9 науково-доведених фактів про яйцеклітини, які ви не знали

Дата публікації
Перегляди
3176
9 науково-доведених фактів про яйцеклітини, які ви не знали

Яйцеклітини — це жіночі статеві клітини, які дозрівають у яєчниках, від процесу їхнього запліднення починається шлях до вагітності.

Про те, скільки яйцеклітин витрачає жінка протягом життя, чому їхня кількість обмежена і як яйцеклітина вибирає сперматозоїд, розповіла лікарка-репродуктологиня клініки ISIDA Катерина Петрівна Бабенко..

Оваріальний резерв формується внутрішньоутробно

У кожної дівчинки, починаючи від 4 тижнів внутрішньоутробного розвитку, починається закладання статевих залоз, а до 22 тижня формується оваріальний резерв. Оваріальний резерв — це певна, індивідуальна кількість не дозрілих яйцеклітин, потенційно готових до зростання, розвитку і запліднення. Перебувають яйцеклітини в фолікулах яєчників, які являють собою бульбашки, заповнені прозорою рідиною.

Під час овуляції стінки фолікулів розриваються, і дозріла яйцеклітина матковими трубами рухається в порожнину малого таза, де чекає зустрічі з чоловічими статевими клітинами — сперматозоїдами.

До початку менструації оваріальний резерв становить приблизно 300-400 тис. недозрілих яйцеклітин.

Яйцеклітина — найбільша клітина в людському організмі

Яйцеклітина в чотири рази більша, ніж клітина шкіри, і в 600 разів більша, ніж сперматозоїд. Це пов'язано з тим, що яйцеклітина містить запас поживних речовин, необхідних для розвитку ембріона після запліднення.

Кількість яйцеклітин обмежена

Щомісяця під час менструального циклу яєчники витрачають десятки недозрілих яйцеклітин і одну дозрілу яйцеклітину — домінантний фолікул. Овуляція відсутня під час вагітності, годування грудьми, приймання комбінованих оральних контрацептивів. Але циклічний процес "вмирання" антральних фолікулів не припиняється, тому "заморозити" або зберегти резерв яйцеклітин в організмі жінки неможливо. Після 27 років оваріальний резерв починає поступово знижуватися. Після 36 років — різко. Тому оптимальним періодом для вагітності є часовий проміжок з 20 до 35 років. Якщо ви не завагітніли до 35 років, це не означає, що все втрачено. Просто після 35 років ймовірність завагітніти знижується і на це може піти більше часу.

Заповнити оваріальний резерв або збільшити, щоб продовжити репродуктивний вік, неможливо. Коли яйцеклітини закінчуються, овуляція припиняється і яєчники "вимикаються".

Яйцеклітина дозріває майже 200 днів

Фолікул, в якому росте яйцеклітина, проходить 3 стадії розвитку:

 • гормононезалежну — близько 120 днів;
 • розвиток до антрального фолікула — 60-65 днів. Антральний фолікул можна побачити під час ультразвукової діагностики;
 • кінцеву — до 14 днів.

Кінцева стадія розвитку відбувається під дією стимулюючих гормонів власних — в природному циклі. Штучних — під час стимуляції в програмі ЕКЗ.

З віком якість яйцеклітин знижується

На якість яйцеклітин впливає генетика, вік, а також спосіб життя і стан здоров'я жінки. Якість статевих клітин знижує:

 • ендокринні хвороби;
 • захворювання або хірургічне лікування органів репродуктивної системи — ендометріоз, запальні захворювання;
 • куріння;
 • зловживання алкоголем;
 • незбалансоване харчування;
 • високий рівень стресу;
 • порушення режиму відпочинку і неспання;
 • погана екологія;
 • зайва вага;
 • малорухливий спосіб життя.

Що таке якість? Це генетичний статус яйцеклітини, який природно "успадкує" ембріон, у разі якщо відбудеться запліднення. Якщо якість яйцеклітин невисока, тобто вона має генетичні злами, вагітність або не настає, або припиняє розвиватися на ранніх термінах.

Відновити або поліпшити якість яйцеклітин неможливо жодним чином.

Яйцеклітина живе до 24 годин

Після виходу з фолікула яйцеклітина чекає на зустріч зі сперматозоїдами протягом 12-24 годин. Якщо запліднення не відбувається, клітина гине, і починається менструація.

Яйцеклітина може дозрівати щомісяця і не в середині циклу

У нормі жінка витрачає одну, рідко — дві дозрілі яйцеклітини в одному овуляторному циклі. Овуляція відбувається приблизно в середині менструального циклу. Для того, щоб зловити овуляцію, найчастіше жінки користуються календарним методом. Якщо ваш менструальний цикл триває 24 дні, в ідеалі овуляція доведеться на 12 день циклу. Наприклад, поточна менструація закінчилася 20 червня. Наступна очікується 14 липня. Значить передбачувана дата овуляції — 2 липня. Але іноді, наприклад, через сильний стрес, яйцеклітина не дозріває (ановуляція). Допускається три ановуляторних цикли на рік. Також овуляція може відбуватися до передбачуваної дати овуляції або після.

Дізнатися точний день овуляції можна, скориставшись тестом для визначення овуляції, або зробивши УЗД.

Яйцеклітина не відповідає за стать дитини

У яйцеклітини є тільки Х хромосома, або "жіноча" хромосома. А в сперматозоїдах може бути Х або У, тобто і "жіноча", і "чоловіча" хромосома. Тому тільки від сперматозоїда, який запліднить яйцеклітину, залежить стать майбутньої дитини. На цей процес не впливає день циклу, розташування зірок на небі, настрій мами, колір постільної білизни ні будь-які інші фактори.

Яйцеклітина вибирає сперматозоїд

Помилково вважається, що в процесі зачаття дитини головна роль відводиться сперматозоїдам. Насправді саме яйцеклітина вибирає сперматозоїд високої якості з непорушеною ДНК, ігноруючи всі інші. А це близько 2 млн сперматозоїдів, які потрібні для того, щоб розчинити дві оболонки яйцеклітини — блискучу і зернисту.

У день овуляції організм жінки виділяє спеціальні хімічні речовини, які підвищують рухову активність сперматозоїдів. Слиз у вагінальному каналі розріджується, щоб чоловічим статевим клітинам було легше рухатися у напрямку до яйцеклітини. А внутрішній шар матки, ендометрій, починає фінальний етап приготування до прикріплення ембріона.

Читайте також: Психологічне безпліддя: як і чому стрес заважає завагітніти

Наступна публікація