Статевий розвиток дівчаток: які його особливості і що повинно насторожити батьків

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Період статевого дозрівання пов'язаний із багатьма змінами в організмі дівчинки, про яких батькам обов'язково потрібно знати, аби бути впевненими, що дитина розвивається правильно, без будь-яких проблем і ускладнень. Детальніше про це розповів координатор управління охорони здоров'я Житомирської держадміністрації за напрямом дитяча гінекологія Алла Білоченко.

Болять груди – це небезпечно?

Статеве дозрівання дівчаток починається в середньому в 7-8 років. Про нього свідчать вторинні статеві ознаки: починають розвиватися молочні залози, з'являється волосся на певних ділянках тіла. Якщо статеве дозрівання минає правильно, то волосся спочатку з'являються на лобку, а потім під пахвами. Деякі дівчата скаржаться, що болять груди. Так, дійсно, у цей період можлива поява больових відчуттів у молочних залозах, проте батькам потрібно бути уважними до деяких симптомів, які повинні насторожити. По-перше, якщо навколо молочної залози з'явилося якась почервоніння, і, по-друге, якщо болі в грудних залозах не минають. Тоді потрібно обов'язково показати дитину фахівцеві. Буває, що на тлі розвитку молочної залози відбувається її запалення, може бути навіть мастит, і тоді може знадобитися оперативне лікування.

Через затісну білизну може початися запалення молочних залоз

Причиною запального процесу в молочних залозах може бути звичайне запалення будь-яких інших органів організму дівчинки (застуда, бронхіт, пневмонія). Це може бути реакція на медикаменти або алергічна реакція на будь-що. Молочна залоза, яка розвивається, є "слабкою ланкою", яка реагує на все, що відбувається в організмі. Крім того, якщо дівчинку, приміром, на уроці фізкультури хтось ненавмисно штовхнув у груди або вона сама впала і вдарилася, то це теж може викликати запальний процес. А іноді проблема виникає через  затісну білизну: відбувається подразнення шкіри, і через маленькі ранки в організм потрапляє інфекція.

А якщо молочні залози розвиваються нерівномірно?

У 50-60% дівчаток спочатку розвивається одна молочна залоза, а потім вже друга, тобто спостерігається асиметрія розвитку молочних залоз. У такому разі спеціаліст повинен подивитися, чи немає в молочних залозах пухлини. Буває, що таку асиметрію дає сколіоз. Але якщо з поставою у дівчинки все гаразд, то жодного лікування не призначається, і за дитиною просто спостерігають, така ситуація може бути варіантом норми.

Якщо місячних немає до 15-16 років – це привід для занепокоєння

Середній вік початку статевого дозрівання і появи вторинних статевих ознак – 7-8 років. Якщо розвиток вторинних статевих ознак відбувається до 7 років, а початок менструації до 9 років, це ознаки передчасного статевого розвитку, що вимагає консультації ендокринолога, гінеколога та інших лікарів. Але може бути і зворотна ситуація, коли дівчинці вже виповнилося 13 років, а в неї немає вторинних статевих ознак. У такому разі батькам не потрібно чекати, поки ці ознаки нарешті з'являться, а звернутися до лікаря і провести обстеження. Якщо вторинні статеві ознаки є, а місячних немає до 15-16 років, це теж привід негайно звернутися до лікаря. Трапляється, що ранній або пізніший розвиток – це спадкова схильність, коли у мами-бабусі теж була така ситуація. Тоді потрібно просто спостерігати за дитиною, але показати лікареві її потрібно обов'язково.

Отже, середній час настання менструального циклу у дівчаток в Україні – 12 років і 4 місяці, але зараз дівчатка розвиваються швидко, і менструація може початися вже в 11 років. Це нормально, а от якщо менструальний цикл почався до 9-10 років, то це вважається прискореним розвитком. Якщо місячних немає до 15-16 років, то потрібно показати дитину лікарю.

Одразу після народження – до гінеколога!

Існують певні періоди, коли дівчинку потрібно показати гінекологу. Вперше – одразу після народження, щоб лікар переконався, що дитина розвинена нормально і немає жодних проблем. Справа в тому, що у грудних дівчаток буває нагрубання молочних залоз одразу ж після народження або кров'яні виділення за типом місячних – так званий гормональний криз. Якщо виділення проходять протягом одного тижня – це норма. Але якщо вони не проходять, дитина потребує додаткових обстежень.

Кісти яєчників у дитини – це небезпечно?

Сучасна апаратура дозволяє виявити кісти яєчників внутрішньоутробно у майбутньої дитини, тобто ще під час вагітності мами. Такі кісти можуть стимулювати на гормональному рівні нагрубання молочних залоз дитини після народження, яке не є фізіологічним, а вимагає обстеження і пильного спостереження. У той же час, якщо у новонароджених дітей виявляються невеликі кісти яєчників, які ніяк їх не турбують, то лікарі їх не видаляють, а просто спостерігають.

Запалення нирок призводить до гормонального збою

Якщо жінка під час вагітності отримувала ліки, наприклад, зберігаючи вагітність, або хворіла вірусною інфекцією в ранній період вагітності, то це може позначитися на гормональній системі дитини, а як результат відбувається надмірне оволосіння на руках і ногах у період статевого дозрівання. Але якщо кількість волосся більшає, то лікар повинен провести обстеження і перевірити, як функціонують яєчники і наднирники. Адже статеве дозрівання запускають саме надниркові залози. Навіть невелике запалення нирок може стимулювати більший викид гормонів наднирковими залозами, і в період статевого дозрівання це призведе до зростання волосся. Може бути надмірне оволосіння рук, ніг, поява волосся в нетипових місцях – на животі, на обличчі, іноді на молочних залозах. Тому в період статевого дозрівання або перед початком місячних потрібно особливо стежити, щоб у дівчинки не було запальних процесів в нирках. Наступне завдання – налагодити регулярний менструальний цикл, який забезпечує нормальний гормональний обмін в організмі.

Не можна забувати про те, що підвищена "волосистість" може бути спадковою, якщо у тата або мами дуже густе волосся на тілі. Про це потрібно обов'язково повідомити лікаря.

Юлія Мельничук

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції