Знижений тиск: причини, способи боротьби

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Якщо з підвищеним тиском медицина вже навчилася боротися медикаментозно, то зниженню тиску нижче від норми легше запобігти або змиритися з ним. Утім, знання про проблему підвищує шанси на її рішення. Про причини, діагностику та лікування гіпотонії ми поговорили з лікарем-терапевтом Медичної мережі "Добробут" Іриною Слюніною.

Який тиск можна називати зниженим?

Зниженим артеріальним тиском вважається показник нижче від 90/60 мм рт. ст. Хронічно знижений артеріальний тиск називають артеріальною гіпотензією, а тимчасове зниження тиску – це гіпотонічній стан.

Ознаки зниження тиску

Можна виділити ознаки хронічної гіпотензії, які найчастіше зустрічаються у людей: загальна слабкість, запаморочення, блідість шкірних покривів, підвищена стомлюваність, зниження працездатності, можливі болі в ділянці серця. Це не специфічні симптоми, вони можуть бути ознаками різних захворювань. За гострого стану, наприклад, за інфаркту, крововиливів, кровотеч, проривної виразки, інтоксикацій, діареї, коли тиск різко знижується, перелічені симптоми різко виражені. Крім цього, під час гострих знижень тиску можна спостерігати шум у вухах, знепритомнення, порушення серцевого ритму.

Причини гіпотензії

Зниження тиску може бути миттєвим. Це може бути за так званої ортостатичної гіпотензії, яка буває, наприклад, коли людина різко встає з ліжка. У цей момент у неї паморочиться голова через різкий відтік крові від голови до нижніх кінцівок і зниження тиску. Це найчастіше короткочасний стан, яке минає через 2 хвилини.

Є безліч захворювань, які супроводжуються зниженим тиском:

вегетосудинна, або нейроциркуляторна, дистонія, за якої у людини низький тиск майже постійно. Зазвичай, до вегетосудинної дистонії схильні люди астенічної статури. Але для таких людей знижений тиск може бути конституціональною нормою. Їх називають гіпотоніками;

захворювання ендокринної системи можуть знижувати артеріальний тиск, зокрема гіпотиреоз і захворювання надниркових залоз;

хронічні інфекції та інтоксикації, наприклад, на тлі туберкульозу, хронічного тонзиліту, інших хронічних захворювань, при якому страждає загальний тонус організму.

У різних ситуаціях, у різний час і в різні погодні умови артеріальний тиск поводиться по-різному. Припустимо, максимальної позначки артеріальний тиск сягає до 19:00 години, мінімальної – у нічні години. У разі зниження атмосферного тиску тиск гіпотоніків може знижуватися, а у гіпертоніків – підвищуватися.

Як правильно контролювати тиск?

Можна запідозрити зниження тиску за переліченими вище ознаками, але для уточнення причини свого стану слід виміряти тиск. Щоб дізнатися свою тенденцію до зниження або, навпаки, підвищення тиску, слід вимірювати тиск двічі на день, вранці і ввечері, протягом тижня. Також бажано не рідше від одного разу на рік звертатися до лікаря-терапевта.

Тиск можна вимірювати як механічним, так і електронним тонометром. Вимірювання слід проводити в положенні сидячи, але перед цим протягом 5-10 хвилин потрібно посидіти і відпочити. Для того щоб отримати правильний показник, вимірювання слід проводити 3 рази з інтервалом близько 1 хвилини. Важливо розуміти, що при першому вимірі реакція судин на манжету приладу може показати завищений або занижений тиск, тому за результатами першого вимірювання орієнтуватися не можна. Якщо друге вимірювання показало такий самий результат, як і перше, то втретє вимірювати вже не варто. Якщо всі три показники різні, береться середнє значення. Нормальним вважається тиск вище ніж 90/60 мм рт. ст. і нижче за 140/90 мм рт. ст.

Що робити у разі зниження тиску?

Є такий жарт: "Гіпертоніки живуть мало, але добре, а гіпотоніки – довго, але погано". Якщо для лікування гіпертонії нині існують препарати, і, прийнявши таблетку, можна не думати про свій підвищений тиск протягом дня, то для гіпотоніків (людей зі зниженим тиском), на жаль, таких ліків не існує.

Якщо у вас ніколи раніше не було зниженого тиску і раптом ви відчули ознаки гіпотонії, краще звернутися до лікаря і обов'язково зробити кардіограму, тому що захворювання серця також можуть викликати зниження тиску, тому важливо їх виключити. Також лікар повинен виключити вірусні захворювання, які супроводжуються зниженням тиску, наприклад, наслідком ангіни може бути міокардит (запалення серцевого м'яза).

За гострої ситуації, коли зниження тиску супроводжується запамороченням, непритомним станом, необхідно викликати швидку допомогу.

Якщо зниження тиску відбувається на тлі перевтоми, недосипання, викликає слабкість, млявість, зниження працездатності, тоді достатньо випити міцного чаю або кави (якщо немає протипоказань і серцебиття в нормі) і відпочити, поки тиск не стабілізується.

Якщо ви відчуваєте проблему щодня, потрібно звернутися до лікаря для з'ясування причини. З хронічною гіпотензією зазвичай борються немедикаментозними засобами: здоровий спосіб життя, дотримання режиму праці і відпочинку, регулярні фізичні навантаження 30-40 хвилин на день в інтенсивному ритмі, прогулянки на свіжому повітрі, відмова від шкідливих звичок (куріння, алкоголь тощо), повноцінний сон не менше 7-8 годин на добу. Якщо ви гіпотонік і ви про це знаєте, вам слід змінити свій спосіб життя.

Якщо тиск знижений на тлі вегетосудинної дистонії, лікар може призначити препарати, що звуться адаптогенами: женьшень, лимонник, аралію маньчжурську. Ці препарати слід приймати тільки під наглядом лікаря і часто приймання цих препаратів поєднується з іншими методами лікування, наприклад, фізіотерапією.

Хороший ефект дає контрастний душ.

Існують препарати для екстреного підняття тиску (кофеїн, адреналін та інші). Однак ці препарати можуть застосовуватися лише в умовах стаціонару під контролем фахівців, оскільки крім підвищення тиску мають ще низку побічних ефектів, які можуть бути небезпечними.

Тетяна Корякіна

За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо лікарю-терапевту Медичної мережі "Добробут" Ірині Слюніній med.dobrobut.com

Залиште свій коментар

Вибір редакції