Грудне вигодовування: факти і міфи

Дата публікації
Перегляди
20к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Грудне вигодовування: факти і міфи

Фото: Credits

Грудне молоко є ідеальною їжею для немовляти: воно поживне, втамовує спрагу і голод, багате цінними мінералами. Але разом з тим навколо лактації та грудного годування існує безліч міфів. Деякі з них настільки правдоподібні, що передаються з покоління в покоління і приймаються за чисту правду. Давайте розглянемо найпоширеніші факти і міфи про грудне вигодовування.

Міф. Чим більші груди, тим більше молока

Розмір грудей не впливає на лактацію.

Молочні залози в основному складаються з двох типів тканин: залозистої і жирової. І тільки перший тип відповідає за виробництво грудного молока. Жирова тканина впливає на розмір і форму грудей, але не має стосунку до лактації. Незалежно від розміру грудей у кожної жінки приблизно однакова кількість залозистої тканини – достатня для виробництва потрібної кількості молока.

Саме у залозистих тканинах, а не в жирових, і утворюється материнське молоко.

Факт. Грудне вигодовування прискорює втрату ваги

Лактація – це величезна витрата енергії для організму.

Потреба в кілокалоріях під час годування грудьми вища, ніж в останньому триместрі вагітності. Коли жінка годує грудьми, у її щоденному меню повинно бути додаткових 500 ккал. Лактація дозволяє швидше повернутися до ваги, яка була до вагітності – за умови, що мати дотримується збалансованого харчування і регулярно годує дитину грудьми.

Міф. Не можна годувати грудьми дитину під час грипу або ГРЗ

Під час грипу або респіраторних захворювань мама може продовжувати годування грудьми, але за умови, що не вживає ліки, протипоказані під час лактації.

Під час годування грудьми у разі застуди потрібно дотримуватися основних правил гігієни – ретельно мити руки і вдягати марлеву пов'язку.

Міф. Не можна їсти цитрусові під час годування

Немає прямих вказівок до виключення цитрусових фруктів.

Підставою для виключення таких фруктів з раціону є підтверджена на них алергія. Також слід виключити або зменшити вживання цитрусових за наявності симптомів харчової алергії у дитини, які з'являються після того, як мама з'їсть лимон, апельсин, мандарин, лимон-лайм або грейпфрут.

Факт. Під час лактації можна їсти сирі овочі і фрукти

Потрібно і важливо вживати свіжі фрукти та овочеві салати.

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, в піраміді здорового харчування овочі і фрукти повинні складати основу дієти вагітної і мами-годувальниці. Саме свіжі овочі та фрукти є джерелом вітамінів і мінералів, які необхідні для здоров'я. А під час годування особливо важливо, щоб організм матері отримував всі необхідні мікроелементи і вітаміни.

Міф. Трав'яні чаї добре дають раду з проблемами лактації

Активність лікарських трав як підсилювачів лактації не була підтверджена дослідженнями.

Слід розуміти, що лікарські трави містять певні активні речовини і як фармацевтичні препарати можуть впливати на організм дитини. Перш ніж купити такий чай слід проконсультуватися з лікарем.

Міф. Велика кількість води збільшує лактацію

Вода ніяк не впливає на кількість молока.

Це правда, що під час годування грудьми потреба у воді збільшується, рекомендується мінімум 2 літри рідини на день. Але вода ніяк не впливає на процес лактації і тим більше не збільшує вироблення молока.

Факт. Немає місця фастфудам

Не слід вживати фастфуд під час годування.

Фастфуд – висококалорійна їжа, яка містить велику кількість насичених жирів, натрію і цукру. Така їжа практично не містить поживних речовин, харчових волокон, вітамінів і мінералів, необхідних для здорового харчування матері.

Вживання цього виду їжі двічі на тиждень виключає позитивний вплив грудного вигодовування на профілактику астми у дитини.

Міф. Не можна пити каву під час годування

Це не зовсім так.

Під час годування грудьми обов'язково варто обмежити вживання кави, але повністю виключати її не потрібно. Кава є джерелом кофеїну, який легко переходить в молоко і з'являється в ньому через 15 хвилин після вживання. Експерти рекомендують обмежити приймання кави до 300 мг на день – 1-2 чашки.

Кофеїн не впливає на ефективність лактації, але може вплинути на поведінку дитини. Якщо ви помітили у малюка роздратування, неспокій, плач або проблеми зі сном – виключіть з раціону напої, що містять кофеїн. Кава не рекомендується матерям, які годують дітей віком 4-6 тижнів.

Факт. Не куріть, якщо ви годуєте грудьми!

Тютюн негативно впливає на лактацію.

Куріння сигарет не є протипоказанням для грудного вигодовування. Але деякі дослідження показують, що воно знижує добове вироблення молока приблизно на 250-300 мл

Факт. Вживання алкогольних напоїв під час лактації можливе лише у виняткових випадках

Під час годування грудьми іноді можна дозволити випити невеликий келих вина або шампанського.

Наразі недостатньо наукових даних, що підтверджують вплив вживання алкоголю матерями-годувальницями на розвиток дитини. Проте відомо, що алкоголь легко проникає в грудне молоко і через 30-60 хвилин після вживання досягає максимальної концентрації в організмі дитини, яка порівняна з концентрацією в крові матері.

Якщо ви випили келих вина або трохи пива – це не є приводом для паніки. Але варто враховувати, що наступне годування повинно бути через 2-3 години, не раніше.

Міф. Пиво поліпшує лактацію

Протягом багатьох років вживання безалкогольного пива було способом стимулювання лактації. Тільки через деякий час ученим вдалося визначити, який інгредієнт у пиві дозволяє збільшити секрецію пролактину, відповідального за вироблення молока. Цей інгредієнт – полісахарид ячмінного солоду, зокрема бета-глюкан.

Так, дійсно, таке дослідження існує і, більш того, показало, що безалкогольне пиво – але тільки протягом декількох днів після пологів – стимулює лактацію. Полісахариди натрію, що містяться в цьому напої, допомагають у секреції пролактину, а це гормон, відповідальний за виробництво молока.

Але ті, хто розуміє фізіологію лактації, знають, що правильне прикладання до грудей також стимулює вироблення пролактину. То, може, ліпше виправити техніку годівлі, ніж пити пиво?

Грудне вигодовування є найкращим способом годування новонароджених. Проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж ухвалювати рішення про зміну методу годування і раціон свого харчування.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
20к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація