Вагітність і подорожі: як спланувати поїздку без ризику і стресу

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Ви, напевно, чули, що щаслива мама – це щаслива дитина. Цей золотий принцип материнства починає працювати вже під час вагітності. А що робити, якщо майбутня мама щаслива від поїздок, подорожей, нових емоцій і активного відпочинку? Відповідь проста – немає жодних підстав проводити вільний час вдома, якщо відсутні медичні протипоказання. Зміна обставин і місця відпочинку перед пологами і вступом в роль матері може бути гарною ідеєю.

Повітряна подорож: рекомендації майбутнім мамам

Вважається, що подорож літаком в більшості випадків безпечна для здорової вагітної жінки. Проте завжди слід проконсультуватися з лікарем перед польотом, навіть коротким. Така необхідність насамперед пов'язана з можливістю загострення наявних захворювань або погіршення загального самопочуття під час польоту.

Хоча подорож літаком не представляє прямої загрози для вагітної жінки та її дитини, вона пов'язана з підвищеним дискомфортом і можливістю виникнення деяких медичних ускладнень. Тривалий політ і вимушене сидяче положення призводять до підвищеного ризику набряку нижніх кінцівок, що вкрай небажано для вагітних з підвищеним ризиком утворення тромбозу.

Ухвалюючи рішення про перельот, необхідно враховувати не лише медичні аспекти, але й причину подорожі, її тривалість і обрану країну. Останній фактор може бути пов'язаний з необхідністю додаткових щеплень.

Особливу увагу слід звернути на клімат країни, в яку здійснюється подорож. Різкі перепади температури, особливо в третьому триместрі можуть справити негативний вплив на органи дихальної системи плода, які продовжують розвиватися. Крім того, було виявлено, що різкі зміни температурного режиму не кращим чином впливають на роботу серцево-судинної системи дитини.

Акцентувати увагу потрібно і на часовій різниці – зміні часового поясу. Прилітаючи до іншої півкулі, з різницею в 9-10 годин, цілком імовірний розвиток безсоння та порушень сну, що не може позитивно позначитися на самопочутті майбутньої мами. Обираючи країну для відпочинку, потрібно враховувати такі моменти і обговорити їх з лікарем.

Лікарі наголошують, що 2-3-годинний переліт літаком набагато кращий, за тривалу подорож автівкою.

Як поводитися під час тривалого польоту

Перед подорожжю утримайтеся від вживання газованих напоїв. Якщо вас нудить, проконсультуйтеся з лікарем про те, які ліки ви можете прийняти перед поїздкою.

У літаку виберіть, якщо можливо, крісло поряд з проходом, бажано недалеко від туалету.

Якщо можливо, робіть невеликі прогулянки бортом літака кожні 30-40 хвилин.

Пийте багато рідини (бажано негазованої мінеральної води), уникайте алкоголю і кави.

Завжди вдягайте ремінь безпеки, який захистить вас у разі раптової і непередбаченої турбулентності.

Під час тривалих перельотів (понад 4 годин) лікар може порекомендувати використовувати компресійні панчохи/колготки, як антитромбозну профілактику.

Більшість авіакомпаній не допускають жінок до перельоту після 36-го тижня вагітності (у разі багатоплідної вагітності – після 32-го тижня) через ризик пологів під час польоту і неможливості надати кваліфіковану медичну допомогу. Якщо є вибір, краще спланувати поїздку на другий триместр вагітності.

Другий триместр вважається найкращим часом для подорожей під час очікування дитини. Але, якщо вагітність минає без серйозних ускладнень, а майбутня мама почувається прекрасно, ніщо не заважає відвідати іншу країну в першому або третьому триместрі.

Подорож автівкою (автобусом)

Подорож автівкою під час вагітності незаборонена, якщо вагітність минає добре і немає медичних протипоказань.

Останнім часом поїздки на авто викликають багато суперечок. І як не дивно, основна тема дискусій – необхідність пристібання ременів безпеки. Проте лікарі не сумніваються: ремені безпеки повинні бути пристебнуті в будь-якому разі, зокрема, у разі поїздки на задньому сидінні. Нижній ремінь повинен проходити під животом, на рівні стегон, а діагональний – між молочними залозами.

Під час тривалої автомобільної поїздки наполегливо рекомендується зупинятися кожну годину на декілька хвилин. В цей час майбутній мамі слід вийти з машини, пройтись, зробити кілька легких вправ та просто подихати свіжим повітрям. Це буде сприяти кращій стерпності до подорожі, поліпшенню кровообігу (особливо в нижніх кінцівках) і знизить ризики погіршення загального самопочуття.

Що важливо пам'ятати

Подорожі в період очікування малюка, зазвичай, не протипоказані, але майже завжди піддають вагітну жінку дискомфорту, а в разі ускладнень – неможливості надати оперативну професійну допомогу. Тому слід вибирати нетривалі поїздки, після ретельного обстеження та отримання рекомендацій від лікаря.

У разі подорожі літаком або автомобілем (автобусом) не залишайтеся в одному положенні протягом тривалого часу, намагайтеся ходити літаком і часто зупиняйтеся під час водіння.

Завжди пристібайте паска безпеки правильно і незалежно від місця сидіння. Вони захищають вас і вашу майбутню дитину. Відмова від пристібання паска безпеки – це усвідомлений ризик отримання травми!

Візьміть з собою цікаву книжку (або аудіокнижку), улюблений журнал і кілька музичних компакт-дисків. Це зробить подорож приємною і цікавою.

Нас консультувала лікарка сімейної медицини Христина Шевченко.

Залиште свій коментар

Вибір редакції