"Чого очікувати, коли чекаєш на дитину" після 35 років: правда і міфи про пізню вагітність
Після 35 років ймовірність природного зачаття знижується на 15-20%. Дослідження показали, що жінки старші 35 років більш схильні до ускладнень під час вагітності.

На думку гінекологів, будь-яка вагітність жінки старшої 35 років вважається вагітністю високого ризику. Річ у тім, що такий вік майбутньої мами сприяє ускладненням, тому лікарі вважають за краще перестрахуватися і з особливою увагою спостерігати за пацієнткою — особливо коли вона чекає на свого первістка. На щастя, сучасна медицина пропонує нові можливості жінкам будь-якого віку, які хочуть стати матерями тільки тоді, коли вони дійсно до цього готові.
Завагітніти після 35 років неможливо. МІФ
Спостереження за жіночим організмом ясно показують, що чим старша жінка, тим менше у неї шансів на народження дитини. І це правда: пік народжуваності припадає на 20-24 роки і зберігається до 30 років. Після 35 років вірогідність зачаття знижується на 15-20%, що пов'язано зі зменшенням яйцеклітин, які можуть бути запліднені.
Однак, як показує практика, подібне явище не сприяє розвитку безпліддя. Можливо, зачаття не відбудеться з першого разу, але подальші спроби, як правило, успішні. До того ж існують ефективні методи, що дозволяють підтримувати овуляцію, наприклад, фармакологічно.
Чим старша жінка, тим вищий ризик генетичних дефектів. ПРАВДА
З віком яйцеклітини жінки старішають — одні вмирають, інші видозмінюються. Чим старша жінка, тим більший ризик того, що саме яйцеклітина, яка мутувала, вийде з яєчника під час овуляції.
Організм молодої жінки діпше дає раду з дефектними яйцеклітинами, усуваючи їх, або приводячи до мимовільного викидня. У жінок старших 35 років ця здатність знижується, тому у зрілих матерів частіше з'являються діти з генетичними захворюваннями.
Вагітність після 35 років перебігає важко і негативно позначається на здоров'ї жінки. МІФ
Той факт, що організм з роками зазнає певних змін, не означає, що 35-річна жінка не зможе спокійно подолати період вагітності і народити дитину. Навпаки, дослідження показують, що гормональні зміни, властиві пізній вагітності, позитивно позначаються на здоров'ї і психоемоційному фоні майбутньої мами. Перспектива народження дитини після 35 часто довгоочікувана, завдають жінці втіхи і приносять щастя.
Вагітність після 35 років частіше закінчується викиднем. ПРАВДА
Одним з ускладнень вагітності в зрілому віці є більш високий відсоток її переривання (викидня). Це результат зазначених вище генетичних мутацій, які організм жінки автоматично відкидає. Мати-природа не дозволяє розвиватися хворим ембріонам і тому призводить до мимовільних викиднів. Ризик переривання вагітності збільшується з віком, у жінок 30-34 років він становить 15%, а у віці 40-44 — 51% і вище.
Мамі після 35 необхідно пройти ретельні пренатальні дослідження. ПРАВДА
Пренатальні тести дозволяють виявити генетичні та вроджені дефекти на ранніх термінах вагітності, тому дослідження особливо рекомендуються мамам старшим 35 років. Пренатальні тести, такі як неінвазивне ультразвукове дослідження, амніоцентез або взяття проб ворсинок хоріона, дозволяють не тільки виявити деякі аномалії, але і забезпечити їхнє раннє лікування.
Жінці старшій 35 років необхідно народжувати шляхом кесаревого розтину. МІФ
Вік не є показанням до кесаревого розтину, якщо вагітність перебігає нормально і у жінки немає ризиків розвитку ускладнень. Після 35 років природні пологи проходять не гірше, ніж у мам більш молодого віку.
Чим небезпечні пологи після 35 років?
Найбільший ризик, коли йдеться про вагітність після 35 років, пов'язаний із підвищеним ризиком розвитку генетичних дефектів у плода. До найбільш поширених із них належать: синдром Дауна, синдром Едвардса і синдром Патау. Ці захворювання відомі як трисомії, що виникають через наявність в клітці додаткової, третьої хромосоми (для синдрому Дауна це хромосома 21; синдром Едвардса — 18 і синдром Патау — 13). Синдром Дауна є найбільш поширеною трисомією — статистика показує, що для вагітної жінки старшої 35 років ризик його розвитку у плода становить 1 з 360 живонароджених, а в 40 років — 1 з 100.
Ще одне пов'язане з вагітністю ускладнення після 35 років — підвищена ймовірність викидня. Серед інших ускладнень пізньої вагітності — народження дитини з дуже маленькою або занадто великою вагою. Також жінка, яка планує вагітність після 35, повинна враховувати підвищений ризик гестаційного діабету або гіпертонії.
Рекомендації для вагітних старших 35 років
В першу чергу потрібно звернути увагу на раціон харчування. Дієта вагітної жінки після 35 років повинна бути багата такими елементами, як вітаміни A, E, D, C, залізо, кальцій, цинк і йод. Не слід забувати про приймання фолієвої кислоти (найважливішого компонента, що визначає розвиток нервової трубки плода), бажано за кілька місяців до запланованої вагітності. Також важливо пити багато води, яка поліпшує обмін речовин, а також запобігає запори і набряки.
Якщо вагітність протікає нормально, рекомендується адекватна фізична активність (наприклад, плавання, йога, аеробіка, тривалі прогулянки і доологові вправи). Систематично виконувані вправи поліпшать загальний стан вагітної, зміцнять м'язи хребта і краще підготують до пологів.
У разі вагітних жінок старших 35 років також дуже важливо не занадто перейматися через можливі вікові ускладнення, а отримувати задоволення від свого стану. Ніщо так не впливає на правильний розвиток дитини, як спокій, розслаблення і гарне медичне обслуговування.
Які аналізи слід проводити у разі вагітності після 35 років?
Мамам старшим 35 років рекомендується проходити неінвазивні генетичні тести (УЗД і тест PAPP-A між 11-м і 13-м тижнями вагітності). Також може рекомендуватися виконання амніоцентезу — аналізу навколоплідних вод із метою виявлення можливих порушень.
Як стати мамою після 35 років?
Якщо вам 30 років або більше, ви хочете стати мамою, але не в найближчому майбутньому, варто подумати про кріоконсервацію яйцеклітин. Це революційна технологія, яка швидко розвивається, за якої жіночі яйцеклітини (ооцити) витягуються, заморожуються і зберігаються, допоки жінка не вирішить стати мамою. Коли жінка готова завагітніти, яйцеклітини розморожуються, запліднюються і поміщуються в порожнину матки у вигляді ембріона.
Стати мамою після 35 — нормально!
Дослідження показали, що матері, які вирішили завести дитину після 35 років, більш обізнані в питанні батьківства і суворо дотримуються рекомендацій лікаря, піклуються про себе, регулярно здають аналізи і дотримуються правильної дієти. Материнство і вагітність після 35 — найчастіше свідоме і відповідальне рішення, жінка не боїться труднощів, чітко розуміє, що їй належить. Мами після 35 більш незалежні, вони вже скуштували радості життя — тепер дитина надає їм нового змісту, і вони охоче користуються таким досвідом.
Читайте також: Топ-5 статевих інфекцій, на які потрібно перевіритися усім