СПКЯ є одним із найбільш поширених гормональних порушень у жінок дітородного віку.
Нерегулярні місячні і овуляторні цикли, проблеми з вагітністю та підтриманням нормальної маси тіла - найбільш поширені симптоми синдрому полікістозних яєчників. Цей розлад може привести до постійного безпліддя і збільшує ризик розвитку діабету 2 типу, а також серцево-судинних захворювань. Так в чому причина СПКЯ і чи можна з ним ефективно боротися?
Які вияви та симптоми СПКЯ
Синдром полікістозних яєчників є одним з найбільш поширених ендокринних розладів. Для нього характерні численні метаболічні і гормональні зміни, які включають: надлишок андрогенів, резистентність до інсуліну, порушення вуглеводного і ліпідного обміну, ожиріння.
Цукровий діабет, метаболічний синдром, гіпертонія і серцево-судинні захворювання можуть стати віддаленими наслідками синдрому полікістозних яєчників.
СПКЯ може розвиватися навіть у дітей, проявляючись в передчасному статевому дозріванні, порушеннях менструального циклу і гірсутизмі в підлітковому віці. Під час захворювання відбувається зміна в гормональному балансі, що проявляється в підвищенні рівня андрогенів (тестостерону, андростендіону), інсуліну, а також ЛГ і ФСГ. До основних виявів СПКЯ можна зарахувати такі порушення:
нерегулярні менструальні цикли;
відсутність овуляції і, отже, проблеми з вагітністю;
гірсутизм, тобто оволосіння за чоловічим типом;
абдомінальне ожиріння - накопичення жиру в зоні живота;
погіршення стану шкіри - поява акне, себореї;
андрогенна алопеція (облисіння за чоловічим типом);
тривала тривалість ПМС.
У разі ультразвукового дослідження СПКЯ проявляється як збільшення яєчників, з численними кістозними утвореннями.
Переважна більшість пацієнтів з СПКЯ мають надлишкову масу тіла, що тісно пов'язано з інсулінорезистентністю. Тому одним з методів профілактики СПКЯ є підтримка здорової маси тіла.
Полікістоз яєчників і його причини
Причини розвитку синдрому полікістозних яєчників до кінця не вивчені. Ймовірно, етіологія цього розладу є багатофакторною. На захворюваність впливають генетичні фактори, гормональні порушення і спосіб життя. У жінок з СПКЯ виявляються порушення вуглеводного обміну (резистентність до інсуліну), порушення секреції андрогенів і естрогенів.
До недавнього часу передбачалося, що СПКЯ є результатом пошкодження одного з генів або впливу андрогенів в пренатальному періоді на плід, але жодна з цих теорій не була остаточно підтверджена.
Інша непідтверджена гіпотеза полягає в тому, що синдром полікістозних яєчників починається в підлітковому віці, коли підвищується секреція надпочечникового андрогену. Потім розвивається ожиріння і резистентність до інсуліну, які є вже вторинними факторами синдрому.
Синдром полікістозних яєчників і безпліддя
Однозначно відомо, що 50-60% жінок з СПКЯ безплідні, однак частина пацієнток мають періодичні нормальні цикли овуляції, що дають можливість завагітніти. Однак вагітність з СПКЯ підвищує ризик викидня і передчасних пологів.
Тактика лікування у разі діагнозу СПКЯ
Безліч симптомів і різний перебіг СПКЯ означають, що не існує єдиного ідеального методу лікування цього захворювання. Терапія повинна бути різноспрямованою, беручи до уваги всі аспекти захворювання і його симптоми - гірсутизм, резистентність до інсуліну, ожиріння, безпліддя і надлишок андрогенів. Тому жінка повинна перебувати не тільки під наглядом гінеколога, але також регулярно відвідувати ендокринолога, дієтолога, сімейного лікаря та за необхідності психолога.
У разі порушень менструального циклу у дорослих жінок і гіперандрогенії, звичайним способом впливу є використання комбінованих гормональних контрацептивів або антиандрогенних препаратів. За відсутності нормальних циклів овуляції лікар може порекомендувати терапію препаратами, спрямованими на нормалізацію цього процесу.
Якщо ж крім інших ознак СПКЯ у жінки є порушення обміну речовин, зокрема резистентність до інсуліну, призначаються антигіперглікемічні засоби, спрямовані на зниження рівня глюкози в крові. Такі препарати підвищують чутливість тканин до інсуліну і поліпшують засвоєння глюкози, завдяки чому відбувається спалювання жиру, а також нормалізується маса тіла.
Було відзначено, що втрата ваги на 10% може відновити нормальну овуляцію у майже половини жінок з СПКЯ. Крім того, правильно збалансоване харчування і фізична активність підвищують чутливість тканин до інсуліну, що своєю чергою регулює секрецію андрогенів яєчниками і збільшує шанси природної овуляції.
Читайте також: Гарднерельоз або бактеріальний вагіноз: фактори ризику, симптоми і лікування інфекції