Біль внизу живота під час вагітності: які причини й коли починати турбуватися

Біль внизу живота під час вагітності: які причини й коли починати турбуватися

Фото: Credits

За будь-якого сигналу від організму, що викликає занепокоєння, слід якомога швидше відвідати гінеколога.

Біль внизу живота під час вагітності майже завжди розглядається жінками як симптом небезпеки і привід для занепокоєння. Однак набагато частіше такий симптом викликаний нешкідливими скороченнями матки або є наслідком розтягнення м'язів і зв'язок. Проте ігнорувати його не слід.

Причини болю внизу живота на початку вагітності

Біль внизу живота в перші дні й тижні вагітності в основному пов'язаний зі змінами, що відбуваються в матці. У таких змін можуть бути різноманітні причини:

Імплантація ембріона. У момент, коли сперма зливається з яйцеклітиною, відбувається запліднення. Запліднена клітина в результаті рухів ворсинок маткової труби потрапляє в порожнину матки, де відбувається процес імплантації, іншими словами, переміщення ембріона в стінку матки. У деяких жінок такий момент може викликати біль внизу живота і навіть незначні кров'янисті виділення.

Біль після оргазму. В результаті сильного збудження й оргазму значно збільшуються кровопостачання та іннервація, що під час вагітності може викликати невелике скорочення м'язів матки, а далі дискомфорт, нагадує хворобливі відчуття.

Проблеми з травним трактом. Одна з найчастіших причин болів внизу живота під час вагітності. Таке явище пов'язане зі збільшенням концентрації прогестерону, який розслаблює м'язи травної системи й уповільнює обмін речовин, викликаючи метеоризм, а також запори.

Інфекція сечовивідних шляхів. Вагітність, особливо на ранніх термінах — період, який провокує інфекції сечовивідних шляхів. Найчастіше жінки скаржаться на ознаки циститу або уретриту, які викликають відчуття тиску в тазі, болю й часте сечовипускання.

Позаматкова вагітність (ектопічна вагітність). У цій ситуації болі постійні та посилюються, також відзначаються кров'янисті виділення, і досить рясні. У такій ситуації необхідно терміново викликати швидку допомогу або якомога швидше відвідати гінеколога.

Викидень. Як і в разі позаматкової вагітності, біль сильний, хоча може бути спазмовидним і не постійним. Окрім больового синдрому відзначаються кров'янисті виділення з піхви, найчастіше у вигляді згустків крові і плодового яйця.

Загалом передбачається, що будь-який біль у животі під час вагітності, особливо в першому триместрі, розглядається як патологічний і тривожний симптом — вимагає термінової консультації з гінекологом.

Причини болю в животі в другому триместрі

У другому триместрі причинами такого неприємного симптому часто стають:

Збільшення матки. У міру росту плода росте і матка, розтягуються зв'язки, чинячи тиск на сусідні органи. Біль у цьому разі нагадує симптоми менструального дискомфорту — відчуття тягнення в області паху та легке скорочення м'язів матки.

Перші ворушіння плода. Хоча ці відчуття психологічно приємні, фізично вони можуть бути болісними. Однак якщо біль

внизу живота пов'язаний із затвердінням і підвищеної хворобливістю живота, це може бути результатом відшарування плаценти. За таких симптомів потрібно негайно звертатися до лікаря.

Дискомфорт у нижній частині живота, викликаний болем, також може з'явитися під час різкої зміни положення, чхання, сміху або кашлю. У цей період варто подбати про зміцнення м'язів живота, відпочинок і правильне фізичне навантаження.

Причини болю в животі у третьому триместрі вагітності

Дискомфорт або хворобливі відчуття в третьому триместрі вагітності зазвичай пов'язані зі збільшенням живота, а точніше матки, що давить на прилеглі органи. Іншими причинами больового синдрому можуть бути:

Скорочення Брекстон-Гікса. Відомі як нескоординовані скорочення матки, починаються після 20-го тижня вагітності. Їх завдання — адаптувати матку до пологів, запустити процес її скорочення і розкриття. По суті, це тренувальні перейми — легкі скорочення, які допомагають підготуватися до народження дитини. Їхні тяжкість та частота виникнення залежать від терміну вагітності. Спочатку вони будуть слабшими й рідшими, але з часом стануть частішими та сильнішими. На останньому місяці вагітності можуть з'являтися кожних пів години і тривати до двох хвилин.

Прееклампсія. Характеризується підвищеним артеріальним тиском (> 140/90 мм рт. ст.) І наявністю білка в сечі, найчастіше виникає після 20-го тижня. Така ситуація є прямою загрозою здоров'ю та життю як матері, так і дитини.

Відшарування плаценти. Найчастіше виникає раптово, характеризується спазмами і болями внизу живота, а також вагінальними кровотечами. За подібної клінічної картини необхідно терміново звернутися до лікарні.

Пологи (перші перейми). Спочатку болі з'являються рідко й нерегулярно, а згодом частішають. На думку гінекологів, в лікарню варто вирушати, коли сутички починають повторюватися що 5 хвилин і стають все більш болючими.

Серед негінекологічних причин болю внизу живота можна виділити, наприклад, апендицит, вірусний гастроентерит, кишкову непрохідність або синдром роздратованого кишечника.

Навіть якщо ви відчуваєте незначні болі в животі й подібне вже траплялося, а лікар не виявив патології — не соромтеся повторно прийти до гінеколога. Особливо потрібно відвідати лікаря, якщо болі вперше. Найчастіше біль — звичайний симптом під час вагітності, але краще перестрахуватися.

Читайте також: Що повинно насторожити протягом вагітності

 Перший місяць вагітності: що потрібно зробити і яких рекомендацій дотримуватися 

Другий місяць вагітності: час важливих змін в організмі жінки 

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Здоров'я вагітної
Дата публікації
Перегляди
23к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація