Дієта майбутньої мами: що їсти під час вагітності

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Правильне харчування жінки під час вагітності дуже важливе як для неї, так і для її майбутньої дитини. Збалансована дієта забезпечує правильний перебіг вагітності, впливає на майбутню лактацію, а також на здоров'я жінки після пологів. Недавні дослідження показують, що те, що їсть жінка під час вагітності, впливає на здоров'я її дитини в перші роки життя і у старшому віці.

Просто зараз починаються перші дні життя вашої дитини, протягом яких малюк буде інтенсивно розвиватися, його травна система дозрівати і програмуватися обмін речовин. Те, як жінка харчується на етапі вагітності, впливає на поточне і майбутнє здоров'я дитини.

Правильно збалансована дієта під час вагітності – користь для мами:

поліпшується настрій під час вагітності (з'являється можливість ліпше давати раду з нудотою, втомою, запобігати закрепам під час вагітності);

значно знижується ризик розвитку дефіциту поживних речовин, зокрема заліза, що може призвести до анемії;

мінімізується ризик надмірного збільшення маси тіла;

знижується ризик гестаційного діабету і передчасних пологів;

з'являється можливість назавжди змінити свої уподобання в їжі і в майбутньому дотримуватися здорового харчування.

Вагітність – це унікальний період у житті кожної жінки, яка має особливо уважно ставитися до того, що, як часто і скільки вона їсть. Майбутня мама повинна піклуватися про регулярність своїх приймань їжі. Краще за все три рази на день, плюс два невеликих і легких перекуси.

Правильно збалансована дієта під час вагітності – користь для дитини:

дитина забезпечується всіма необхідними поживними речовинами для правильного розвитку;

від самого початку йде правильна підтримка розвитку мозку, зору і всієї нервової системи;

сприяє розвитку у дитини імунітету, який формується з перших днів життя, після народження;

знижується ризик вроджених дефектів центральної нервової системи малюка.

Що потрібно включити в раціон під час вагітності?

Правильні рослинні жири

Оливкова, рапсова, кунжутна олія є джерелом енергії і ненасичених жирних кислот. Їх рекомендується якомога частіше додавати в салати.

Овочі та фрукти

Це найважливіше джерело вітамінів, мінералів і клітковини в раціоні харчування. Фрукти та овочі є джерелом харчових волокон, а також біофлавоноїдів, які необхідні під час вагітності для запобігання розвитку запорів.

М'ясо, риба і яйця

Пісні сорти м'яса, птиці і риби є джерелом білка – будівельним матеріалом тканин і органів дитини. Також м'ясо є джерелом цинку, заліза і вітамінів В. А риба багата на поліненасичені жирні кислоти (Омега-3, 6), які відповідають за розвиток сітківки ока та головного мозку дитини. Крім того, Омега-3 і 6 сприятливо впливають на стан шкіри і волосся майбутньої мами.

Зернові продукти

Зернові продукти повинні бути включені в раціон кожної вагітної жінки, оскільки вони є джерелом вітамінів групи В і харчових волокон, що запобігають закрепам. Крім того, вони є джерелом енергії і корисних вуглеводів. Вживаючи  цільнозерновий хліб, коричневий або дикий рис, вівсянку і висівки, організм забезпечується необхідною кількістю калорій та енергії.

Молоко і молочні продукти

Є джерелом легко засвоюваного кальцію, будує скелетну систему дитини. Майбутня мама повинна включити в свій раціон як мінімум три порції молочних продуктів на день (молоко, кефір, йогурт, закваски і т. д.).

Зелені овочі та зелень

Вони є цінним джерелом фолієвої кислоти. Фолієва кислота під час вагітності бере участь у процесі створення коду ДНК, впливає на ріст і роботу всіх клітин організму. Споживання фолієвої кислоти захищає дитину від небезпечних дефектів центрально-нервової системи. Найбільшу кількість фолієвої кислоти можна знайти в шпинаті, броколі, брюссельській капусті, салаті, спаржі.

Багато лікарів рекомендують своїм пацієнткам додаткове примання препаратів фолієвої кислоти протягом всіх 9 місяців вагітності.

Найважливіші вітаміни і мікроелементи в дієті майбутньої мами

Фолієва кислота

Запобігає дефектам нервової системи. Після консультації лікар може рекомендувати певну дозу фолієвої кислоти за 3 місяці до зачаття і протягом всієї вагітності.

Залізо

Необхідне для утворення еритроцитів, для розвитку мозку і когнітивних функцій. Відіграє важливу роль у розвитку імунітету.

Вітамін С

Підтримує засвоєння заліза і інших вітамінів, необхідний для підтримки імунітету.

Кальцій

Ключ до розвитку скелетної системи дитини, підтримує нормальну щільність кісткової тканини матері, зменшує ризики розвитку остеопорозу.

Вітамін Д

Підтримує засвоєння кальцію і білка, регулює їх обмін в організмі.

Омега-3 жирні кислоти (включаючи ДГК)

Надзвичайно важливі для розвитку нервової системи, мозку і зору. Також запобігають розвитку серцевих захворювань.

П'ять важливих правил дієти:

Різноманітне меню

Для того щоб дієта під час вагітності була належним чином збалансована, потрібно забезпечити організм різними поживними речовинами з різних продуктів. Тому правильний раціон харчування повинен включати:

овочі та фрукти

зернові продукти

молочні продукти

м'ясо і рибу

жири

Регулярне харчування

Їжте менше, але частіше, завдяки цьому можна уникнути відчуття переповнення і неприємних наслідків, таких як печія або розлад шлунка. В ідеалі повинно бути 3 основних приймання їжі і 2 перекуси.

Питний режим

Організм потребує адекватного зволоження, тому під час вагітності слід випивати не менше 1,5 літра очищеної води без газу.

Якісні продукти

Здорові та якісні продукти будуть містити цінні вітаміни, мінерали, складні вуглеводи, білки і жири. Вони живитимуть організм і забезпечуватимуть необхідну енергію.

За необхідності використовуйте вітамінні засоби

Не завжди збалансованої дієти виявляється достатньо, тому за необхідності варто підтримати організм харчовими добавками або вітамінними засобами. Підібрати правильний вітамінний засіб для вагітних допоможе лікар.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

Залиште свій коментар

Вибір редакції