Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Пологи через кесарів розтин: переваги й недоліки

Нині простежується тенденція до збільшення відсотка пологів шляхом кесарева розтину. Часто мами, не обізнані про ризики, пов'язані з цією операцією, хочуть народжувати саме таким способом. Про те, чи варто йти на цей ризик, ми поговорили з акушером-гінекологом Київського пологового будинку №3, інструктором Центру з підготовки до пологів "Нове життя" Андрієм Прищепою, www.rodilegko.com.ua

Кесарів розтин – це хірургічна операція, яка проводиться шляхом розрізу черевної стінки і матки для вилучення дитини, коли природні пологи з якоїсь причини небезпечні і неможливі. Існує певний нормальний відсоток кесаревих розтинів, що дорівнює 15% кесаревих розтинів від усієї кількості пологів. Більш високий відсоток вже вважається зловживанням з боку лікарів. Зараз у країнах США і Бразилії відзначається зростання відсотка кесаревих розтинів до 40-50%. Це пов'язано з тим, що багато жінок готові платити гроші і шукають лікарів, які готові за гроші зробити операцію.

Чому жінки хочуть народжувати через кесарів?

З покоління в покоління відбувається програмування дітей на те, що пологи – це боляче, страшно, небезпечно, і тому у жінки, навіть у дівчинки, виникає страх перед майбутніми пологами. Жінка, що вступає в пологи, рідко буває психологічно підготовлена. Проте найголовніша причина виникнення хворобливих відчуттів – страх. Страх посилює біль, біль посилює страх, утворюється порочне коло. Тому жінка, яка йде на кесарів розтин, вважає, що краще вона засне, прокинеться, і дитина буде вже лежати на животі. При цьому вона забуває про те, що існує післяопераційна рана, і болісні відчуття після операції набагато перевершують болісні відчуття під час пологів.

Медичні показання

Кесарів розтин – це досить серйозне хірургічне втручання, тому говорити про те, що такі пологи набагато легші, ніж природні, – абсурд. Існує багато ризиків за такої операції, і рішення для проведення кесаревого розтину ухвалюється лише в тому разі, якщо пологи через природні родові шляхи загрожують життю матері або дитини. Для цього існують певні показання, перелік яких чітко визначений і обмежений. Існують показання з боку матері і з боку дитини. Своєю чергою вони діляться на показання до пологів та під час пологів.

Показання з боку матері:

анатомічно вузький таз, через що дитина не може пройти через вузьке кісткове кільце;

клінічно вузький таз – конкретна дитина для конкретної мами є дуже великою, і не може народитися природним шляхом;

розташування плаценти на шляху проходу дитини;

травми таза і хребта;

травми м'язів промежини, розриви промежини, пластична операція на промежині;

пухлини малого тазу, які заважають проходженню малюка;

патологія інших органів і систем, зокрема серцево-судинної, захворювання органів зору, і якщо є ризик, що під час пологів може статися загострення основного захворювання жінки, що спричинить собою серйозні ускладнення;

мертвонародження в минулому разом з якоюсь акушерською патологією під час поточної вагітності тощо.

Показання з боку дитини:

внутрішньоутробне страждання малюка, за якого він не може швидко бути народжений;

неправильне його передлежання;

інші показання.

Ризики кесаревого розтину

Висновок про необхідність пологів через кесарів ухвалюється міні-консиліумом з трьох лікарів. При цьому жінка повинна підписати папір про згоду на операцію і про те, що вона ознайомлена з ризиками, з якими пов'язана ця операція, найбільш істотний з яких – висока смертність породіль (1 випадок на 1000 пологів).

Ось основні ризики для мами:

Ризик інфікування органів малого тазу, як-от сечовий міхур або нирки.

Підвищена крововтрата.

Погане функціонування кишківника. Після операції кишківник протягом декількох днів практично не працює, може знадобитися введення клізм.

Загальна анестезія іноді може викликати запалення легень.

Сильні болі в перші дні після операції, які остаточно минають десь за 2-4 тижні після пологів.

Більш тривалий період відновлення, а також перебування в стаціонарі.

