Що має насторожити під час вагітності

Вагітна жінка відповідальна не лише за своє здоров'я, але і за розвиток плоду. Тому важливо вчасно звертати увагу на загрозливі симптоми. Про них ми поговорили з лікаркою акушеркою-гінекологом клініки "Добробут" Ксенією Грищук.

Вияви токсикозу. У першому триместрі вагітності нудота і блювота можуть бути варіантом норми. Але якщо блювання частішає, супроводжується зменшенням кількості сечі і зміною її кольору, сухістю слизових оболонок, зниженням тиску - то ці стани слід усунути, інакше порушуються обмінні процеси, відбувається накопичення ацетону, інтоксикація, що може згубно вплинути на перебіг вагітності. Не кажучи вже про фізичний дискомфорт.

Головний біль, непритомності. Протягом вагітності такі стани можливі, як і лабільність нервової системи вагітних, загостене відчуття запахів, замкнених просторів, нестача повітря, головні болі. Однак на пізніх етапах такі симптоми можуть мати загрозливе значення, адже це може бути виявом прееклампсії — патологічного стану, який відносять до пізніх токсикозів вагітних. Часті непритомності та інші вегетативні вияви також не є нормою і вимагають консультації кардіолога або невролога. Прееклампсія – це серйозне стан як для матері, так і для плоду. Вона обмежує надходження кисню і поживних речовин до плоду. Крім того, вона впливає на стан печінки, нирок та головного мозку матері. Фінальною фазою прееклампсії є еклампсія, яка характеризується судомами.

Кров'янисті виділення із статевих шляхів можуть бути сигналом переривання вагітності або завмерлої вагітності. На пізніх етапах це може сигналізувати про передчасне відшарування плаценти. Після 37 тижнів кров'янисті виділення поряд з іншими симптомами можуть сигналізувати про початок родової діяльності. Важливо мати на увазі, що кров'янисті виділення також можуть бути пов'язані з ерозією шийки матки. Тоді вони з'являються або після статевого акту, або періодично самі по собі, якщо ерозивні поверхні великі. Як варіант, децидуальный поліп також може бути причиною кров'янистих виділень. Щоб визначити точну появу кров'янистих виділень, потрібно відвідати акушера-гінеколога.

Нав'язливі болі внизу живота і в попереку. Протягом вагітності через зростання навантаження на організм можуть виникати дискомфортні стани, але якщо болі або відчуття стають нав'язливими, це повинно насторожити. Це може бути сигналом загрози переривання вагітності, так і початку пологової діяльності на пізньому етапі вагітності. Певні відчуття можуть виникати в другому і третьому триместрі, коли стають більш податливими і розходяться кістки тазу. Однак якщо є больові відчуття у лонному зчленуванні, краще проконсультуватися з лікарем і виключити патологічну розбіжність кісток.

Переймоподібні больові відчуття припустимі лише на останніх термінах вагітності як вияв фізіологічних перейм Брекстон.

Рідкі виділення з піхви на більш пізніх термінах можуть свідчити як про посилення секреції, що є варіантом норми, так і про передчасне закінчення навколоплідних вод. Тому необхідно звернутися до лікаря.

Висип на шкірі також повинен бути приводом для відвідування лікаря. Сухість шкіри, лущення можуть свідчити як про дерматит вагітних, так і про алергію або наявність якогось інфекційного захворювання.

Печія, здуття живота, закрепи, діарея. Всі ці симптоми в нормі трапляються під час вагітності. Але краще їх позбуватися, щоб вони не спричиняли сильного дискомфорту і не загрожували вагітності (як, наприклад, закрепи).

Ворушіння плода — ще один момент, на який потрібно звернути увагу. У нормі відбувається від 10 ворушінь на день. Якщо ж це хворобливі ворушіння або ж дуже часто вагітна відчуває посмикування, схожі на гикания, це може вказувати на гіпоксію плода.

Зеленуваті або жовтуваті виділення, виділення з запахом, вагінальний свербіж можуть свідчити про наявність якої-небудь інфекції, що загрожує інфікуванням плода або передчасними пологами.

Будь-які психосоматичні стани: депресії, тривоги, болі в епігастрії (під "ложечкою"), оперізувальні болі, болі в підребер'ї, різке зниження або підвищення тиску, болі  біля серця, головні болі, оніміння кінцівок, звуження або випадіння полів зору – все це може бути симптомом якихось супутніх захворювань. Це, знову ж таки, може бути ознакою як прееклампсії, так і гострої хірургічної патології.

Підвищення артеріального тиску. Зазвичай артеріальний тиск знижується в другому триместрі вагітності. До кінця вагітності він повертається до колишніх показників. Але у деяких жінок відзначається виражене підвищення АТ у другому і третьому триместрі вагітності. Зазвичай така гіпертонія потребує лікування, але після народження дитини вона, як правило, минає. Вагітні жінки повинні регулярно відвідувати лікаря і обов'язково вимірювати артеріальний тиск, щоб вчасно визначити ознаки прееклампсії. За високого артеріальному тиску відзначається порушення плацентарного кровообігу, внаслідок чого плід отримує меншу кількість крові, а отже, кисню і поживних речовин. Це може призвести до недорозвинення плоду. Крім того, гіпертонія підвищує ризик передчасних пологів і мертвонароджень.

Будь-яке підвищення температури вимагає з'ясування причин, оскільки загрожує ускладненнями.

Порушення процесу сечовипускання: різання під час сечовипускання, часті сечовипускання на ранніх термінах можуть бути симптомами уретриту, часто супутнього вагітності, або ж симптомом загрози переривання вагітності. На пізніх термінах легкий дискомфорт під час сечовипусканні може бути варіантом норми. Однак, якщо ці симптоми завдають сильного дискомфорту, краще звернутися до лікаря.

Судомні посмикування кінцівок також можуть бути допустимими під час вагітності, але, якщо вони заважають вести нормальний спосіб життя і є болісними, варто звернутися за допомогою до лікаря. Деяка набряклість характерна для вагітності. Однак якщо набряки не минають після відпочинку і поєднуються з іншими симптомами, а також високим артеріальним тиском, слід проконсультуватися у лікаря

Звертати увагу варто також на зростання живота і набір ваги. На початкових термінах живіт росте нерівномірно, однак потім зростання стає поступовим, і жінка може звернути увагу, якщо зростання, наприклад, сповільнюється, а розмір живота візуально не відповідає терміну вагітності. Приводом для консультації лікаря повинен бути стрімкий набір ваги. Нормальною вважається надбавка у вазі до 10 кг. Занадто велика надбавка у вазі може свідчити  про порушення обмінних процесів або ж про недотриманні правил харчування, і це загрожує розвитком патологічних процесів. Відсутність апетиту під час вагітності також вимагає лікарського втручання.

 

Також приводом для звернення до лікаря можуть бути хворобливі відчуття під час статевих актах.

Корякіна Тетяна

Залиште свій коментар

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Новини партнерів