Зайва вага і важкий перебіг COVID-19: чи є зв'язок

Зайва вага і важкий перебіг COVID-19: чи є зв'язок

Фото: Credits

Десятки досліджень показали, що багато хто з найбільш тяжкохворих COVID-19 страждає від ожиріння.

Про те, чи є зв'язок між важким перебігом COVID-19 і зайвою вагою розповідає сімейна лікарка Христина Шевченко.

Загальновідомо, що повнота негативно позначається на нашому здоров'ї. У разі коронавірусної інфекції зайві кілограми можуть визначати тяжкість симптомів COVID-19 і збільшувати ризик ускладнень. Іншою проблемою ожиріння, за словами вчених із США, є зниження ефективності вакцинації проти коронавірусу. Чому? Дізнайтеся далі зі статті.

Зайва вага і розвиток COVID-19: як пов'язані

В епоху пандемії ВООЗ підкреслює, що ожиріння і зайві кілограми впливають на перебіг інфекції COVID-19 і можливі ускладнення. В останні тижні нові дослідження підтвердили подібну інформацію і виявили, що люди навіть із незначною надмірною вагою мають підвищений ризик більш тяжкого перебігу коронавірусної інфекції. У метааналізі, опублікованому в Obesity Reviews (рецензованому медичному журналі), міжнародна група вчених зібрала дані 399 000 пацієнтів. Ґрунтуючись на їхньому аналізі, з'ясувалося, що люди з ожирінням, які заразилися COVID-19, на 113% частіше залишалися в лікарні, ніж люди з нормальною масою тіла. Крім того, гладких людей на 74% частіше госпіталізували в відділення інтенсивної терапії.

Згідно з дослідженнями, у пацієнтів із зайвими кілограмами більше основних захворювань, таких як серцево-судинні патології, порушення ендокринної системи, хвороби дихальних шляхів, неврологічні захворювання. Подібні розлади вже є тригерами розвитку вірусних захворювань, оскільки безпосередньо впливають на якість роботи імунної системи.

Експерти кажуть, що рівні рецепторів ACE2, які коронавірус SARS-CoV-2 використовує для доступу до клітин, особливо високі в жировій тканині, що піддає гладких людей більшому ризику зараження.

Крім іншого, у пацієнтів з ожирінням часто відзначається хронічне запалення в організмі, що негативно впливає на імунну відповідь щодо коронавирусной інфекції.

Також доведено, що вакцини проти грипу менш ефективні у людей з ожирінням. І, отже, вакцинація проти SARS-CoV-2 також може надавати недостатній захист. Вчені впевнені, що необхідно проводити окреме дослідження, що дозволяє оцінити ефективність вакцин за наявності зайвої ваги. Також обговорюється можливість проведення трьох вакцинацій для людей, що мають ожиріння.

Американські та британські вчені розглядають можливість включення людей з високим індексом маси тіла (ІМТ) в групу, якій насамперед потрібно пройти вакцинацію від COVID-19.

Зайві кілограми і імунітет

Багато людей з надмірною вагою не усвідомлюють, що така проблема послаблює імунну систему, а це означає, що в багатьох випадках організм не може самостійно боротися з вірусом.

Дослідження, проведені ще до початку пандемії, ясно показують, що імунна система людей із високим індексом маси тіла (ІМТ) зазвичай слабша, що своєю чергою збільшує їхню сприйнятливість до інфекції, важкого перебігу, ускладнень і навіть ризику смерті у разі вірусних захворювань.

За словами лікарів, імунна система людей з високим ІМТ постійно "в процесі боротьби", оскільки намагається захистити і відновити пошкоджені клітини. Це означає, що у імунітету менше ресурсів для захисту від нових інфекцій, таких як коронавірус.

Чому так відбувається і чому з'являється надлишкова вага? Передусім, люди з високим ІМТ, як правило, їдять продукти з підвищеним ступенем переробки, з низьким вмістом клітковини і антиоксидантів. Такі продукти позбавлені вітамінів та інших біологічно активних речовин, а в основному містять вуглеводи, цукру, шкідливі жири, які порушують гормональний баланс і сприяють збільшенню ваги.

Крім того, ожиріння є своєрідним синонімом порушеної реакції на інфекцію, оскільки клітини жиру оточують органи, в яких виробляються і зберігаються імунні клітини, такі як селезінка і кишечник. В результаті такої високої наявності жирових клітин знижується ефективність імунної системи в захисті організму від патогенів.

Важливо відзначити, що ожиріння збільшує ймовірність розвитку інших захворювань, таких як діабет, гіпертонія і метаболічні синдроми, які в поєднанні з ослабленою імунною системою роблять людей більш сприйнятливими до важкого COVID-19.

Надмірна вага і дихальна система

Перебіг COVID-19 в багатьох випадках пов'язаний із виникненням дихальної недостатності, що у людей з надмірною вагою є додатковим фактором ризику більш тяжкого перебігу хвороби.

Чому так відбувається? Жирова клітковина тисне на діафрагму, в результаті чого втрачається можливість дихати на повні груди, у повних людей дихання поверхневе. Це, своєю чергою, є чинником підвищеного ризику розвитку пневмоній, власне, з чим і перебігає коронавірусна інфекція.

Крім того, легені людей із надмірною вагою рідко дихають "правильно". Крім задишки під час фізичномго навантаження і зниження фізичної працездатності у великої групи людей, зайва вага негативно позначається на самій механіці дихання, а також викликає порушення дихання під час сну — нічне апное, дихальна недостатність.

Варто додати, що зайві кілограми впливають на згортання крові, що призводить до схильності утворення тромбів, а це особливо серйозний ризик у разі розвитку таких інфекцій, як COVID-19. Все це прекрасно ілюструє, чому легені людей з високим ІМТ сильніше страждають від запального процесу і порушень різних функцій організму.

Читайте також: Менопауза і зайва вага: як уникнути непотрібних кілограмів

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1088
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація