запальні захворювання сечостатевих органів (цистит, пієлонефрит), перенесені операції на нирках і сечовому міхурі, вроджені аномалії сечовивідних органів, недостатнє надходження в організм вітамінів А і D, тривале лікування сульфаніламідними препаратами. Також велике значення має якість питної води та харчування (постійне вживання солоних, копчених, смажених, м'ясних страв може стати причиною каменеутворення).

Симптоми хвороби

Хворих турбує тупий або гострий біль в ділянці попереку, який посилюється (виникає навіть під час незначного фізичного навантаження або трясіння під час їзди в транспорті. У сечі може з'являтися кров.

Однак 70-75% каменів розміром до 0,5 см у людей відходять самі. При цьому виникає стан, який медики називають нирковою колікою – гострий, нестерпний біль в ділянці правої нирки і правого сечоводу. Нерідко підвищується артеріальний тиск, температура тіла. Тривале відходження каменю часто супроводжується запаленням нирок. Тому за ниркової коліки показана госпіталізація.

Як лікувати захворювання

Раніше камені в нирках видаляли тільки за допомогою хірургічного втручання. Сучасні методи лікування допомагають уникнути операції. Сьогодні відкрите хірургічне втручання проводиться менш ніж в 5% випадках (тоді, коли камені дуже великі, адже трапляється, що вони займають всю порожнину нирки). Загалом, лікування суто індивідуальне та комплексне. При дрібних каменях (до 0,5 см) призначають консервативну терапію, яка ґрунтується на застосуванні ліків-спазмолітиків (но-шпа, спазмалгин, баралгін та ін), які сприяють відходженню каменю. Також з цією метою можна вживати сечогінні збори та фітопрепарати ("Уролесан", "Фітоліт"). Після відходження каменю людина вважається відносно здоровою. Але можливі рецидиви. Для їх профілактики двічі на рік слід курсами приймати сечогінні збори або фітопрепарати.

Камені розміром близько 1 см видаляють безконтактним методом (екстракорпоральна ударно-хвильова літотрипсія), який полягає в дистанційному дробленні каменю за допомогою електромагнітних хвиль. Сеанс дроблення триває близько 40 хвилин, але однієї процедури, зазвичай, недостатньо (потрібно провести до 4-5 сеансів). Після цього роздроблені камені відходять самі. Щоб процес проходив швидше, потрібно пити багато води і дотримуватися спеціальної дієти (обмежити вживання гострої, копченої, солоної їжі).

Якщо УЗД показало, що камені великі та малорухомі, або пацієнт хоче звільнитися від них швидко (за один сеанс), застосовується метод інтракорпоральної літотрипсії. При цьому методі під наркозом у сечові шляхи вводиться хірургічний інструмент, камені дробляться з допомогою лазера і їхні уламки відразу видаляються. Багато людей, дізнавшись про свій діагноз, намагаються позбутися каменів за допомогою народних методів. Але самостійно вивести вдається лише камені розміром до 0,5 см.

Профілактика каменеутворення

Пити більше екологічно чистої (артезіанської) води – не менше 2 літрів на день (особливо влітку). Вона добре виводить пісок і дрібні камені. В раціоні повинно бути менше м'ясних страв і більше овочів і фруктів. Також слід систематично (хоча б двічі на рік) проходити УЗД з метою виявлення та своєчасного лікування захворювань нирок і сечового міхура. А ще людям, схильним до каменеутворення, показане санаторно-курортне лікування в Трускавці. У сезон кавунів можна "чистити" нирки і за допомогою цієї ягоди. Якщо протягом 2 тижнів щодня з'їдати один кілограм кавуна, це буде ефективною профілактикою сечокам'яної хвороби. До того ж у кавунах багато магнію, який на 90% знижує рецидивів сечокам'яної хвороби. Але це за умови, що кавуни вирощені в екологічно чистій зоні.

Інна Бірюкова

Залиште свій коментар

Вибір редакції