Токсоплазмоз: симптоми, причини і наслідки зараження під час вагітності
Токсоплазмозом заразитися не складно, а наслідки для вагітної жінки можуть бути дуже серйозними.

Токсоплазмоз — одне з найпоширеніших захворювань, що викликаються паразитами Toxoplasma gondii. І якщо у дорослих з добре функціонованою імунною системою інфекція може викликати безсимптомне носійство, то для вагітних захворювання може стати справжньою загрозою, особливо для розвитку дитини. Дізнайтеся, як його виявити та як запобігти зараженню під час вагітності.
Як проявляється токсоплазмоз
Симптоми токсоплазмозу — це передусім симптоми, аналогічні до ознак, що виникають при грипі: можуть спостерігатися слабкість, гарячка і збільшення лімфатичних вузлів. Крім того, у вагітної жінки можуть виникати болі в суглобах. Але зазвичай захворювання минає безсимптомно й без ускладнень, хоча за наявності певних факторів можливий розвиток менінгіту (дуже рідко). На жаль, у багатьох людей токсоплазмоз не викликає жодних симптомів, що ускладнює його діагностику. Щоб підтвердити або виключити захворювання, проводять аналіз крові на імунну відповідь, вимірюючи антитіла IgM і IgG в сироватці. Інтерпретація результатів залежить від кількості антитіл в крові:
якщо результат слабопозитивний, це означає, що пацієнтка раніше була інфікована найпростішими, та водночас у неї виробився імунітет;
високий позитивний результат показує, що інфекція була нещодавньою і необхідно почати відповідну терапію під наглядом лікаря;
негативний результат — пацієнтка була інфікована найпростішими, а отже, не виробився імунітет до захворювання. За такої ситуації необхідні часті аналізи крові (зазвичай вони повторюються кожних 6 тижнів), а також особлива обережність під час вибору продуктів і контактів із тваринами.
Якщо результати на IgG (-) і IgM (+), дуже ймовірно, що у майбутньої мами токсоплазмоз. Для підтвердження цього необхідні додаткові дослідження.
Як відбувається зараження, причини інфікування
Токсоплазмоз під час вагітності може розвинутися в результаті:
контакту з котячими фекаліями;
вживання немитих овочів або фруктів;
використання забрудненої води;
контакту з ґрунтом, забрудненим Toxoplasma gondii;
вживання сирого або недостатньо термічно обробленого м'яса.
Токсоплазмоз зустрічається приблизно у 200 видів птахів і ссавців, але останнім господарем є котячі (трохи рідше — кролики, собаки, гризуни), у яких в шлунково-кишковому тракті паразит розмножується статевим шляхом, створюючи ооцисти.
Важливо відзначити, що інфекція може передаватися через плаценту. Однак наявність токсоплазмозу в анамнезі до вагітності призводить до того, що вагітна жінка набуває імунітету, таким чином, захворювання не становить загрози для майбутньої дитини.
Токсоплазмоз і вагітність: чим небезпечний для дитини
Зараження материнським токсоплазмозом насамперед загрожує народженням дитини з вродженою інфекцією. Виразність симптомів захворювання залежить від того, на якому терміні вагітності відбулося інфікування — що раніше, то важчі наслідки для розвитку плоду. Як правило, вроджений токсоплазмоз діагностується після виявлення тріади симптомів (відомої в медицині як тріада Сабіна-Піркентона), яка включає гідроцефалію або мікроцефалію, внутрішньомозкові кальцифікації і хоріоїдит. Додатковими наслідками для здоров'я вродженого токсоплазмозу є:
гіпотрофія (пригнічення розвитку плоду);
значний ступінь розумової відсталості;
гепатомегалія, іспленомегалія (збільшений стан печінки і селезінки);
збільшення лімфатичних вузлів;
слабкий розвиток очних яблук.
На жаль, інфікування матері токсоплазмозом значно збільшує ризик викидня або передчасних пологів, тому так важливі як аналізи крові при вагітності, так і всілякі профілактичні заходи.
Профілактика і лікування токсоплазмозу
Профілактичні заходи, спрямовані на запобігання зараженню Toxoplasma gondii, містять наступне:
ретельна термічна обробка продуктів під час приготування;
миття рук з милом до і після кожного контакту з сирою їжею;
ретельне миття овочів і фруктів;
миття кухонного начиння, що контактує з сирим м'ясом: ножів, столових приладів, каструль, сковорідок, обробних дощок і т.д.;
миття рук з милом після кожного відвідування туалету і контакту з тваринами;
за контакту з землею завжди використовувати рукавички, а потім — ретельно мити руки;
правильно обходьтеся з тваринами, особливо з кішками (вони є останніми господарями в життєвому циклі найпростіших, і в разі зараження з фекаліями виділяють небезпечні ооцисти). Або не випускайте кішку на вулицю, не годуйте сирим м'ясом, проводьте чистку туалетного лотка в рукавичках, а тоді добре мийте руки.
Зведення до мінімуму ймовірність зараження токсоплазмозом завдяки дотриманню вищезазначених запобіжних заходів дає хороші результати, але, якщо захворювання виникає, слід починати лікування. Терапію підбирає акушер-гінеколог, провідний вагітність, в основі лікування лежить прийом пероральних антибіотиків, де діюча речовина — спіраміцин. Швидка діагностика токсоплазмозу і проведення терапії дає хороші шанси, що дитина не заразиться від матері. На жаль, дефекти розвитку, які з'являються у плоду після зараження, не піддаються лікуванню.
Читайте також: Виділення з піхви : як розпізнати хворобу за їхнім кольором