Позаматкова вагітність. Причини, симптоми і лікування

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Позаматкова вагітність – серйозна перешкода до народження довгоочікуваного малюка. Такий стан становить небезпеку не тільки для жінки, але і може негативно позначитися на наступних спробах зачаття. Основною причиною поганого результату є нездатність звернутися за медичною допомогою на ранньому етапі. Тому важливо знати перші симптоми позаматкової вагітності і у разі їхньої появи негайно звернутись за медичною допомогою.

Чому виникає позаматкова вагітність

Позаматкова або ектопічна вагітність – це вагітність, під час якої запліднена яйцеклітина імплантується поза маткою. У 95% випадків за подібного зачаття імплантація ембріонів відбувається в матковій трубі. Інші місця включають яєчники, органи черевної порожнини і шийку матки.

Проте цей процес не завжди відбувається коректно з точки зору фізіології. Позаматкова вагітність виникає, коли з якоїсь причини зигота не досягла матки. Причиною може бути, наприклад, занадто вузька маткова труба. Проте більш розповсюдженими є провокаторами:

наявність спайок в маткових трубах у результаті попереднього запалення і ендометріозу;

функціональні порушення статевих органів, в основному аномальна скорочувальна здатність маткових труб;

порушення пропорцій між концентраціями естрогену і прогестерону.

Сьогодні лікарі виділяють чималу кількість причин, які тією чи іншою мірою вплинули на розвиток ектопічної вагітності, і насправді більшість з них досі незрозумілі.

Симптоми і ознаки

Початкова стадія позаматкової вагітності збігається з нормальною, тому складно виявити її на ранніх термінах. Жінка зауважує затримку менструації, перепади настрою, а тест показує дві смужки (у низці випадків за аномальної вагітності одна смужка буде менш чіткою). Тому на самому початку жінка не знає, що вагітність розвивається неправильно, і що вона може представляти загрозу її здоров'ю чи навіть життю. Однак через деякий час, ще до відвідування гінеколога, починають з'являтися тривожні симптоми:

болі в животі;

ненормальна кровотеча;

відчуття неповного випорожнення сечового міхура;

біль у спині, попереку;

болісність в зоні яєчників;

тактильні болі у всій нижній частині живота;

утворення, яке пальпується біля яєчників;

субфебрильне підвищення температури;

непритомність, запаморочення, загальне нездужання.

Позаматкова вагітність дає симптоми досить пізно, звичайно на 5-6-й тиждень, з'являються тупі болі внизу живота, мажучі, кров'янисті виділення.

Типи позаматкової вагітності

Трубна. Імплантація яйцеклітини відбувається всередині маткової труби. Найчастіше під час вагітності відбувається викидень або розрив труби, залежно від того, в якому сегменті органа локалізувався зародок.

Абдомінальний. Плодове яйце прикріплюється на обраному черевному органі. Біль у нижній частині живота є основним симптомом цього типу вагітності. Також можуть з'явитися тривала блювота, нудота, закреп, діарея.

Яєчникова. Розвиток та імплантація заплідненої яйцеклітини відбуваються в яєчнику. Цей тип позаматкової вагітності найчастіше зустрічається у жінок, які народжували кілька разів і досягли 40 років.

Цервікальна. Прикріплення яйцеклітини відбувається нижче внутрішнього отвору матки. Такий тип вагітності несе в собі високий ризик розвитку кровотечі.

Якщо позаматкова вагітність з'явилася один раз, ризик її рецидиву складає 15% і збільшується з її подальшим виникненням.

Діагностика і методи лікування

Основне обстеження у разі підозри на ектопічну вагітність – вимірювання концентрації хоріонічного гонадотропіну та ультразвукове дослідження через піхву.

Якщо рівень бета-ХГЛ, тобто хоріонічного гонадотропіну, не відповідає реальному терміну вагітності, і лікар за результатами ультразвукового дослідження визначає, що в матці немає ембріона (зародка), але є зміни поза порожниною, тоді можна говорити про перебіг позаматкової вагітності.

У разі сумнівних результатів призначаються додаткові дослідження у вигляді лапароскопії та кольорового допплерівського картування. Проте, на жаль всіх гінекологів, лапароскопія має один недолік – іноді на ранніх стадіях аномальної вагітності вона може виявитися марною. Тому доцільно одразу вдаватися до використання кольорового доплерівського картування, яке дозволяє розпізнати навіть ранню позаматкову вагітність.

Під час діагностики лікар повинен диференціювати цей стан від інших захворювань, які викликають аналогічні симптоми. До них належать:

запалення придатків;

внутрішньоутробний викидень;

апендицит;

розрив кісти яєчника.

Тільки-но виявлена позаматкова вагітність, єдиним варіантом є її переривання. Залежно від клінічної ситуації терапія може складатися з ін'єкції препарата, який зупиняє ріст ембріона, або хірургічного втручання з метою його видалення.

Деякі позаматкові вагітності перериваються самостійно, без необхідності будь-якого втручання, в той час як іншим знадобиться термінова операція через небезпечну для життя кровотечу.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

Залиште свій коментар

Вибір редакції