Агалактія - відсутність молока у породіллі: чому виникає та як лікувати

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Жіноче молоко містить не лише поживні речовини, необхідні для правильного розвитку дитини, але також антитіла та інші компоненти, які підвищують імунітет малюка і підтримують його незрілу імунну систему.

Деякі дослідження показують, що діти на грудному вигодовуванні мають вищий IQ, краще розвиваються розумово і соціально. Але що робити, коли після пологів лактація відсутня і спостерігається гострий дефіцит грудного молока? Подібне порушення, згідно з медичною термінологією носить назву "агалактія". Чому виникає така патологія і як її подолати?

Чому виникає агалактія

Агалактія – патологічне порушення, за якого відзначається повна відсутність грудного молока. Проблема може носити первинний і вторинний характер. Так, первинна агалактія найчастіше розвивається на фоні порушень в роботі ендокринної системи, де спостерігається зниження гормону пролактину – основного гормону, що відповідає за лактацію. У більш рідкісних випадках вплинути на розвиток порушення можуть сильний стрес або післяпологова депресія.

До вторинних факторів розвитку відсутності грудного молока зараховують генетичну схильність, приймання деяких медикаментозних засобів, інфантилізм, хвороби гіпофіза. У деяких пацієнток агалактія розвивається на тлі цукрового діабету, туберкульозу та синдрому Шихана (рідкісне ускладнення вагітності).

Класифікація і симптоми порушення

Під час класифікації такого порушення, як агалактія, враховують часовий діапазон розвитку захворювання і причини. Фахівці в галузі мамології виділяють такі типи порушення лактації:

істинна. Спостерігається повна відсутність можливості виділення грудного молока. Подібне порушення, зазвичай, є наслідком нерозвиненості молочних залоз, гострих ендокринних розладів і ензимопатій;

відносна. Відзначається поява розлади лактації у жінки, яка раніше не мала проблем із продукуванням грудного молока. Така агалактія частіше пов'язана з розвитком патологічних станів або розвивається на тлі зовнішніх факторів. Із зовнішніх факторів варто виділити банальне недоїдання, дотримання суворої дієти, наприклад, вегетаріанською, або сильний стрес на останніх термінах вагітності;

симптоматичний прояв агалактій досить виражений. Захворювання проявляється відсутністю молока під час стиснення молочної залози, крім того, не спостерігаються характерні для лактації виділення з соска. Якщо говорити про агалактію вторинного типу, симптоми такого порушення проявляються поступовим припиненням виділення молока. Також будуть відсутні крапельки молока прід час натискання на сосок.

Діагностичні заходи

Основне завдання проведення діагностики – визначити першопричину, яка призвела до відсутності грудного молока. З цією метою призначається комплексне обстеження, яке дозволить об'єктивно оцінити стан жінки і виявити фактори, що мали негативний вплив на лактацію:

ультразвукове дослідження грудей. Проводиться з метою визначення формування залозистого компонента грудей. Якщо є недорозвиненість функціонально-активних епітеліальних клітин молочної залози, буде розглядатися попередній діагноз "первинна агалактія";

лабораторне дослідження пролактину. Саме цей гормон стимулює ріст молочних залоз під час вагітності і викликає лактацію. Якщо в організмі матері занадто мало пролактину, це призводить до проблем з грудним вигодовуванням. У разі критично низької концентрації гормону, розвивається агалактія;

комп'ютерна томографія головного мозку. Оскільки пролактин синтезується однією з часток гіпофіза – важливою залозою ендокринної системи, необхідно виключити його пошкодження і наявність пухлиноподібних утворень.

Додатково можуть призначатися інші дослідження, зазвичай, їх рекомендують профільні фахівці, якщо підозрюють наявність конкретної проблеми. До діагностики та лікування агалактії можуть залучатися такі лікарі, як нейрохірурги, ендокринологи, інфекціоністи.

Лікування проблеми

Можливість відновлення повноцінного грудного вигодовування залежить від причини агалактії. Якщо було виявлено справжнє порушення лактації, на жаль, відновити виділення молока не вийде. У такому разі дитині призначаються спеціалізовані або лікувальні суміші – замінники молока. Коли причиною відсутності лактації стали захворювання або патологічні процеси в організмі, розробляється індивідуальна схема лікування. Так, комплексний вплив має бути спрямована на таке:

ліквідацію першопричини зникнення грудного молока. Лікар призначає схему терапії основного захворювання, яке призвело до агалактії. Залежно від типу порушення можуть рекомендуватися імунокоригувальні, вітамінні та гормональні препарати;

стимуляцію лактації. З цією метою призначають засоби лактогонної дії і різні фізіотерапевтичні процедури. Додатково для породіллі може рекомендуватися дієтичне харчування, спрямоване на збільшення вживання калорійних продуктів.

Можливі ускладнення

Агалактія як самостійне порушення не призводить до розвитку серйозних ускладнень. Тим не менш можливий розвиток другорядних наслідків. Так, під час спроби неправильного зціджування можливе травмування грудей. Якщо лактація зникла через короткий час після народження малюка, і мама продовжує прикладати дитину до грудей з розрахунком, що вона розсмокче груди, подібне загрожує пошкодженням зони соска з утворенням мікротравм і тріщин.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

Залиште свій коментар

Вибір редакції