Токсикоз у вагітних: чи він обов’язковий  і чи впливає на розвиток плоду 

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Вважається, що поява нудоти та інших симптомів токсикозу – це ймовірні ознаки вагітності, якщо жінка має затримку місячних. Але такі вияви зовсім не обов’язкові. Деякі  жінки за всю вагітність не відчувають нічого подібного, а для інших токсикоз - це справжня мука. 

Чому виникає токсикоз і за яких умов він може стати загрозою навіть для життя матері та її дитини, розповіла акушер-гінеколог консультативно-діагностичного блоку Житомирського обласного перинатального центру Світлана Воєвода.

Чому виникає токсикоз?

Токсикоз – це реакція організму на чужерідний матеріал, тому що плід складається з батьківських та материнських клітин, і саме на ці "чужі" клітини реагує організм. Найбільш фізіологічним являється ранній токсикоз у терміні вагітності до 12 тижнів. В цей час дитина сприймається організмом жінки як чужорідне тіло, тому для імунної системи треба час для перебудови: блокуються певні ланки системи, які не дозволяють відторгнути плід. Жінка може відчувати запаморочення, нудоту, блювоту, вона не може їсти певні продукти, її дратують певні запахи тощо… 

Як поліпшити стан?

Цей стан можна поліпшити, якщо дотримуватись режиму дня, певної дієти, вживати імбир чи препарати із нього, які допомагають подолати неприємні відчуття. Лікарі рекомендують їсти ті продукти, які добре сприймаються. Бажано пити більше рідини, краще лужні води типу "Боржомі", а ще компоти з сухофруктів, відвари шипшини, сік з гарбуза з лимоном чи цитрусових, але небагато, щоб у дитини не розвилася алергія на ці продукти. Перед сніданком можна з’їсти ложку меду з прохолодною водою. 

Якщо токсикоз не дуже сильний, його цілком реально пережити без втручання лікаря. Приблизно після 8 доби наступає покращення. Але якщо у жінки нудота і блювота не припиняється цілими днями, виснажується весь організм, жінка не їсть, їй погано і вона страждає, треба звернутися до лікаря. Спеціаліст призначить додаткові  обстеження. Справа в тім, що, окрім токсикозу, у жінки такі симптоми можуть бути проявом захворювань внутрішніх органів. Іноді буває настільки тяжкий його перебіг, що потребує навіть госпіталізації. 

Як попередити прееклампсію?

Найбільш небезпечний токсикоз – у другій половині вагітності. Він проявляється доволі тяжким станом вагітної, який в медицині називають прееклампсією. Вона може бути легкої, середньої і важкої форми, частіше за все після 28 тижнів вагітності.

Прееклампсія супроводжується підвищенням  тиску, появою білка в сечі та іншими ознаками, які є загрозою для здоров’я матері і дитини, а іноді і їхньому життю. У лікарів є можливість запобігти появі прееклампсії. Існує перелік станів та патологій, за яких ризик появи прееклампсії значно зростає - це надмірна вага чи ожиріння, артеріальна гіпертензія у пацієнтки чи навіть у її матері, захворювання нирок, аутоімунні захворювання, цукровий діабет. Високі шанси появи прееклампсії у жінок, матері яких під час вагітності відчували подібні симптоми. За таких станів лікар може назначити певні профілактичні препарати, щоб не допустити проявів прееклампсії. 

Чи безпечний аспірин для вагітних?

Один із профілактичних заходів – це препарати ацетилсаліцилової кислоти (аспірину), які попереджають тяжкі форми прееклампсії. Саме така практика добре себе зарекомендувала в багатьох країнах світу. Деякі вагітні побоюються приймати цей препарат, щоб не нашкодити своїй дитині, але якщо його призначає фахівець, боятися нічого. На дітей жодного негативного впливу немає.  Основні протипоказання – це виразка шлунка та індивідуальна непереносимість. 

Все залежить від дози препарату. Порогова доза для ацетилсаліцилової кислоти, яка може нашкодити та сприяти  розвитку вроджених вад, – це доза 365 мг на добу, і таку дозу, звісно, ніхто не призначить. Середня доза, яку зазвичай призначають вагітним,  – 100-150 мг, залежно від ваги та інших показників. 

Звичайно, всі ці питання вирішуються  індивідуально, з урахуванням стану конкретної жінки. В кожному разі лікарі застосовують певні схеми лікування та свою тактику, а ще існує безліч важливих деталей, які обов’язково треба враховувати. 

Головне – ніколи не займатися самолікуванням і не призначати препарати на свій розсуд, бо існує багато суто медичних нюансів, про які вагітна просто не може знати. 

Юлія Мельничук

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції