Менструація: боляче і соромно

Менструація: боляче і соромно

Фото: www.credits

Якщо під час менструації або до неї жінку щось турбує, потрібно звернутися до гінеколога.

Одного разу в житті кожної дівчини трапляється це – менструація. Її початок знаменує перехід до дорослого життя, коли вона може завагітніти і стати мамою.

Менструація може супроводжуватися як незначними больовими відчуттями, так дуже сильними. У когось цикл регулюється протягом року, у когось не регулюється протягом десятків років.

Про біль під час критичних днів, важливості регулярного циклу і почуття сорому, розповіла лікарка акушер-гінекологиня в клініці ISIDA Валерія Даценко.

ЩО ТАКЕ МЕНСТРУАЦІЯ?

Для початку розберімось з менструальною функцією. Вона являє собою постійну, періодично повторювальну підготовку організму до вагітності.

А ось менструація – це результат діяльності статевої системи статевозрілої жінки, який супроводжується крововтратою. Менструальний цикл починається з першого дня останньої менструації і закінчується початком наступної.

Чому під час менструації виділяється кров, і ми відчуваємо біль?

Протягом всього менструального циклу матка готується до вагітності. Якщо вона не настає, внутрішня слизова оболонка матки (ендометрій) відторгається. Функціональний шар відокремлюється від базального. Це супроводжується крововтратою.

Больові відчуття можуть бути пов'язані з процесом відторгнення ендометрію, який рухається цервікальним каналом. В чому проблема? Ендометрій досить щільний, а прохід цервікальний канал вузький. Після пологів канал трохи розширюється, і відторгнення ендометрію відбувається менш болісно.

БІЛЬ ПІД ЧАС МЕНСТРУАЦІЇ

Больова менструація (дисменорея) не є нормою. Терпіти біль і випадати на 3-5 днів з життя немає потреби.

Річ у тому, що в процесі відторгнення ендометрію матка може скорочуватися, допомагаючи слизовій оболонці вийти. Спазмолітики здатні розслабити матку, завдяки чому зменшується біль.

Однак больові відчуття під час менструації можуть сигналізувати і про захворювання статевої системи. Наприклад, про ендометріоз.

Ендометрій складається з клітин, які активно ростуть і розмножуються під час усього менструального циклу, готуючись до імплантації яйцеклітини. У разі відторгнення внутрішньої оболонки матки ці клітини гинуть. А от якщо вони виходять за межі слизової оболонки, формується ендометріоз. За межами слизової клітини розростаються, заповнюючи собою маткові труби, сечовий міхур, яєчники, черевну порожнину та інші внутрішні органи.

Тому, якщо менструація перетворює ваше життя на пекло, необхідно обов'язково проконсультуватися з лікарем-гінекологом.

Дисменорея характеризується вираженим гострим болем внизу живота, нудотою, запамороченнями, занепадом сил, діареєю, сухістю в роті, дратівливістю, головними болями.

ПРО ДРАТІВЛИВОСТІ

Під час менструації гормональний фон дівчини змінюється – відбувається зниження рівня естрогенів, жіночих статевих гормонів. Протягом цих кількох днів в організмі переважає прогестерон. Цей гормон називають "гормоном вагітності". Він відповідає за нормальний розвиток і протікання вагітності.

По закінченні менструації рівень естрогенів знову підвищується. У дівчини зникає відчуття голоду, а емоційний стан стабілізується. Саме підвищений рівень прогестерону викликає звірячий апетит, набряки, сонливість, дратівливість, знижує лібідо.

ПРО СОРОМ

Менструація – це тема, яку не заведено підіймати в пристойному суспільстві. Тема непоетична, складна і винятково жіноча. Але на мій погляд, вона має жіночо-чоловічий характер. Жінки не повинні її соромитися, а чоловіки – соромити жінок.

Менструація приходить у життя дівчини у віці від 10 до 15-17 років. Це неминучий процес, до якого її необхідно заздалегідь підготувати: пояснити природу менструації, розповісти про симптоми, різні види засобів гігієни, знеболювальні препарати.

Хлопчикам теж знадобляться базові знання. Менструація – не привід для насмішок. Зніяковілість у дівчаток переростає у довічний сором, страх і незручність жінок. А потім з'являються терміни "ці дні", "червоний день календаря", "хвороба" і т. д.

Менструація – це не хвороба, а важливий фізіологічний процес.

Можливо, ми ще не прийшли до усвідомлення того, що немає тем, які потрібно замовчувати. Наші пращури вважали жінку з менструацією "брудною", їй заборонялося відвідувати церкву, ходити по саду, білити будинок і т. д. У деяких областях України люди вірили, що у пристойної (святої, чесної) жінки менструацій не буває. Але ці часи минули, пора розібратися в природі менструації і почати поважати жінок.

РОБИМО ВИСНОВКИ

Фото: Фото: Валерія Даценко

Менструація – це не те, чого треба соромитися. Терпіти біль не треба ні у разі дисменореї, ні під час ПМС (передменструальний синдром). Симптоми ПМС виникають за кілька днів до початку менструації і закінчуються з її початком.

Біль може бути сигналом про серйозні захворювання, які потребують лікування. Крім ендометріозу, це гормональний дисбаланс, гіперплазія ендометрію, запальні процеси та ін.

Якщо під час менструації або до неї жінку щось турбує, потрібно звернутися до гінеколога. Навіть один неприємний симптом – привід потурбуватися про себе і своє здоров'я. Також я наполегливо рекомендую не чекати поки менструальний цикл налагодиться, якщо через рік-два після початку місячних все ще йде не за планом.

Повʼязані теми:

Наступна публікація