Анемія під час вагітності: що за хвороба і як її подолати

Анемія під час вагітності: що за хвороба і як її подолати

Фото: www.credits

В епоху Ренесансу красуні робили собі кровопускання, аби здаватися загадково блідими, і втрачали свідомість, показуючи витонченість натури. У сучасному світі причина блідості у жінок, зокрема тих, що чекають на дитину, значно банальніша. Анемія (зниження рівня гемоглобіну) – захворювання, яке діагностується майже у 40% вагітних.

Що таке анемія і чим вона небезпечна

Анемія – стан, за якого занадто мало еритроцитів або знижена здатність еритроцитів переносити кисень і залізо (у такому разі говорять про знижений гемоглобін). Тканинні ферменти - залежні від заліза, що може впливати на функції клітин нервів і м'язів. Дефіцит еритроцитів в крові може призвести до порушення росту плода і передчасних пологів. Анемія є дуже поширеним станом під час вагітності та в післяпологовому періоді.

Згідно з ВООЗ, був виявлений прямий зв'язок між важкими формами анемії і розвитком кровотечі під час пологів. Радує той факт, що дефіцит заліза можна коригувати за допомогою спеціальних добавок.

Причини анемії під час вагітності

Анемія є результатом дисбалансу між виробленням еритроцитів та їхньою втратою. Отже, причини анемії можуть виникати на цих двох рівнях. У разі анемії під час вагітності організм виробляє недостатню кількість еритроцитів, часто через нестачу поживних речовин. У  рідкісних випадках це може статися під час пологів, якщо відбувається значна втрата крові.

Залізо – найважливіший елемент у виробництві гемоглобіну, його дефіцит є основною причиною анемії в період виношування дитини.

Під час вагітності плід використовує еритроцити матері для росту і розвитку, особливо в останні три місяці вагітності. Якщо до настання вагітності у майбутньої матері у кістковому мозку накопичується надлишок еритроцитів, його можна використовувати як "запаси", щоб задовольнити потреби своєї дитини. Якщо ж на початку вагітності вже був знижений гемоглобін – анемії під час вагітності не уникнути.

Крім дефіциту заліза, на розвиток анемії може вплинути низкий рівень фолієвої кислоти (вітаміну В9) і вітаміну В12. Дефіцит В9 під час вагітності часто пов'язаний з дефіцитом заліза, адже фолієва кислота і залізо містяться в тих самих продуктах. Дослідження показують, що В9 може допомогти знизити ризик народження дитини з певними дефектами головного і спинного мозку, якщо вживати вітамін до зачаття і в першому триместрі. Перед плануванням вагітності лікарі рекомендують здавати аналіз на концентрацію в організмі В9. Нерідко вітамін призначається до прийому протягом всього періоду виношування дитини.

Вітамін B12 важливий для формування червоних кров'яних клітин і синтезу білка. Підчас вагітності частіше спостерігається у жінок з неправильним харчуванням або майбутніх мам, які дотримуються вегетаріанства. Внесення до раціону продуктів тваринного походження, таких як молоко, м'ясо, яйця і птиця, може запобігти дефіциту вітаміну B12.

Як виявляється гестаційна анемія

На ранньому етапі ви можете помилково сприйняти симптоми анемії за нормальні ознаки вагітності. Деякі вагітні жінки абсолютно не підозрюють про знижений гемоглобіні і дефіцит заліза.

Симптоми можуть містить:

блідість шкіри, губ, нігтів, долонь;

втому без видимих причин;

запаморочення;

ускладнене дихання;

швидке серцебиття (тахікардія).

Симптоми анемії можуть нагадувати інші стани або проблеми зі здоров'ям, тому слід завжди консультуватися з акушером-гінекологом, що веде вагітність.

Діагностика та лікування

Анемія зазвичай виявляється під час пренатального обстеження за допомогою звичайного аналізу крові на рівень гемоглобіну або гематокриту. Діагностичні процедури для виявлення анемії можуть містити додаткові аналізи крові та інші дослідження.

Гемоглобін – частина крові, яка розподіляє кисень з легень до тканин організму.

Гематокрит – вимірювання відсотка еритроцитів, виявлених у певному об'ємі крові.

Якщо підозрюється дефіцит заліза, можуть знадобитися додаткові тести, такі як: сироваткове залізо, загальна залізозв'язувальна здатність, насичення трансферину і феритин плазми або сироватки крові.

У більшості випадків лікування анемії, спричиненої вагітністю, просте: більше заліза. Ваш лікар може призначити додаткове приймання заліза до вітамінів для вагітних.

Оскільки лікування залежить від причини, важливо поговорити з лікарем про ваші конкретні потреби. Коли анемія, спричинена дефіцитом вітамінів або захворюванням, вам може знадобитися прийом B12, добавок з фолієвою кислотою або лікування основного захворювання.

Як запобігти анемії, коли ви чекаєте на дитину

Хоча не всім випадкам анемії можна запобігти, споживання достатньої кількості заліза в раціоні допоможе вам уникнути цього захворювання. Дотримання здорової та збалансованої дієти під час вагітності допомагає підтримувати рівень заліза та інших важливих поживних речовин, необхідних для здоров'я матері та дитини.

Правильні харчові джерела заліза містять такі продукти:

м'ясо (яловичина, свинина, баранина, печінка та інші м'ясні продукти);

домашня птиця (курка, качка, індичка, печінка);

риба (молюски, мідії, устриці, сардини та анчоуси);

листова зелень родини капустяних (броколі, капуста, шпинат);

бобові (горох, квасоля, боби);

цільнозерновий хліб і булочки з дріжджового тіста;

збагачений залізом білий хліб, макарони, рис та крупи.

Вітамінні добавки, що містять не менше 400 мкг фолієвої кислоти рекомендуються всім жінкам віку материнства та під час вагітності.

Нас консультував лікар сімейної медицини Христина Шевченко.

Повʼязані теми:

Наступна публікація