Ми хочемо мати гарні білі зуби і водночас навіть не помічаємо власні погані звички, які планомірно руйнують і псують наші зуби. Здавалося б, ну що такого трапиться, якщо перекусити нитку зубами, а не відрізати ножицями? Або із задоволенням погризти насіння під час цікавої передачі на ТБ? Якщо такі дії входять в звичку, то це не може не позначитися на стані зубів — вони псуються і руйнуються.
Детальніше про погані звички розповіла лікарка-стоматологиня комунального некомерційного підприємства "Житомирське обласне стоматологічне медичне об'єднання" обласної ради Злата Бобель.
Не відкривайте пляшки... зубами!
До руйнування зубів призводять найбанальніші звички. Наприклад, звичка постійно гризти різні предмети: нігті, олівці, ручки, занадто тверду їжу, насіння — це призводить до тріщин в емалі, стирання зубів, переломів коронок зубів. Крім того, люди часто використовують зуби для відкривання пляшок і перекушування ниток. Деякі навіть намагаються відтискати зубами цвяхи, не кажучи вже про банальне розкусування льоду і твердих цукерок.
Коли людина розкушує тверду їжу, то це може привести до відколювання шматочків від зубів і появи на них тріщин. Якщо ви не готові відмовитися від улюблених ласощів, бажано все-таки їх попередньо подрібнити, а коли будете їсти, намагайтеся не сильно стикати щелепи. Словом, будьте обережні.
Чергова погана звичка — скреготіння зубами. Якщо це робити часто, то емаль на зубах швидко зітреться.
Дуже погано для зубів чергувати гарячі і холодні продукти, наприклад, наша улюблена кава глясе призводить до тріщин емалі і потемніння зубів. Така ж проблема чекає на тих, хто часто їсть морозиво з гарячою кавою або чаєм.
Досить небезпечно занадто часто і довго користуватися зубочистками, тому що так можна серйозно травмувати ясна.
Занадто кислі продукти псують зуби
Ще одна погана звичка — зловживання кислими продуктами. Якщо є багато цитрусових, салатів з великим вмістом оцту і іншої кислої їжі, то це призводить до руйнування емалі зубів.
Не менш небезпечні для зубів різні солодощі. Наприклад, солодкі газовані напої, які містять фосфорну кислоту, призводять до ерозії емалі і роблять зуби більш крихкими. Різні енергетики, які так любить молодь, створюються на основі солодких газованих напоїв, чий хімічний склад сильно послаблює емаль.
Вигляд зубів дуже псують фарбувальні напої, серед яких міцна кава і чай. Якщо часто їх вживати, то на зубах утворюються темні жовті плями, які важко вивести навіть фахівцеві.
Куріння призводить до утворення темного смолянистого нальоту на зубах, емаль жовтіє, а ясна піддаються токсичному впливу.
Якщо вибілювати зуби в домашніх умовах, можна зовсім їх втратити
Досить небезпечно самостійно, без консультації і спостереження стоматолога, проводити домашнє відбілювання зубів спеціальними капами, які люди купують в Інтернеті або в спеціалізованих косметологічних магазинах. Замість бажаної білосніжної усмішки домашнє відбілювання може привести до незворотних ушкоджень емалі, оскільки процес відбілювання дуже складний і має масу нюансів, про які знають тільки фахівці. Дуже часто після таких процедур люди звертаються за допомогою до стоматолога, якому доводиться зуби не тільки пломбувати, а й протезувати.
Однак найнебезпечніша звичка — недотримання правил гігієни. Якщо людина чистить зуби менше двох разів на день і має хоча б одну з перерахованих звичок, наприклад, їсть багато солодкого, курить або гризе нігті, то дуже скоро стають очевидні проблеми з зубами. Вони ламаються, кришаться, втрачають колишній вигляд.
Дуже важливо правильно підібрати зубну щітку. Занадто жорсткі щітки травмують ясна і стирають емаль зубів.
До стоматолога слід звертатися двічі на рік, щоб лікар провів професійну чистку, оцінив стан зубів і ясен, переконався, що немає прихованих дефектів, карієсу і інших пошкоджень. А ще порадив, як краще вчинити в тій чи тій проблемній ситуації, що стосується стану та зовнішнього вигляду зубів.
Читайте також: Рівняємо зуби дитині: пластинки, трейнери або брекети