Ранній клімакс: чи можливе відтермінування

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Середній вік настання менопаузи (клімаксу) – 49-51 рік. Але буває, коли резерв яєчників виснажується раніше, в 40-45 років. Тоді ми маємо справу з раннім клімаксом, який може сильно похитнути психічну рівновагу і навіть призвести до депресії. Як впоратися з проблемами раннього клімаксу, нам розповіла гінеколог-ендокринолог клініки "Борис", кандидат медичних наук кафедри акушерства та гінекології №2 НМУ ім. О. О. Богомольця Марина Михайлюта.

Починається все з невеликих затримок менструації, потім затримки стають все довшими, переходячи в тривалі періоди відсутності менструації, аж до повного їхнього припинення (аменореї). Часто жінки не підозрюють, що порушення циклу пов'язане з раннім клімаксом, і коли вже після тривалої відсутності місячних лікарі ставлять остаточний діагноз – синдром виснаження яєчників (так в ендокринній гінекології називається клімакс), шансів на відновлення репродуктивної функції вже практично не залишається.

Фактори, що впливають на ранній клімакс:

спадковість. Схожа патологія спостерігалася у мами або у бабусі;

погана екологія. У групі ризику жінки, які проживають тривалий час у несприятливих екологічних регіонах, наприклад, в Чорнобильській зоні;

патологія щитовидної залози;

променева терапія;

серйозні стреси змінюють нормальний гормональний фон і призводять до виснаження яєчникового резерву.

климакс_2
Getty Images

Діагностика раннього клімаксу

Як вже було сказано вище, за тривалої аменореї (більше року) шансів на відновлення репродуктивної функції вже практично немає. Тому, поки спостерігаються тільки регулярні затримки менструації, потрібно звернутися до гінеколога для з'ясування причини та коригування свого стану. Лікар зробить необхідні обстеження:

гінекологічний огляд, або бімануальне дослідження;

ультразвукове дослідження (УЗД). На УЗД лікар може побачити кількість фолікулів в яєчниках. Якщо у жінки репродуктивного віку фолікулів в яєчниках багато, то за виснаження яєчникового резерву в яєчниках залишаються лише поодинокі фолікули;

гормональне обстеження. Зокрема, стан яєчникового резерву можна оцінити за змістом Антимюллерова гормону (інгібувальної речовини Мюллера).

Під час проведення дослідження важливо спочатку виключити інші причини, які також можуть призвести до відсутності менструації. Це може бути патологія гіпофіза, за якої синтезується надмірна кількість гормону пролактину, що впливає на менструальний цикл. До цього можуть призвести патології щитовидної залози. Лише після виключення цих діагнозів лікар діагностує синдром виснаження яєчників.

Лікування

Якщо в результаті обстеження виявляється тенденція до раннього клімаксу, призначається певна корекція залежно від того, наскільки виражена проблема і на якій вона стадії. Найчастіше призначаються щадні дози гормональних препаратів. Іноді рекомендується фітотерапія або гомеопатичні препарати. Боятися гормональної корекції не варто. Адекватна гормональна терапія, призначена грамотним лікарем, дуже ефективна. Чого потрібно побоюватися, то це самолікування. Враховуючи, що більшість препаратів, зокрема гормональних, можна купити в аптеці без рецепта лікаря.

Під час лікування також дуже важлива психологічна реабілітація пацієнтки. Часто жінка, яка переживає ранню менопаузу, бачить своє життя безперспективним, вважає, що раз вона безплідна, значить, вже не може бути жінкою. Однак це не та проблема, на якій повинне закінчуватися життя. Тим паче, що медицина досягла такого рівня, що в багатьох випадках жінці можна допомогти. Якщо не в гінекологічній клініці, то в установі, яка займається відновленням репродуктивної функції. І все ж жінкам деколи потрібна допомога психолога, психотерапевта і навіть психіатра.

Якщо тенденцію до передчасної аменореї вчасно діагностовано, то є шанс за умови грамотної корекції навіть народити ще одну дитину.

климакс_1
Getty Images

Чи можна спрогнозувати та попередити ранній клімакс

Вчасно обстежуватися, з'ясувати причину і вчасно провести необхідну корекцію – тільки цим можна запобігти передчасній менопаузі. Якщо причиною є спадковий фактор, за допомогою відповідного лікування можна подовжити період активної репродуктивної функції жінки, хоча радикально вплинути на тенденцію до раннього клімаксу не вийде. Але якщо у вас немає затримки менструації, вони регулярні, немає проблем (за бажання) із настанням вагітності, немає родичів з подібною проблемою, то турбуватися не варто.

Часто, говорячи про клімакс, лякають "припливами" (відчуття жару в ділянці обличчя, надлишкова пітливість, нічна пітливість), а також різкими змінами настрою. Ці симптоми можуть бути пов'язані як із клімаксом, так і з іншими причинами, наприклад, з патологіями щитовидної залози. Ці неприємні симптоми можна згладити і скоректувати шляхом вчасно призначеної терапії. Однак не факт, що з вами буде відбуватися щось подібне. Досить великий відсоток жінок плавно, без особливих проблем переходять у клімакс і навіть уявлення не мають про неприємні вияви клімактеричного синдрому.

 Тетяна Корякіна

Вибір редакції