Як захистити себе від раку шкіри

Як захистити себе від раку шкіри

Фото: Credits

Кожні 10 років кількість випадків раку шкіри подвоюється. Тривале перебування на сонці, активне використання солярію, сонячні опіки — все це, фактори, що сприяють розвитку меланоми.

Злоякісні новоутворення шкіри належать до найчисленнішої групи онкологічних захворювань. Існує кілька їх типів, серед яких найбільш часто діагностуються базальноклітинні карциноми, плоскоклітинні карциноми і загальновідомі меланоми. Незалежно від типу на їхній розвиток сильно впливають фактори довкілля, особливо вплив сонячних променів на шкіру. Але водночас рак шкіри легко запідозрити самостійно. Якщо ви бачите нові родимки, несхожі на звичайні, спостерігаєте їх зміну або появу нетипових плям — це сигнал до того, щоб якомога швидше звернутися до дерматолога.

Що таке рак шкіри? Що таке меланома?

Рак шкіри — це в основному три типи онкологічного процесу, який різниться за течією і характеру захворювання. Найбільш поширеним серед діагностованих онкологічних захворювань шкіри є базальноклітинна карцинома із тривалим перебігом. Другий тип — плоскоклітинний рак шкіри, зустрічається рідше, але водночас є динамічно прогресивне новоутворення. І третій вид раку шкіри — меланома, яка має несприятливий прогноз і часто дає метастази.

Меланома — злоякісне новоутворення шкіри, слизових оболонок або судинної оболонки ока, що відбувається з меланоцитів. Зустрічається не так часто — на частку меланоми припадає від 5% до 7% злоякісних новоутворень шкіри людини. Основними факторами ризику захворювання є вплив ультрафіолетового випромінювання і індивідуальна схильність до раку, насамперед — генетична.

Зверніть увагу, що злоякісні утворення мають кілька дуже важливих особливостей, які відрізняють їх від доброякісних уражень шкіри:

 • швидке збільшення вогнища ураження говорить про шкідливий характер;
 • доброякісні ураження і родимки часто розвиваються роками і зазвичай не досягають великих розмірів;
 • свербіж, болючість, кровотеча з родимки (вузлика на шкірі або плями) — вказує на активний запальний процес всередині або навколо ураження, характерного для онкологічного захворювання;
 • нерівні обриси — доброякісне ураження (зокрема родимка) має бути чітко відокремлене від навколишньої зони, мати округлу (нехай і не ідеально) форму;
 • розмір — чим більше ураження (родимка, вузлик, пляма), тим вищий ризик його злоякісного характеру.

Меланома — одна з найпоширеніших злоякісних новоутворень шкіри. Це найагресивніший з усіх видів раку шкіри, тим часом видалення меланоми, коли хвороба ще не просунулася, дає можливість вилікуватися в 80% випадків. Ось чому так важливо швидко і правильно діагностувати рак шкіри!

Як захистити себе від меланоми? "Золоті правила" профілактики раку шкіри

У зв'язку з тим, що сонячне випромінювання є найбільш важливим фактором у розвитку раку шкіри, основною метою профілактики є зниження впливу ультрафіолету.

Обов'язково візьміть на замітку "золоті правила" профілактики раку шкіри:

 • Не засмагати в солярії! У молодих людей це найважливіший фактор у виникненні меланом.
 • Уникайте перебування на відкритому сонці з 11.00 до 17.00.
 • Використовується захист — сонцезахисні креми з оптимальним SPF і захистом від променів типу А і В; головні убори (кепки, капелюхи з широкими полями); сонцезахисні окуляри (краще з рівнем захисту 400UV).
 • Перевіряйте самостійно свою шкіру раз на місяць — всі старі родимки повинні бути в незмінному стані. У разі появи неясних плям — краще показатися дерматологу.
 • Якщо з родимкою відбувається щось підозріле або вона неодноразово травмувалася, зверніться до дерматолога/дерматоонколога.
 • Відвідуйте дерматолога або хірурга-онколога не рідше одного разу на рік, щоб переконатися, що з вами все гаразд.
 • Лікарі відзначають, що більшість випадків раку шкіри виявляється ранньої осені, у пацієнтів, які занадто активно контактували з сонцем.

Хто схильний до ризику розвитку раку шкіри і меланоми?

Безпосередньою причиною розвитку всіх видів раку є поява мутацій, які дозволяють клітині безконтрольно ділитися. У разі раку шкіри найбільш частою причиною мутації є вплив УФ-випромінювання і пов'язане з ним пошкодження ДНК-клітин. Додаткові фактори, що сприяють розвитку раку шкіри, включають вітіліго, імуносупресивну терапію, шкірну пластику (пересадку шкіри).

Крім того, люди, які професійно працюють з індустріальними оліями і мастилами без належного захисту, також мають підвищений ризик розвитку раку.

Також варто згадати про спадкову причину розвитку такого захворювання. У низці випадків саме генетична схильність веде до розвитку раку шкіри і, отже, може передаватися у спадок.

Що стосується безпосередньо меланоми, то тут фактори ризику включають "нордичний фенотип" (світла шкіра, світле або руде волосся, блакитні очі). Цей фенотип найбільше схильний до сонячних опіків і пошкоджень шкіри УФ-випромінюванням.

Фахівці підкреслюють, що найбільш небезпечним фактором ризику меланоми є тривалий або короткочасний, але інтенсивний вплив сонячних променів, що призводить до опіків шкіри, особливо в молодому віці.

Як поводитися, якщо підозрюєте, що родимка переросла в меланому?

Що робити у разі підозри на рак шкіри? Передусім не піддавайтеся стресу і паніці. Діагностика раку часто буває складною і вимагає декількох кроків. Відвідайте дерматолога, який огляне ураження за допомогою дерматоскопа і визначить, чи є якісь ознаки злоякісного новоутворення. Якщо лікар помітить щось тривожне, обов'язково порекомендує гістопатологічне дослідження. Цей тест чітко покаже, чи є ураження злоякісним або доброякісним.

Найважливіший елемент в профілактиці раку шкіри — уникати ультрафіолетового випромінювання і мінімізувати час впливу на шкіру прямих сонячних променів.

Читайте також: Дерматоскопія — діагностика раннього виявлення раку шкіри: кому потрібна, наскільки ефективна

Повʼязані теми:

Наступна публікація