Мастит: як розпізнати перші симптоми і ефективно вилікувати

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Грудне вигодовування приносить багато користі дитині й радість матері, але не завжди цей процес минає без проблем. Однією з можливих проблем, з якою може стикнутися мама в цей зворушливий період – запалення молочної залози або мастит.

Захворювання може мати форму запалення соска, а першими симптомами стають болючість молочних залоз, почервоніння, набряклість і підвищене локальне потепління шкіри. Мастит, не пов'язаний з післяпологовим періодом, розвивається рідко. У таких випадках частіше пацієнтками мамолога стають жінки до 30 років та після 50.

Що потрібно знати про мастит, види захворювання

Понад 90% усіх зареєстрованих випадків маститу пов'язані з грудним вигодовуванням. Запалення з'являється на 2-3-му тижні після пологів у жінок, які годують грудьми. Частіше на мастит страждають жінки, які народили первістка і ще не засвоїли правильний метод прикладання дитини.

Класифікують захворювання за характером запального процесу, виділяють такі види маститу:

серозний;

інфільтративний;

гнійний;

абсцедирувальний;

гангренозний;

флегмонозний.

Перші три види захворювання є послідовними стадіями запальної реакції. У разі абсцедирувального маститу осередок запалення суворо обмежений, а у флегмонозному патологічному процесі поширюється тканинами залози. Якщо відзначається тривалий перебіг хвороби і відсутність лікування, розвивається гангренозний мастит.

Симптоми запального процесу

Симптоми запалення молочної залози залежать від того, чи є запальний процес локальним або вже поширився на навколишні тканини, спричиняючи генералізовану запальну реакцію організму. Тому перебіг маститу та клінічна картина можуть відзрізнятися:

біль в одній з грудей або обох;
гнійні виділення з соска;

почервоніння шкіри молочної залози;
тріщини, садна навколо соска;
збільшення прилеглих лімфатичних вузлів;
висока температура тіла, іноді з ознобом;
загальні ознаки інтоксикації;

рідкісні і специфічні види маститу можуть бути безсимптомними, наприклад, туберкульоз молочної залози. Будь-яка аномалія, виявлена в грудях, повинна спонукати вас звернутися до лікаря якомога швидше.

Причини розвитку хвороби

У переважній більшості випадків мастит є результатом зараження патогенними мікроорганізмами (зазвичай Staphylococcus aureus). На другому місці виступає лактостаз – застій молока в молочних залозах. До інших провокувальних факторів зараховують:

гіперпролактинемію (надлишок гормону пролактину);

дисфункцію щитовидної залози;
різке відлучення дитини від грудей;
мастопатію (дегенеративні зміни в тканині молочних залоз).

Запалення, яке трапляється у жінок поза грудним вигодовуванням, діагностується рідко. На його частку припадає близько 5%-10% всіх випадків маститу. Під час деяких досліджень було виявлено зв'язок захворювання з курінням, хоча не було пояснено, як тютюновий дим або смола можуть викликати його. Причинами непологового маститу можуть бути:

некоректна імплантація грудей;

пірсинг сосків;

травми молочної залози;
побічні ефекти деяких гіпотензивних препаратів, що викликають гиіперпролактинемію.

Тактика лікування і профілактика

Якщо були виявлені ознаки запалення в грудях, слід негайно звернутися до лікаря, це може бути гінеколог або мамолог. Метод лікування маститу залежить від причини, яка вплинула на розвиток хвороби. Під час діагностики запалення на тлі бактеріальної інфекції потрібно буде пройти курс лікування антибіотиками і на цей час припинити грудне годування. Якщо буде можливість обійтися без антибактеріальної терапії, лікар обов'язково про це повідомить.

Якщо причиною маститу стало порушення гормонального фону – збільшення пролактину, призначається терапія, спрямована на зниження гормону в організмі. Крім того, для полегшення болю та набряку молочних залоз, а також для зменшення почервоніння сосків використовуються нестероїдні протизапальні препарати. Додатково лікар може рекомендувати народні методи лікування, наприклад, прикладання злегка охолодженого капустяного листка до молочної залози.

На ранніх стадіях запалення молочних залоз рекомендується обмеження лактації.

Щодо профілактики, то тут існує два важливих моменти – контроль власного здоров'я, своєчасне лікування інфекційних захворювань (велика частина бактеріального маститу пов'язана зі стафілококом верхніх дихальних шляхів). І другий момент – правильне годування і прикладання до грудей, що дозволить уникнути лактостазу з подальшим розвитком маститу.

Щоб знизити ризики появи лактостазу – застою молока, рекомендується дотримуватися таких правил:

спустошення молочних залоз має бути регулярним і максимальним;

якщо дитина повністю втамувала голод молоком з однієї груді, наступного разу прикладання немовляти має розпочатися з іншої залози;

смоктання сосків з метою заспокоєння дитини потрібно уникати;

слід ретельно ставитися до гігієни – чисті груди, чисті руки;

уникати появи тріщин сосків і готуватися до лактації заздалегідь;

під час годування дитина повинна захоплювати не лише сосок, а всю частину ореолу. Це зробить процес годування комфортним і знизить ризик утворення тріщин на сосках.

Якщо ж тріщини все-таки є, слід проконсультуватися з лікарем, який порекомендує потрібні мазі або креми для загоєння пошкоджень.

Будь-яка зміна в грудях повинна спонукати жінку негайно звернутися до фахівця. Потрібно якомога швидше поставити точний діагноз і визначитися з лікуванням. На підставі співбесіди та пальпації лікар може ухвалити рішення про направлення на додаткові аналізи (дослідження молока, аналіз виділень з соска, УЗД, мамографія).

Увага! Під час запалення молочних залоз не тріть, не розминайте і не використовуйте теплі компреси на груди! Це може спровокувати серйозні ускладнення.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції