Хіт-парад контрацептивів у період грудного годування

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

У давнину вважалося, що годування грудьми – найкращий контрацептив, однак практика показує, що лактація захищає від небажаної вагітності далеко не всіх і далеко не завжди. То як бути мамам у період годування – якому виду контрацепції краще всього віддавати перевагу? Щоб розібратися в цьому питанні ми склали хіт-парад контрацепції для періоду лактації. Нас консультує лікар вищої категорії, акушер-гінеколог відділення амбулаторної допомоги клініки «Ісіда» Оксана Морозова.

Презерватив. На першому місці нашого хіт-параду опинився класичний презерватив. Саме цей вид бар'єрної контрацепції має низку плюсів. По-перше, він не чинить жодного впливу на жіночий організм, а значить, не може перешкодити лактації. По-друге, у презерватива немає активних речовин, які можуть потрапити в кров жінки, а звідти і в молоко. По-третє, презерватив не потребує спеціального введення або підготовки до використання. З ним все дуже просто: одягнув – і все гаразд. Але у цього виду контрацепції є один недолік: не всім чоловікам подобається секс з презервативом. Але тут, як мовиться, все залежить від психоемоційного стану пари. Якщо чоловік любить і береже свою партнерку, він не змусить її приймати шкідливі контрацептиви тільки тому, що йому так хочеться.

Креми, таблетки, свічки. Друге місце нашого хіт-параду посідає інший вид бар'єрної контрацепції – вагінальні креми, таблетки та свічки, що містять сперміциди. Цей хімічний метод захисту часто рекомендують мамам, що годують, оскільки такий вид контрацепції не впливає на лактацію і не потрапляє в молоко. Однак у нього є два істотних недоліки:

  1. низький індекс Перла – кількість похибок у цього виду контрацепції коливається від 3 до 11%. А це означає, що зі ста жінок – 3-11 ризикують завагітніти;

  2. антисептична дія. Сперміциди є антисептиком, тобто речовиною, що вбиває нормальну мікрофлору піхви. З точки зору жіночого здоров'я – це є несприятливим чинником, оскільки корисна мікрофлора, яка в нормі населяє піхву, крім усього іншого, виконує ще й захисну функцію. Якщо лактобактерії знищені, то ризик проникнення провокаторів інфекційних захворювань підвищується в рази. І це при тому, що під час вагітності і так розвивається схильність до дисбактеріозу піхви. Застосовувати на цьому тлі сперміциди – означає остаточно витравити з піхви лактобактерії. Не дивно, що побічним ефектом від прийому сперміцидів часто стає свербіж, виділення з піхви та інші дискомфортні стани.

Внутрішньоматкові спіралі. Цей вид контрацепції набагато більш безпечний для організму жінки, що годує, але тут є одне велике «АЛЕ» - спіраль краще ставити в тих випадках, коли вже відновився менструальний цикл, тобто після закінчення лактації. Чому? А тому що гормональна або будь-яка інша (срібна або мідевмісна) спіраль дають таке ускладнення, як порушення менструального циклу. Якщо він не встановився, то судити про те, як ця спіраль працює, лікарям дуже складно. А до того ж внутрішньоматкові спіралі не дають 100%-ного контрацептивного ефекту. Буває, що вагітність настає під час носіння ВМС. Відстежити її на тлі відсутності місячних вкрай складно, тому спіралі і стоять на третьому місці нашого хіт-параду.

Протизаплідні таблетки. На четвертому місці нашого хіт-параду стоять протизаплідні таблетки. Безумовно, їхня ефективність вища, ніж у вагінальних свічок або кремів, але мінус - в тому, що вони належать до системних препаратів, а значить, впливають на всі процеси організму (лактацію, психіку, імунітет). І хоч фірми-виробники стверджують, що активна речовина протизаплідних таблеток не потрапляє в материнське молоко, ми не радимо використовувати їх матерям в період годування. Насамперед, тому, що гормональні контрацептиви – це системний імунодепресант, що пригнічує роботу імунної системи. При цьому важливо нагадати, що в післяпологовий період захисні сили жіночого організму і так не на висоті, оскільки виснажені вагітністю та пологами. Додайте сюди лактацію, яку також не назвеш прогулянкою під місяцем, оскільки йдеться про постійну роботу організму, що старається забезпечити всім необхідним не тільки себе, а й дитину. Крім того, гормональні препарати впливають на психіку жінки. Якщо почитати інструкцію до будь-якого з них, то можна виявити такий побічний ефект, як зниження лібідо, емоційну нестабільність, депресії. А в післяпологовий період психіка жінки і без того нестійка, і є таке явище, як післяпологовий психоз, що зустрічається не так вже й рідко. Беручи гормональні контрацептиви, ми тільки ускладнюємо ситуацію.

Ірина Чорна

 

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції