Аднексит: чим небезпечне запалення яєчників?

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Запалення придатків – явище досить поширене. Чого чекати від цього захворювання і як лікувати? Про це ми запитали лікаря-гінеколога клініки «Добробут» Наталію Лелюх.

Що таке аднексит?

У перекладі з латинської аднексит означає «запалення придатків матки» (труби, яєчники, зв'язки). Аднексит може бути як одностороннім, так і двостороннім, коли запалення розвивається в обох яєчниках (трубах), викликаючи утворення спайок, злипання маткових труб, зниження їхньої прохідності, а з часом і безпліддя.

Симптоми аднекситу

За гострого аднекситу найчастіше турбують гострі болі в ділянці придатків, не пов'язані з менструальним циклом, що посилюються під час статевого контакту або лікарського огляду, можливе підвищення температури до 37,5-37,7 градусів.

Хронічний аднексит – це недолікований гострий аднексит, який може роками турбувати жінку: то загострюючись, то переходячи у стадію згасання. На цій стадії симптоми захворювання послаблені (болі можуть бути не такими сильними, підвищення температури також незначне – до 37,5 градуса), тому поставити діагноз складніше.

Причини виникнення аднекситу

Якщо йдеться про первинний аднексит, який є самостійним захворюванням, то причиною його виникнення найчастіше стає умовно патогенна флора (кишкова паличка, пневмокок, стрептокок і ін), яка потрапляє в яєчники на тлі зниження імунітету або ж використання внутрішньоматкової спіралі. За статистикою, гнійні захворювання придатків – найчастіше ускладнення такого виду контрацепції. Втім, інфекція може проникнути в маткові труби у результаті оперативного втручання (аборт, інструментальне вишкрібання, пологи).

Якщо ж говорити про вторинний аднексит, то найчастіше він виникає як наслідок запальних захворюваннях органів черевної порожнини, таких як апендицит, коліт, дивертикуліт та ін. Іноді причиною гострого аднекситу стає така специфічна інфекція, як туберкульоз, хламідіоз, сифіліс.

Чим небезпечний аднексит?

Якщо гостре запалення придатків не лікувати, воно перейде в хронічну форму, тоді можливі порушення менструального циклу, гормональні збої, безпліддя, настання раннього клімаксу (запалені яєчники перестають виробляти гормони в необхідних кількостях). Крім того, утворення спайок в трубах може стати причиною позаматкової вагітності, а гнійні запалення яєчників часто закінчуються перитонітом.

Діагностика

Запідозрити аднексит лікар може на підставі скарг пацієнтки, а також звичайного гінекологічного огляду (при натисканні на зони яєчників пацієнтка відчуває біль). Втім, для встановлення точного діагнозу лікар зазвичай призначає загальний аналіз крові (під час аднекситу спостерігається підвищення рівня лейкоцитів та ШОЕ) та УЗД малого тазу (одним з показників аднекситу є наявність вільної рідини в малому тазу (запальний випіт), зміна (розмитість) контуру яєчника, викликана набряком тканини, а також болючість під час маніпулювання ультразвуковим датчиком).

Коли діагноз аднексит підтверджено, лікар призначає мікробіологічне дослідження виділень зі статевих шляхів, щоб встановити причину виникнення запалення. Крім цього, може знадобитися проведення термометрії і дослідження рідини в черевній порожнині (отримують засобом пункції заднього склепіння піхви)

Лікування

Лікування аднекситу залежить від гостроти процесу та виявленого збудника. За гострого аднекситу зазвичай призначаються антибіотики широкого спектру, які поєднуються з постільним режимом. Для лікування хронічного аднекситу найчастіше використовується антибіотикотерапія в поєднанні з фізіотерапією, однак у деяких випадках доводиться вдаватися до оперативного лікування.

Ірина Чорна

Залиште свій коментар

Вибір редакції