Таблетка після статевого акту: що потрібно знати про екстрену контрацепцію

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Екстрена гормональна контрацепція, яка в просторіччі називається "таблетка "після", є формою медикаментозного запобігання заплідненню.

Необхідність використання екстреної контрацепції може з'явитися через незапланований сексуальний контакт, в разі пошкодженні презерватива або у разі пропущеного вживання гормональної контрацепції. Також таблетка "після" використовується, якщо жінка стала жертвою сексуального насильства.

Коли слід звернутися до екстреної контрацепції

Посткоїтальна контрацепція, яка є методом захисту або, швидше, запобіганням вагітності після статевого акту, використовується тільки в крайньому разі. Показання до застосування посткоїтальної контрацепції включають:

  • статевий акт без використання ефективного методу контрацепції;
  • неефективність або неправильне використання одного з методів контрацепції;
  • розрив, сповзання чи неналежне використання презерватива;
  • пропуск вживання двох протизаплідних таблеток;
  • затримка вживання "Норетистерону" більш ніж на 2 тижні;
  • затримка ін'єкційного введення естрогену і гестагену більш ніж на 7 днів;
  • пошкодження або передчасне усунення внутрішньоматкової контрацепції – спіраль, кільце;
  • використання неефективних методів запобігання вагітності, зокрема перерваного статевого акту;
  • після акту примусового сексу (зґвалтування).

Небажана вагітність, попри відносну доступність ефективних методів контрацепції, залишається серйозною проблемою громадської охорони здоров'я. Екстрена контрацепція може допомогти знизити ймовірність небажаної вагітності, особливо у разі незахищеного статевого акту, неефективності раніше використаного методу контрацепції, а також захистити жінок, які стали жертвами сексуального насильства.

Як працює екстрена контрацепція

Ефективність контрацепції після статевого акту обернено пропорційна часу, що минув з моменту інтимної близькості. Тому найбільша ймовірність запобігання вагітності настає в перші 12 годин після статевого акту. Пізніше ефективність препарату знижується. Тривалість дії доступних таблеток варіюється в залежності від того, яку активну речовину вони містять.

Препарат не перериває наявну вагітність. Згідно з дослідженнями, механізм дії полягає в пригніченні або затримці овуляції, згущенні цервікального слизу та зміні перистальтики маткової труби. Саме це й сприяє запобіганню запліднення яйцеклітини.

Посткоїтальна контрацепція на основі гестагену (прогестерону)

Важливо! Тільки лікар може призначити екстрений протизаплідний засіб!

Заснований на прогестагені метод використовує синтетичний аналог прогестерону – "Левоноргестрел". Препарат "Левоноргестрел" вживається у вигляді разової дози 1,5 мг або двох доз по 0,75 мг з інтервалом 12 годин. Активна речовина впливає на ендометрій, створює бар'єр для міграції сперматозоїдів у статевих шляхах. Має антиестрогенну дію, блокує імплантацію бластоцисти, впливає на склад цервікального слизу, гальмує овуляцію у преовуляторний період.

Посткоїтальна контрацепція на основі антипрогестагенів

Оральна посткоїтальна контрацепція може бути заснована на використанні селективного модулятора рецептора прогестерону. ВООЗ рекомендує використання "Уліпристал ацетату" в одноразовій дозі 30 мг. Препарат ефективний протягом 5 діб після близькості (але для максимальної ефективності слід використовувати засіб протягом перших діб).

"Уліпристал ацетат" через його високу ефективність і менший ризик побічних ефектів (порівняно з "Левоноргестрелом") є найпоширенішим методом посткоїтальної контрацепції.

Чи може не спрацювати екстрена контрацепція?

На жаль, не існує 100% ефективного засобу, який захистив би від зачаття. Чим раніше ви проковтнете першу таблетку, тим більша ймовірність, що вона спрацює належним чином і вагітність не настане. Найбільш оптимальним варіантом буде вживання препарату протягом 12 годин після інтимної близькості.

Побічні ефекти

Методи посткоїтальної контрацепції вважаються безпечними і, як правило, не викликають жодних серйозних ускладнень. Побічні реакції, що можуть виникнути, класифікуються як легкі або помірні.

Найбільш поширеним небажаним ефектом оральної екстреної контрацепції, обумовленим характером механізму дії препарату, є порушення менструального циклу. У більшості жінок щомісячна кровотеча виникає протягом 7 днів після прийому препарату, проте без зміни його тривалості. Такі побічні ефекти, як нудота, спостерігаються у 20% жінок. Можливий розвиток запаморочення і блювоти.

Увага! За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), протизаплідні засоби, які використовуються після статевого акту, не є препаратами для ранніх абортів, оскільки вони не викликають викидня. З медичної точки зору про вагітність говорять тільки після імплантації заплідненої яйцеклітини в ендометрій.

 

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

Читайте також про найбільш ненадійні засоби контрацепції.

Залиште свій коментар

Вибір редакції