Магнітно-резонансна томографія молочних залоз: чому цей метод діагностики такий ефективний

Магнітно-резонансна томографія молочних залоз: чому цей метод діагностики такий ефективний

Фото: Credits

МРТ молочних залоз є одним з двох найбільш інформативних методів профілактики та діагностики патологій жіночих грудей.

Магнітно-резонансна томографія молочної залози є одним з двох методів, поряд із мамографією, з найвищою чутливістю, використовуваних як у профілактиці, так і в діагностиці патологій грудей. Чутливість методу під час виявлення злоякісних поразок перевищує 95% (для інвазивного раку – 99%). Крім того, важливою перевагою МРТ молочної залози є здатність одночасно оцінювати мультифокальні пухлини і лімфатичні вузли. Завдяки цьому МРТ дає можливість раннього виявлення явно безсимптомних уражень, які часто не видно у разі класичної мамографії або УЗД.

Що таке МРТ, принцип роботи апарата

Магнітно-резонансна томографія, для стислості названа МРТ, є неінвазивним і безболісним способом діагностичної візуалізації. У дослідженні використовується сильне магнітне поле, яке, впливаючи на атоми водню в організмі людини, дозволяє отримувати зображення поперечних перерізів тканин і органів.

Магнітно-резонансна томографія є безпечним, неінвазивним і безболісним дослідженням, яке використовує природні магнітні властивості людського тіла. МРТ – точна і високоінформативна діагностика, спрямована на виявлення раку молочної залози на ранній стадії розвитку.

Щоб сигнали, які надсилаються людським тілом, не заважали, система МРТ повинна бути вільна від будь-яких зовнішніх подразників, які є електромагнітними хвилями, тому апарат розташовують у спеціальній кімнаті, що працює за принципом клітки Фарадея.

МРТ або КТ – що вибрати?

Це найпоширеніший питання серед потенційних клієнтів діагностичних центрів. Природно, максимально відповідний метод діагностики призначить тільки лікар. Тим не менше можна сформулювати просту відповідь, яка буде зрозуміла кожному: КТ – методика максимально ефективна для візуалізації кісткових структур, а МРТ – для дослідження м'яких тканин.

Коли слід проводити МРТ молочних залоз?

Ще недавно МРТ-діагностика розглядалася як спорадичний метод дослідження, необхідний тільки у виняткових випадках і за призначенням лікаря. Сьогодні, завдяки прогресу в розвитку магнітно-резонансній томографії обстеження виступає як частина скринінгу для визначення можливої наявності ще не діагностованою патології. Що стосується МРТ грудей, то тут діагностика вкрай важлива, якщо:

підозрюється рак молочної залози;

ультразвук і мамографія не надають достатньої інформації для однозначного визначення характеру ураження;

потрібна оцінка ефективності після проходження хіміотерапії (лікування раку молочної залози);

необхідний моніторинг можливого виявлення рецидивів раку після операції;

якщо жінка має метастази в лімфатичних вузлах, а основне вогнище захворювання не відоме;

були виявлені пухлиноподібні утворення не злоякісного характеру;

жінка є носієм мутованих генів BRCA1 і BRCA2;

планується збільшення грудей імплантами або у разі пошкодження/розриву імпланта.

Також окремо варто відзначити переваги МРТ-дослідження, особливо молочних залоз:

чутливість і специфічність методу, який дозволяє виявити ранні форми злоякісного процесу;

неінвазивність, безболісність, безпека, що обумовлено відсутністю шкідливих рентгенівських променів;

точність і швидкість підтвердження діагнозу у разі неоднозначних змін, виявлених під час ультразвукової діагностики або класичної мамографії;

можливість проводити дослідження необмежену кількість разів за короткий проміжок часу на тлі відсутності рентгенівського випромінювання.

Важливо! Вагітність не є протипоказанням для тестування, однак не рекомендується проводити МРТ в першому триместрі. Менструація також не є протипоказанням для обстеження.

Як підготуватися до магнітно-резонансної томографії молочної залози

Особливої підготовки не потрібно, варто лише надати повні медичні записи, бажано з результатами раніше проведених УЗД та мамографічних досліджень. У деяких випадках перед МРТ призначається аналіз на концентрацію креатиніну. Оптимальний час для проведення МРТ припадає на 6-14-й дні циклу.

Актуальна інформація про МРТ

Магнітно-резонансна томографія вважається однією з найбільш безпечних методик виявлення злоякісних утворень молочної залози. Використання магнітного поля, яке зазвичай від 0,5 до 3,0 Тесла (до 20000 разів більше земного), не викликає значної взаємодії з тілом пацієнта. Тому жодне з численних наукових досліджень не показало шкідливого впливу МРТ на організм людини.

Однак потрібно знати, що безпека пацієнта може бути під загрозою за наявності в тілі металевих предметів, таких як судинні затискачі, різні типи стимуляторів, зубні штифти, спиці, коронки або скалкові фрагменти. Сильне магнітне поле, що створюється під час дослідження, здатне переносити навіть глибоко і міцно вбудовані об'єкти в тілі, що може призвести до розвитку низки ускладнень. Це обов'язково слід враховувати і повідомляти фахівця про наявність подібних конструкцій.

Дослідження грудей зазвичай триває досить довго (20-60 хвилин), водночас пацієнтка змушена перебувати в тісній камері, де чути неприємні клацання і гул. З цієї причини людям з клаустрофобією МРТ не рекомендується.

Часто існує потреба у внутрішньовенному введенні контрастної речовини для підвищення інформативності дослідження, тому гіперчутливість до гадолінієвих препаратів – ще одне протипоказання.

Для проходження МРТ пацієнтка повинна прийти натщесерце, останнє приймання їжі легке і не менш ніж за 6 годин. Перед магнітно-резонансною томографією необхідно зняти всі металеві прикраси, оскільки вони можуть створювати перешкоди для магнітного поля та роботи пристрою.

Також в день діагностики жінкам не слід наносити макіяж, оскільки частки кольорових металів, які містяться в ньому, можуть спотворити результати тесту. З цієї причини також не варто використовувати лак для волосся.

Скрізь, де потрібна швидка і надійна діагностика, рекомендується проводити магнітно-резонансну томографію. Ціна дослідження, за загальним визнанням пацієнтів, немаленька, і поки МРТ залишається дорогою, не завжди доступною діагностикою.

Читайте також: Гінекологічне обстеження: навіщо потрібно і що може показати

 

Повʼязані теми:

Наступна публікація