Що таке ПМС і як з ним боротися

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

ПМС, або передменструальний синдром, – це сукупність неприємних симптомів, пов'язаних із майбутньою менструацією. За оцінками дослідників з Мічиганського університету, до 80% жінок у світі від 20 до 40 років відчувають неприємні відчуття в другій фазі циклу. І разом з тим лише 15% представниць слабкої статі звертаються за допомогою до гінеколога.

Частково це пов'язано з тим, що ПМС виріс в міфи і анекдоти, став предметом посмішок і жартів. Але в реальності синдром охоплює майже 300 симптомів, як психологічних, так і соматичних. А ці кілька днів до початку менструації можуть перетворити життя жінки на справжній кошмар.

Чому жінки страждають від ПМС

Хоча жодної конкретної причини передменструального синдрому не було встановлено, на думку фахівців, ПМС в основному обумовлений гормональними порушеннями, пов'язаними з жіночим статевим циклом.

Оскільки ПМС виникає в циклах овуляції, лікарі дійшли висновку, що його поява пов'язана із зміною концентрацією гормонів, що виробляються яєчниками у другій половині менструального циклу, так званою лютеїновою фазою. Так, відповідальні за нього естрогени, прогестерон, пролактин – їхня дія, концентрація і взаємозв'язок викликають гормональний дисбаланс, як наслідок, можуть відзначатися симптоми ПМС.

Лікарі вважають, що саме метаболіти прогестерону відповідальні за виникнення ПМС – вони впливають на центральну нервову систему.

Згідно з дослідженнями, опублікованими в Американському журналі психіатрії, причинами ПМС можуть стати і інші фактори, а саме:

 • порушення секреції і функції нейромедіаторів в мозку, особливо серотоніну і дофаміну, які впливають на настрій;
 • незбалансоване харчування, дефіцит вітамінів і мікроелементів;
 • нездоровий спосіб життя (наркотики, стрес, недосипання, втома);
 • генетичні фактори (ПМС частіше зустрічається у жінок, чиї матері також страждали від цього синдрому).

Передменструальний синдром був вперше описаний у 1931 році доктором Робертом Т. Франком з Нью-Йорка, його робота мала назву "Гормональний фон передменструальної напруги". Спостереження лікаря стосувалися жінок, які скаржаться на втому, ослаблену концентрацію уваги і нервове збудження або дратівливість перед менструацією.

А через 20 років два англійських доктора, Катаріна Дальтон і Реймонд Грін, опублікували статтю в медичному журналі, в якому вперше з'явився термін "передменструальний синдром". Доктор Далтон назвав цей стан "найдавнішим і найпоширенішим захворюванням у світі".

Симптоми передменструального синдрому

Зазвичай, дискомфорт починається в другій фазі циклу, тобто за 14 днів до початку менструального кровотечі, найчастіше за 4-10 днів. Характерною особливістю ПМС є той факт, що його симптоми виникають тільки в лютеїновій фази циклу і зникають з початком менструації.

Вчені описали близько 300 фізичних і психологічних симптомів пов'язаних з ПМС. Кожна жінка переживає їх по-своєму, так би мовити, у кожної свій досвід. Але в більшості випадків такі скарги:

 • дратівливість, агресія;
 • смуток, депресія;
 • труднощі з концентрацією уваги, втома;
 • зниження самооцінки й настрою (жінки, які страждають через ПМС, схильніші до депресії);
 • проблеми зі шкірою – висипання;
 • гіперчутливість молочних залози;
 • діарея, закреп, метеоризм;
 • мігрень і запаморочення;
 • загострення хронічних захворювань;
 • зниження сексуального бажання.

Хоча ПМС має різноманітні симптоми, найпоширеніші з них пов'язані з психоемоційним аспектом. Психічні та емоційні розлади виходять на перший план. Жінки стають дратівливими, нервовими, можуть переходити від стану ейфорії до сльоз і навіть поводитись агресивно. Можуть без причини впасти в депресивний стан.

ПМС і візит до гінеколога

Сьогодні відомо, що ПМС – це не жіноча гіперчутливість та істерія, а серйозна медична проблема. Тому першим кроком у боротьбі з передменструальним синдромом є відвідування гінеколога. Лікар допоможе визначити причини синдрому, проведе необхідні аналізи і підбере підходящі способи полегшення симптоматики.

Також перед першим візитом до лікаря слід детально зафіксувати в календарі фізичні і емоційні симптоми, що передують менструації. Це допоможе лікарю детальніше зрозуміти проблему.

Види лікування та рекомендації при ПМС

Чи знаєте ви, що у кожної п'ятої жінки менструальний синдром настільки гострий, що вимагає певного лікування? Для усунення неприємних симптомів можуть використовуватися два типи терапії – фармакологічна і нефармакологічна.

У першому випадку, в залежності від вираженості прояви синдрому, лікар може рекомендувати різні види антидепресантів, найчастіше – такі, як селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну. Ці препарати, що за рахунок збільшення кількості серотоніну (гормону гарного настрою) призводять до зниження напруги та дратівливості, коригують розлади настрою.

Коли синдром має невиражений характер, спочатку можуть призначатися вітамінні і мінеральні добавки (особливо вітамін В6 і магній), а також заспокійливі засоби на рослинній основі.

Якщо гінеколог вважатиме за розумне та необхідне, він призначить прийом гормонів до менструації (перорально або у вигляді супозиторіїв).

Нефармакологічні методи усунення ознак ПМС включають зміну звичок і раціону харчування. Корекція харчування є одним з найважливіших способів полегшити симптоми ПМС. Так, обмеження вживання солі, кофеїну та алкоголю - найрекомендованіші і найефективніші в цьому випадку. Також рекомендується перейти на дрібне харчування невеликими порціями, що може знизити дратівливість, безсоння, затримку рідини в організмі та порушення роботи кишківника.

Крім того, фізична активність може відігравати важливу роль у полегшенні ПМС. Найкращий ефект буде досягнуто за допомогою спорту, адаптованого до психічного і фізичного стану жінки. Біг, пілатес, йога, кікбоксинг, катання на велосипеді або просто тривалі піші прогулянки допоможуть емоційно розвантажитися і заспокоїтися.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

Залиште свій коментар

Вибір редакції