Грудне вигодовування: міфи, від яких варто позбутися

Грудне вигодовування: міфи, від яких варто позбутися

Фото: Credits

Кожна жінка, яка годує дитину грудьми, стикається із порадами на кшталт: "після кожного годування залишки молока треба зціджувати", "у тебе маленькі груди, тому мало молока", "після року дитину відлучають від грудей, бо тривале годування порушує психічний розвиток".

Що із цього правда, а що міф, розповіла лікарка-акушерка-гінекологиня в клініці ISIDA Ніжинська Юлія Миколаївна.

Великі груди - багато молока

Розмір грудей не впливає на кількість молока. Його вироблення залежить від гормону окситоцину, гормону пролактину, залозистої тканина і рівня стресу.

Залозиста тканина є у грудях будь-якого розміру, бо здатність годувати дитину грудьми закладена в організмі жінки на рівні фізіології. У грудях 3-4 розміру є більше жирової тканини, ніж у грудях 1-2 розміру. Звідси - більший об’єм.

Продукцію молока знижує:

  • сильний стрес - молоко навіть може зникнути;
  • куріння;
  • кесарів розтин;
  • передчасні пологи.

Якщо дитина не хоче смоктати груди, їй можна давати соску

Всесвітня організація охорони здоров’я не рекомендує давати дітям, яких годують лише грудьми, пустушки та соски. Річ у тому, що під час смоктання маминих грудей, язик малюка виконує хвилеподібні рухи. А під час смоктання пустушки - поршневі, тобто язик рухається вперед і назад. Це означає, що привчена до соски чи пустушки дитина, смоктатиме лише сосок, втративши навичку правильно захоплювати мамині груди.

Що в цьому поганого?

1. дитина не наїдатиметься і втрачатиме вагу;

2. через низьку стимуляцію грудей лактація йтиме на спад. Молоко в грудях виробляється, якщо організм бачить у цьому потребу;

3. навколо сосків можуть з’являтися тріщини;

4. підвищується ризик розвитку лактостазу - застій молока в протоках молочних залозах.

Дитині треба давати воду

Грудне молоко на 87% складається із води. Тому до 6 місяців дітям, які перебувають на грудному вигодовуванні, не треба давати воду та інші рідини. Виняток - медичні показання.

Вода до 6 місяців:

1. створює ефект ситості - дитина гірше смокче груди, втрачає вагу;

2. підвищує ризик кишкових інфекцій та розвитку шлунково-кишкових проблем.

Лактацію не можна повернути

Під час грудного вигодовування молоко може зникнути через:

1. сильний стрес;

2. розвиток післяпологових хвороб;

3. мастит - запальний процес у молочній залозі;

4. нерегулярні прикладання малюка до грудей.

Лактацію можна відновити, якщо жінка прикладатиме дитину до грудей - під час заколисування, після сну, у напівсні. Дитина має знову звикнути до грудей.

Відмовиться від використання пустушки та соски, яка змінює техніку смоктання.

Зціджуватиме молоко, щоб додатково стимулювати груди.

Освоїть метод гнізда - спільний сон із дитиною, контакт шкіра-до-шкіри, постійний доступ дитини до грудей, розслаблене годування без примусу. Суть методу в тому, щоб мама проводила з дитиною якомога більше часу. У такий період жінці потрібна допомога чоловіка або родичів, які зможуть подбати про неї та створити комфортні умови для гніздування. Нервування та стрес негативно впливають не лише на лактацію, а й на здоров’я мами.

У грудях поменшало молока, треба вводити дитячу суміш

На другий-третій місяць грудного вигодовування жінка може відчути спустошення. Груди стануть м’якшими, ніж раніше, зникнуть протікання молока та приливи. Такі зміни є нормальними і не свідчать про зменшення об’єму молока в грудях. Вони можуть свідчити про стабілізацію лактації.

Вводити дитячу суміш потрібно, якщо молока немає взагалі, мама не може відновити його продукцію, а дитина не набирає вагу.

Вироблення молока можна збільшити, частіше прикладаючи дитину до грудей, застосовуючи метод гніздування тощо. Якщо вам здається, що молока поменшало, а дитина не доїдає, зверніться до лікаря.

Тривале годування погано впливає на психіку дитини

Всесвітня організація охорони здоров’я радить годувати дитину лише грудьми до 6 місяців. Потім грудьми, поступово вводячи дозволені продукти харчування, мінімум до 2 років. Якщо ваша подруга годує грудьми трирічного малюка, це нормально. Якщо ви припините годувати свою дитину у два роки, це теж нормально.

Тривале годування не погіршує психічний розвиток дитини. А от примусове відлучення від грудей є для неї стресовою ситуацією.

Жорстка дієта - основа якісного грудного вигодовування

Жінка, яка годує дитину грудьми, не повинна сидіти на жорсткій дієті. Харчування має бути збалансованим, а їжа смачною, різноманітною та ситною.

Ніжинська Юлія Миколаївна

В раціоні вітаються овочі, фрукти, зелень, пісне м’ясо, риба, крупи, цільнозерновий хліб, кисломолочні продукти, горіхи. Не варто їсти лише гречану кашу та чорний хліб. Це не покращить якість молока та не убезпечить дитину від кольок.

Кольки виникають, незалежно від того, що їсть мама, і майже не пов’язані з раціоном харчування. Виняток - коров’яче молоко. Мамам, чиї діти схильні до виникнення кольок, рекомендується виключити з раціону яйця, сою, рибу, горіхи, газовані напої.

Значення має не те, що ви їсте, а у яких кількостях та коли. Всі продукти можна вживати в обмежених кількостях. Якщо помітили, що ваша дитина погано реагує на кабачок або рибу, обмежте їхнє споживання.

Годуйте з радістю, живіть без міфів!

Читайте также: Що таке скринінг під час вагітності і навіщо він проводиться. Календар пренатальної діагностики

Повʼязані теми:

Наступна публікація