Аналіз крові на гормони: кому, навіщо і як

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Гормони — показники здоров'я. І для того щоб дізнатися про стан здоров'я, іноді потрібно знати показники гормонів. Про особливості здачі аналізу на стан гормонів ми запитали акушера-гінеколога клініки "Добробут" Ксенію Грищук (med.dobrobut.com, (044) 495 2 888).

Відомі групи гормонів: гормони щитовидної залози, гормони, що виробляються гіпофізом, статеві гормони. Все це — тиреоїдна і так звана репродуктивна панель. В організмі всі гормони взаємопов'язані, і за станом одних гормонів нерідко можна побачити стан інших. У жіночому здоров'ї особливу роль відіграє репродуктивна панель. Залежно від проблеми, з якою жінка звертається до фахівця, лікар може призначити аналіз крові на гормони, щоб підтвердити чи спростувати попередній аналіз.

До аналізу на гормони потрібно готуватися

Гормони примхливі і непостійні. Їх кількісні показники варіюються залежно від фаз циклу, пори року, часу доби, харчування і режиму. Тому до здачі аналізів потрібно готуватися відповідально й виконувати всі рекомендації лікаря до процедури. Важливо також враховувати, що гормон зазнає швидкого руйнування, тому часто зустрічається така ситуація, коли клінічні прояви вказують на певну проблему, а в аналізах на гормони істотних змін не спостерігається. У таких випадках іноді призначаються повторні аналізи.

На які гормони береться аналіз

За вказаними вище причинами, навряд чи вам вдасться дізнатися стан всієї гормональної системи за результатами одного аналізу. Скоріш, призначаються аналізи на певні гормони, залежно від проблеми, яку ви хочете вирішити. Так, якщо ви плануєте вагітність, важливі показники тих гормонів, які можуть вплинути на процес запліднення і виношування.

Найчастіше в гінекології досліджуються показники фолікулостимулювального гормону (ФСГ), лютеїнізувального (ЛГ), пролактину, естрадіолу, прогестерону, гормонів щитовидної залози (ТТГ, Т3, Т4), антитіла до тиреоїдних мікросомальних антигенів, маркерним за функцією щитовидної залози.

На етапі першого триместру вагітності важливо дослідити гормони щитовидної залози, показники хоріонічного гонадотропіну, прогестерону. Є гормони, показники яких важливо дослідити на пізньому терміні вагітності. Наприклад, плацентарний лактоген, можна досліджувати з 5 тижня вагітності і до останніх термінів гестації. Плацентарний лактоген проводиться тільки плацентою плоду під час вагітності. Він відповідає за дозрівання і розвиток молочних залоз під час вагітності, а також за їхню підготовку до лактації. Як і пролактин, плацентарний лактоген підтримує роботу жовтого тіла яєчників під час вагітності, сприяє підвищенню секреції прогестерону. На пізніх термінах вагітності, як і естріол, може бути маркером "благополуччя плоду". Всі ці показники разом із даними УЗД і клінічного огляду показують, як перебігає вагітність.

Якщо жінку готують до репродуктивної технології, їй, зазвичай, призначаються препарати, що містять гормони. Ці препарати призначаються залежно від аналізів, даних УЗД. Лікар вирішує, чи продовжувати гонадотропіни для стимуляції овуляції, чи додати дозу ХГЛ для запуску овуляції.

Аналізи на деякі гормони

Аналізи на гормони репродуктивної панелі здаються в певні дні циклу, і до їх здачі потрібно готуватися. Наприклад, перед здачею аналізу крові на пролактин протипоказані фізичні навантаження і статеві контакти — жодного фізичного напруження. Крім цього, аналіз здається вранці натщесерце і перед аналізом в жодному разі не можна курити. За дотримання цих умов показники гормону в аналізі будуть об'єктивними.

В першу фазу циклу здаються аналізи на ФСД і ЛГ, гормони гіпофіза, естрадіол, пролактин. Прогестерон, навпаки, активний у другу фазу циклу, тому аналіз на цей гормон здається, зазвичай, на 22-24 день циклу. Якщо ж ми хочемо побачити, як дотримується репродуктивна циклічність, аналіз на показники ФСГ і ЛГ доведеться повторити ближче до 14 дня циклу.

Глюкоза або інсулін вимагають певної дієти перед здачею. Наприклад, якщо поїсти солодкого напередодні, показники спотворюються.

Є також гормони, аналізи на які здаються за сечею. У цьому випадку також є певна технологія здачі, про яку лікар обов'язково інформує пацієнтку.

Показники гормонів досліджують не тільки для виявлення діагнозу, але і для контролю над перебігом лікування, коригуючи за необхідності дозу препарату. В деяких випадках показники гормонів досліджуються час від часу протягом кількох років.

Де здавати аналізи на гормони

Найчастіше лікарі направляють пацієнтів здавати аналізи в певні лабораторії. Але не поспішайте звинувачувати лікарів у тому, що вони отримують відсотки з замовлень лабораторій. Лікар, зацікавлений у правильній постановці діагнозу, повинен бути впевнений у якості послуг обраної лабораторії. Крім цього, клініки, співпрацюючи з лабораторіями тривалий період, узгоджують з ними систему показників, за якими виконується той чи інший аналіз. І якщо ви здасте аналіз в невідомій лабораторії, де це буде коштувати дешевше, не факт, що показники, за якими ведеться облік в цій лабораторії, будуть зрозумілі лікарю, який дав направлення на аналіз. Не кажучи вже про якість самого аналізу. Що відоміша лабораторія, що більш широка мережа цих лабораторій, то впевненіше можна говорити про якість надаваних тут послуг.

Тетяна Корякіна

Залиште свій коментар

Вибір редакції