Відчуваєте хворобливе ущільнення в грудях? Не панікуйте, не кожна така зміна — рак грудей. Більшість утворень — доброякісні.
Більшість ущільнень, що виявляються в грудях, являють собою доброякісні пухлини, тобто зміни, що не загрожують життю і здоров'ю. Проте слід пам'ятати, що будь-яке помітне ущільнення в молочній залозі необхідно діагностувати. Жодна людина не може самостійно судити, чи має вона справу з доброякісною або злоякісною зміною. Тому варто пройти всі необхідні дослідження — як мінімум УЗД або мамографію, а також проконсультуватися з маммологом на предмет подальших дій.
Які бувають доброякісні утворення в грудях
Підраховано, що понад 80% пухлин молочної залози, пальповані під час самообстеження, є доброякісними (раковими) змінами. Доброякісні патології молочної залози зустрічаються у кожної третьої жінки дітородного віку, а їх формування часто пов'язано з будовою грудей і гормональними змінами.
Фіброаденома
Фіброаденоми є відносно поширеними доброякісними новоутвореннями грудей, які можуть виникати окремо або в більшості, в одній або обох молочних залозах.
Фіброаденоми зазвичай мають розмір 1-2 см, безболісні, рухливі вузлики еластичної або твердої консистенції, які часто виявляються під час пальпації або ультразвукового обстеження.
Приблизно в 20% випадків це множинна форма, яка відбувається зі сполучною тканиною молочної залози. Якщо її не видаляти, з роками вона систематично розростається, іноді досягаючи розмірів у 10-20 см.
Такі пухлини можуть виникати в будь-якому віці після статевого дозрівання, але, як правило, проявляються до третього десятиріччя життя. І хоча основні причини розвитку фіброаденом остаточно не з'ясовані, наявні на цей момент результати припускають частковий зв'язок із гормональним процесом. Мабуть, можлива диспропорція між гормонами естрадіолом і прогестероном з відносним переважанням першого може викликати утворення доброякісних пухлин. Гормональна залежність також відбивається в тому факті, що розмір фіброаденом частково варіюється під час менструального циклу, збільшується під час вагітності і під час постменопаузи.
Як доброякісна пухлина без тенденції до переродження хірургічне лікування фіброаденоми не є абсолютно необхідним. Однак хірургічне видалення може бути показано в разі активного росту пухлини
Кістозні утворення
У 50% жінок кісти найчастіше зустрічаються в пременопаузі, тобто у віці 45-55 років. Такі утворення виникають в паренхімі (залозистій тканини) молочної залози, виникають в результаті хронічних гормональних порушень і тому належать до групи фіброзно-кістозних дисплазій.
Кістозні зміни можуть виникнути в одному або обох сосках. Подібні зміни можуть бути одиничними або діагностуватися як множинні кісти.
Більшість кіст не мають симптомів, але деякі із них викликають невелику хворобливість або підвищують чутливість грудей.
Остаточний діагноз ставить лікар після клінічного огляду та ультразвукового дослідження. Лікар також вирішує, чи потрібні мамографія і гормональні дослідження.
Як лікування часто вибирають вичікувальну тактику — за невеликих кістозних утворень призначається ультразвуковий моніторинг, як правило, кожні три місяці.
У разі великих кіст, які перебігають із вираженим болючим синдромом, слід провести їх пункцію і цитологічний аналіз рідини на предмет атипових (ракових) клітин.
Внутрішньопротокова папілома
Внутрішньопротокова папілома є одним із типів доброякісних пухлин грудей у жінок у віці від 30 до 50 років.
Це доброякісна пухлина, але вона відрізняється підвищеною васкуляризацією (наявністю великої кількості судин). З цієї причини нерідко внутрішньопротокова папілома "імітує" страхітливі симптоми раку, такі як кров'янисті виділення з соска.
Якщо папілома розростається у вигляді дифузної гіперплазії епітелію, вона може проявлятися у вигляді сироваткових або молочних виділень із соска.
Слід пам'ятати, що, незважаючи на доброякісний характер ураження, існує невеликий ризик його злоякісності, тому в більшості випадків рекомендується хірургічне видалення папіломи.
Лікування засноване на видаленні вогнища ураження і гістологічному його дослідженні — папілома в окремих випадках все ж вимагає диференціації від раку грудей.
Галактоцеле молочної залози
Це кіста грудей, що утворилася в післяпологовому періоді у жінки-годувальниці. Вона має вигляд гладкої грудки нестійкої форми, ніжної на дотик. Причина виникнення кісти цього типу — закупорка однієї з молочних проток.
Будь-яке специфічне лікування не потрібне, така кіста зазвичай минає самостійно.
Абсцес молочної залози
Абсцес найчастіше виникає в післяпологовому періоді, але може розвиватися і незалежно від нього. Розвивається захворювання на тлі наявної кісти, яка була схильна до інфікування.
Симптоми такого абсцесу включають пальпувальну, дуже болісну пухлину грудей і почервоніння шкіри. В цьому випадку дуже важливо провести диференціацію і виключити будь-ракове ураження.
Діагноз ставить лікар на підставі клінічного огляду та додаткових аналізів (УЗД, мамографії, біопсії).
Лікування починають з приймання антибіотиків та протизапальних препаратів, а сам абсцес необхідно розсікти і видалити гнійний вміст.
Ліпома молочної залози
Ліпома в грудях — доброякісна пухлина, що нагадує вузлик, який слід відрізняти від злоякісних новоутворень.
Ліпома грудей носить спорадичний характер, повільно зростає і часто ніяк себе не проявляє. Це м'яка, змінна і безболісна пухлина, яку неможливо пальпувати, але можна побачити на УЗД.
Основне лікування полягає в спостереженні за ліпомою або видаленні пухлини залежно від її перебігу.
Хоча не кожна пухлина є раком, всі новоутворення вимагають діагностики. Тому і рекомендується щорічне обстеження молочних залоз і відвідування лікаря-мамолога.
Пам'ятайте! До 40 років слід щороку проходити УЗД, після інформативним дослідженням вважається мамографія.
Читайте також: Бюстгальтер і рак грудей: чи існує зв'язок і чому носити ліфчик необов'язково