Рак шийки матки: симптоми, причини, діагностика

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Рак шийки матки: симптоми, причини, діагностика

Credits

Щорічно у світі понад 500 000 жінок хворіють на рак шийки матки, де провокувальним фактором є ВПЛ (вірус папіломи людини).

Рак шийки матки, згідно з даними The Global Cancer Observatory (глобальна онкологічна обсерваторія), є четвертим найбільш поширеним злоякісним захворюванням серед жінок в світі, і другим серед жінок у країнах із середнім, а також низьким рівнем доходу. 2018 року в світі було зареєстровано 569 847 нових випадків онкології шийки матки, де пік захворюваності припадав на вік 45-59 років. Однак в останні роки рак "молодшає", все більше і більше зазначається випадків захворювання у віковій групі від 35 до 44 років. Тому важливо не тільки знати перші симптоми хвороби, але і причини, а також провокувальні фактори, що призводять до раку шийки матки.

Симптоми раку шийки матки

Передракові ураження і ранній рак шийки матки найчастіше перебігають безсимптомно, тому так важливо регулярно проходити цитологічне обстеження, хоча б кожні 3 роки.

Більш просунуті форми раку шийки матки дають симптоми у вигляді кров'янистих виділень – спонтанних або після статевого акту. Крім того, для захворювання характерна поява рясних виділень з піхви, які часто погано пахнуть, і почуття болю. На жаль, подібні ознаки проявляються тільки у разі запущених форм онкологічного процесу.

Рак шийки матки може рости як пухлиноподібне утворення і поступово заповнювати просвіт піхви або проникати в шийку матки і проростати в глибокі тканини органів тазу. У найбільш поширених формах він вражає сечовий міхур і пряму кишку, може метастазувати в інші органи або віддалені лімфатичні вузли.

У рідкісних випадках єдиними ознаки хвороби є кишкова непрохідність або ниркова недостатність через блокування відтоку сечі. Ці симптоми також характерні вже для запущеної форми раку шийки матки.

Симптоми, за яких слід негайно відвідати гінеколога:

кровотеча між регулярними менструаціями;

кров'янисті виділення після статевого акту або гінекологічного огляду;

кровотеча після менопаузи;

більш тривала і часта щомісячне кровотеча, ніж звичайно;

біль під час статевого акту;

біль у нижній частині живота.

Найчастіше захворювання діагностується випадково під час гінекологічного огляду. Це пов'язано зі зневагою і відсутністю систематичних відвідувань лікаря. Важливо чітко усвідомлювати, що за будь-якого онкологічного процесу час грає ключову роль. Чим раніше з'являться перші ознаки, що вказують на те, що рак шийки матки може розвинутися, тим більше ймовірність того, що він буде повністю подолано. Зміни можуть бачити лише гінекологи, тому регулярні гінекологічні огляди вкрай важливі, особливо для жінок 35 років і старших.

Причини захворювання і провокувальні фактори

Однією з найбільш поширених причин раку шийки матки є зараження вірусом папіломи людини (ВПЛ). Оцінки показують, що два онкогенних і найбільш поширених типи вірусу – HPV16 і HPV18 – відповідальні за розвиток раку шийки матки майже в 80% випадків.

Серед онкогенних типів ВПЛ підтип ВПЛ 16 –  найбільша онкологічна загроза для інфікованої жінки – ймовірність розвитку раку шийки матки зростає в кілька сотень разів.

Слід пам'ятати, що, хоча механізм появи раку шийки матки до кінця не вивчений, немає жодних сумнівів щодо чинників ризику розвитку цього захворювання. Отже, до провокувальних факторів прийнято зараховувати:

ранні статеві зносини;

велика кількість статевих партнерів (більше 2-3 на рік);

число пологів (більше 5);

активне куріння;

низький соціально-економічний статус;

наявність дисплазії шийки матки.

Іншими, але меншою мірою провокувальними факторами є: використання гормональних контрацептивів, дієта з низьким вмістом антиоксидантів, деякі інфекції репродуктивної системи (хламідіоз, гонорея, вірус герпесу), ВІЛ-інфекція.

Варто відзначити, що сімейної схильності до раку шийки матки немає.

Методи діагностики раку

Найбільш поширеним гістологічним типом раку шийки матки є плоскоклітинний рак. На другому місці – аденокарцинома шийки матки, що зустрічається в декількох варіантах (слизова ендоцервікальна, ендометріоїдна).

Основним методом дослідження онкологічного процесу шийки матки є цитологія. Діагностика передбачає забір матеріалу з області нижнього сегмента матки і подальше лабораторне дослідження зразка.

Під час вивчення мазка можна виділити велику кількість клітин епітеліального походження. Особливим типом клітин, виявлених під час аналізу, є метапластичні, які утворюються в результаті метаплазії – непухлинного процесу.

А ось присутність клітин інтраепітеліального походження може сигналізувати про можливий перебіг злоякісного процесу. У разі виявлення подібних клітинних структур проводиться кольпоскопія. Вона виконуються з допомогою спеціального апарату, оснащеного камерою і збільшувальним склом, яке дозволяє переглядати шийку матки із збільшенням від 3 до 40 разів. Таким чином лікар може визначити стан епітелію шийки матки, структуру тканин і патологічні зміни.

Крім того, виконується стандартна рентгенографія легенів або комп'ютерна томографія черевної порожнини і тазу, щоб виключити метастазування в інші органи. В окремих випадках проводиться МРТ, але слід враховувати, що на ранніх стадіях дослідження не інформативне.

Тактика лікування та прогноз

На ранній стадії можливе щадне лікування, що полягає в локальному видалення ракових уражень. Така терапія найбільш прийнятна для молодих жінок, які планують народження дитини.

Консервативні методи лікування включають в себе:

електрокоагуляцію;

кріохірургію;

лазерну хірургію;

висічення пухлини з використанням електричної петлі;

конізацію (конічне видалення тканини навколо каналу шийки матки).

Хірургічне лікування, включаючи видалення матки з придатками і регіонарними лімфатичними вузлами, застосовується у разі раку стадії IA-2. На більш пізніх стадіях використовується комбіноване лікування (хірургічне – променева, хіміотерапія).

Чим раніше була виявлена пухлина шийки матки, тим більше шансів на повне одужання. На першому етапі хвороби частота лікування перевищує 90%.

Відсоток 5-річної виживаності у разі раку шийки матки і стадії без ураження лімфатичних вузлів перевищує 95%. У разі ураження лімфатичних вузлів на I стадії прогноз коливається від 70 до 40%, у разі другої – 65%. Прогноз 5-річної виживаності у пацієнтів з раком шийки матки III ступеня складає 45%, у разі IV – не перевищує 10%.

Найбільш важливим прогностичним фактором є наявність метастазів раку у віддалені лімфатичні вузли або інші органи. На жаль, в такому разі шанси на одужання значно знижуються. Надзвичайно важливо, щоб лікування діагностованого раку шийки матки проводилося в спеціалізованому онкологічному центрі.

Читайте також: Папіломавірус: навіщо потрібна щеплення

Наступна публікація