Реакції на анестезію, як-от різке падіння кров'яного тиску або інші ускладнення.

Ризик повторних операцій. Наприклад, гістеректомія (видалення матки), відновлення сечового міхура, який може бути пошкоджений під час операції. Зараз у Європі є програма, за якої відбирають певний контингент жінок, які раніше народжували через кесарів розтин, щоб вони намагалися народжувати самостійно, для зменшення відсотка кесаревих розтинів.

Дітям можуть загрожувати:

Передчасні пологи. Якщо під час планового кесаревого розтину дата передбачуваних пологів була поставлена помилково, то дитина ризикує з'явитися на світ передчасно.

У дітей, народжених шляхом кесаревого розтину, вищий ризик розвитку проблем з дихальною системою, наприклад, виникнення прискореного нерегулярного дихання протягом перших днів життя, пневмонія.

Застосування анестезії в пологах, особливо загальної, може призвести до пригнічення роботи центральної нервової системи. Діти після кесаревого розтину в перші місяці можуть вирізнятися сонливістю, млявістю, погано смокчуть і просипають годування.

Іноді дітям, що перенесли КР, ставлять невисокий бал за шкалою Апгар через проблеми з диханням і підтриманням нормальної температури тіла.

Внутрішньоутробна травма. Незважаючи на те що такі травми трапляються досить рідко, хірург може випадково поранити дитину під час розтину матки.

І навіть пологи з рубцем через природні родові шляхи більш безпечні, ніж повторний кесарів розтин. Тому така категорія жінок зростає. Це краще і для малюка, і для мами, хоча на лікаря це покладає велику відповідальність і вимагає великих навичок, знань і витримки.

На підтримку природних пологів

Дитина, яка проходить родовим каналом, народжується вже підготовленою до існування в нашому агресивному для неї середовищі. У мами всередині тепло, волого, темно, приглушені звуки, а народжується дитина в сухе холодне повітря, де багато подразників. Це середовище для неї агресивне. І для того, щоб малюк адаптувався, у нього під час проходження  родовим каналом виробляються гормони стресу – адреналін, норадреналін, гомони надниркових залоз. Таким чином, коли він народиться, то завдяки саме цим гормонам краще адаптується до довкілля. Дитина, народжена шляхом кесаревого розтину, особливо без родової діяльності, таких гормонів не має і гірше адаптується, часто вимагає медикаментозної підтримки і спостереження педіатра. У психологів існує думка, що діти, народжені шляхом кесаревого розтину, більш пасивні і гірше досягають поставлених цілей, тому що у них немає прагнення до перемоги. У дитини під час проходження родовим каналом відбувається формування певних матриць, які згодом позначаються на її психотипі і характерній поведінці в подальшому житті – прагненню до перемоги, здатності переносити навантаження, зокрема психоемоційні, стійкості характеру.

Як знизити ризики

Нині мета сучасного акушерства – зменшити навантаження як психічне, так і фізичне на маму і малюка під час проведення операції. Кесарів розтин зараз намагаються робити під епідуральною анестезією, за якої жінка притомна, і питома вага лікарського навантаження на жінку набагато менша, ніж у разі загального наркозу. Після того як малюк витягається (на 5 хвилині після початку операції), його показують мамі, вона його може поцілувати, потім кладуть на груди мамі або татові, щоб дитина заразилася сімейною мікрофлорою. Після закінчення операції у багатьох випадках жінка з перших хвилин перебуває в палаті разом з татом і дитиною, жінку опікує персонал відділення реанімації та анестезіології. З перших хвилин немовля починають прикладати до грудей, і краще відбувається становлення лактації.

Якщо у жінки немає показань до кесаревого розтину, але вона боїться народжувати природним шляхом, важливо психологічно підготувати її. Головне завдання допологової підготовки полягає в зламанні стереотипів і підготовці жінки до природніх пологів. Природні пологи не пов'язані з болем, а з виконанням природної біологічної ролі і народженням здорової дитини.

Тетяна Корякіна

Залиште свій коментар

Вибір редакції